JUŻ W KIOSKU

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic

2021-10-06 09:03:33

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i marszałek województwa Andrzej Bętkowski podpisali umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Rządowe wsparcie dla samorządu województwa świętokrzyskiego wyniesie 80 procent kosztów inwestycji.

fot. Gazeta Starachowicka

Dobre wieści dla Starachowic, podczas wtorkowej (5 października br.) konferencji prasowej przekazał poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, któremu podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyli: marszałek Andrzej Bętkowski, wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak i radne Rady Powiatu Danuta Krępa oraz Agnieszka Kuś. 

 - Marszałek podpisał umowę z wojewodą, który przekaże na ten cel dofinansowanie w wysokości 96 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - mówił świętokrzyski parlamentarzysta. - Droga, określana północno-zachodnią obwodnicą miasta, będzie poprowadzona od wyjazdu w stronę Tychowa, otoczy tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej i połączy się z drogą krajową numer 42 przy wjeździe do Wąchocka. Dziękuję za to panu premierowi Mateuszowi Morawickiemu, którego osobiście zainteresowałem tą sprawą oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.     

Jak dodał poseł, dzięki obwodnicy, Starachowice zostaną odciążone od nadmiernego ruchu.

- To ważne przedsięwzięcie, gdyż Starachowice potrzebują dobrych rozwiązań komunikacyjnych - powiedział K. Lipiec. 

Jak poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, całkowity koszt tego zadania to 135 mln zł. 96 mln, czyli 80 proc. stanowić będzie dofinansowanie. Pozostałe 20 proc. (24 mln zł wkładu własnego i 15 mln zł na wykup gruntów) ze swojego budżetu musi zabezpieczyć województwo.  

- Dokumentacja jest już przygotowana i w ciągu 30 dni od podpisania umowy na dofinansowanie, czyli od 4 października, rozpisany zostanie przetarg na wykonanie prac. Zadanie nie będzie łatwe. W ciągu budowanej obwodnicy znajdzie się estakada o długości 800 metrów, która pozwoli na przekroczenie Kamiennej i linii kolejowej numer 25. Cała obwodnica będzie miała długość 3,5 kilometra - mówił marszałek.

Wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak podkreśliła, że informacja o wsparciu inwestycji, to bardzo dobra wiadomość dla Starachowic, wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców, ale również przedsiębiorców.

Radna powiatu starachowickiego Danuta Krępa zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich latach zarówno w kraju, jak i w powiecie starachowickim widać rozwój infrastruktury, co nie byłoby możliwe bez rządowego dofinansowania. Dodała również, że dzięki budowie obwodnicy, zwiększy się bezpieczeństwo w mieście.

Natomiast radna Agnieszka Kuś powiedziała, że o zamiarach budowy tej drogi mówiono już od dawna. Zrealizować udało się ją dopiero rządowi Prawa i Sprawiedliwości.

 

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.
Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

2021-10-12

Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

Po poniedziałkowej (11 października), nieoficjalnej informacji dotyczącej rezygnacji z pełnionej funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Roberta Sowuli, zwróciliśmy się do władz powiatu z prośbą o potwierdzenie tej wiadomości.