JUŻ W KIOSKU

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic

2021-10-06 09:03:33

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i marszałek województwa Andrzej Bętkowski podpisali umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Rządowe wsparcie dla samorządu województwa świętokrzyskiego wyniesie 80 procent kosztów inwestycji.

fot. Gazeta Starachowicka

Dobre wieści dla Starachowic, podczas wtorkowej (5 października br.) konferencji prasowej przekazał poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, któremu podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyli: marszałek Andrzej Bętkowski, wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak i radne Rady Powiatu Danuta Krępa oraz Agnieszka Kuś. 

 - Marszałek podpisał umowę z wojewodą, który przekaże na ten cel dofinansowanie w wysokości 96 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - mówił świętokrzyski parlamentarzysta. - Droga, określana północno-zachodnią obwodnicą miasta, będzie poprowadzona od wyjazdu w stronę Tychowa, otoczy tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej i połączy się z drogą krajową numer 42 przy wjeździe do Wąchocka. Dziękuję za to panu premierowi Mateuszowi Morawickiemu, którego osobiście zainteresowałem tą sprawą oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.     

Jak dodał poseł, dzięki obwodnicy, Starachowice zostaną odciążone od nadmiernego ruchu.

- To ważne przedsięwzięcie, gdyż Starachowice potrzebują dobrych rozwiązań komunikacyjnych - powiedział K. Lipiec. 

Jak poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, całkowity koszt tego zadania to 135 mln zł. 96 mln, czyli 80 proc. stanowić będzie dofinansowanie. Pozostałe 20 proc. (24 mln zł wkładu własnego i 15 mln zł na wykup gruntów) ze swojego budżetu musi zabezpieczyć województwo.  

- Dokumentacja jest już przygotowana i w ciągu 30 dni od podpisania umowy na dofinansowanie, czyli od 4 października, rozpisany zostanie przetarg na wykonanie prac. Zadanie nie będzie łatwe. W ciągu budowanej obwodnicy znajdzie się estakada o długości 800 metrów, która pozwoli na przekroczenie Kamiennej i linii kolejowej numer 25. Cała obwodnica będzie miała długość 3,5 kilometra - mówił marszałek.

Wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak podkreśliła, że informacja o wsparciu inwestycji, to bardzo dobra wiadomość dla Starachowic, wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców, ale również przedsiębiorców.

Radna powiatu starachowickiego Danuta Krępa zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich latach zarówno w kraju, jak i w powiecie starachowickim widać rozwój infrastruktury, co nie byłoby możliwe bez rządowego dofinansowania. Dodała również, że dzięki budowie obwodnicy, zwiększy się bezpieczeństwo w mieście.

Natomiast radna Agnieszka Kuś powiedziała, że o zamiarach budowy tej drogi mówiono już od dawna. Zrealizować udało się ją dopiero rządowi Prawa i Sprawiedliwości.

 

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Remont szkolnych orlików

2022-08-16

Remont szkolnych orlików

Trwają remonty orlików przy starachowickich szkołach. Całkowity koszt to 1,6 mln zł, prace potrwają do października br.
Drewno z

2022-08-16

Drewno z "pałacykowych" drzew trafi do sprzedaży

Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, gdzie znajduje się stuletni "Pałacyk" powstaje tzw. „Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. Miejsce, w którym organizowane będą spotkania, wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Zanim ruszyły prace budowalne, do mieszkańców dotarła informacja o wycince drzew prowadzonej na terenie wokół "Pałacyku". Nie kryli oni zaskoczenia, ale i oburzenia, ponieważ z mapy Starachowic zniknęła kolejna enklawa zieleni. 
Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

2022-08-12

Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

W ramach projektu: „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” kamienica przy ul. Widok 10 na osiedlu Wzgórze przeszła kapitalny remont. Niestety, w jednym z mieszkań na ścianach pojawił się "grzyb". Pani Jolanta kontaktowała się z Urzędem Miejskim, jak i prezydentem miasta Markiem Materkiem w tej sprawie. Jednak na razie pomocy nie uzyskała.
Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

2022-08-12

Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.  z dniem 22 sierpnia br. na ul. Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatowej przywrócony zostanie ruch autobusów.
Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

2022-08-12

Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

Kolejny, bardzo trudny zabieg naczyniowo - sercowy wykonano w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Magdalena Ogórek w Starachowicach

2022-08-11

Magdalena Ogórek w Starachowicach

W poniedziałek, 8 sierpnia, w Spółdzielczym Domu Kultury gościła znana dziennikarka i historyk Magdalena Ogórek. Z mieszkańcami miasta spotkała się na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca i radnej Agnieszki Kuś.
Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

2022-08-11

Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

Rok temu podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na zadanie pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”, w ramach którego wybudowanych ma zostać 101 mieszkań. Zadanie wyceniono na blisko 17 mln zł. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego. Barak przy Kościelnej został wyburzony, a jego miejsce zastąpił głęboki wykop. A potem... prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.

2022-08-11

"Chciałabym, żeby wszyscy mieli świadomość tego, że pacjent jest najważniejszy"

Jest rodowitą kielczanką, która do tej pory współzarządzała dwoma szpitalami w Warszawie. Po kilkunastu latach spędzonych w stolicy postanowiła wziąć udział w konkursie na szefa Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończyła również studia podyplomowe MBA z zakresu zarządzania. Jej pasją jest m.in. strzelectwo sportowe. Komisja konkursowa doceniła przedstawioną przez nią koncepcję kierowania lecznicą. O służbie zdrowia i wyzwaniach, jakie ją czekają; o tym, jak wygląda sytuacja szpitala po dwóch latach bycia placówką covidową w rozmowie z dyrektor starachowickiego PZOZ, Mileną Witczak.
Zakonnica ze Starachowic ranna w wypadku w Chorwacji

2022-08-11

Zakonnica ze Starachowic ranna w wypadku w Chorwacji

Wśród rannych w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji jest starachowiczanka Jadwiga Kaczmarzyk. Przebywa na Oddziale intensywnej Terapii. 
Święto Wojska Polskiego

2022-08-10

Święto Wojska Polskiego

Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr ambroszczyk i Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Park Kultury zapraszają na obchody Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia (poniedziałek) 2022 r.