JUŻ W KIOSKU

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic

2021-10-06 09:03:33

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i marszałek województwa Andrzej Bętkowski podpisali umowę na dofinansowanie budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Rządowe wsparcie dla samorządu województwa świętokrzyskiego wyniesie 80 procent kosztów inwestycji.

fot. Gazeta Starachowicka

Dobre wieści dla Starachowic, podczas wtorkowej (5 października br.) konferencji prasowej przekazał poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, któremu podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyli: marszałek Andrzej Bętkowski, wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak i radne Rady Powiatu Danuta Krępa oraz Agnieszka Kuś. 

 - Marszałek podpisał umowę z wojewodą, który przekaże na ten cel dofinansowanie w wysokości 96 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - mówił świętokrzyski parlamentarzysta. - Droga, określana północno-zachodnią obwodnicą miasta, będzie poprowadzona od wyjazdu w stronę Tychowa, otoczy tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej i połączy się z drogą krajową numer 42 przy wjeździe do Wąchocka. Dziękuję za to panu premierowi Mateuszowi Morawickiemu, którego osobiście zainteresowałem tą sprawą oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.     

Jak dodał poseł, dzięki obwodnicy, Starachowice zostaną odciążone od nadmiernego ruchu.

- To ważne przedsięwzięcie, gdyż Starachowice potrzebują dobrych rozwiązań komunikacyjnych - powiedział K. Lipiec. 

Jak poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, całkowity koszt tego zadania to 135 mln zł. 96 mln, czyli 80 proc. stanowić będzie dofinansowanie. Pozostałe 20 proc. (24 mln zł wkładu własnego i 15 mln zł na wykup gruntów) ze swojego budżetu musi zabezpieczyć województwo.  

- Dokumentacja jest już przygotowana i w ciągu 30 dni od podpisania umowy na dofinansowanie, czyli od 4 października, rozpisany zostanie przetarg na wykonanie prac. Zadanie nie będzie łatwe. W ciągu budowanej obwodnicy znajdzie się estakada o długości 800 metrów, która pozwoli na przekroczenie Kamiennej i linii kolejowej numer 25. Cała obwodnica będzie miała długość 3,5 kilometra - mówił marszałek.

Wiceprezydent Starachowic Aneta Nasternak podkreśliła, że informacja o wsparciu inwestycji, to bardzo dobra wiadomość dla Starachowic, wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców, ale również przedsiębiorców.

Radna powiatu starachowickiego Danuta Krępa zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich latach zarówno w kraju, jak i w powiecie starachowickim widać rozwój infrastruktury, co nie byłoby możliwe bez rządowego dofinansowania. Dodała również, że dzięki budowie obwodnicy, zwiększy się bezpieczeństwo w mieście.

Natomiast radna Agnieszka Kuś powiedziała, że o zamiarach budowy tej drogi mówiono już od dawna. Zrealizować udało się ją dopiero rządowi Prawa i Sprawiedliwości.

 

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka pływalnia odnowiona

2023-03-22

Starachowicka pływalnia odnowiona

Miłośnicy pływania znowu mogą korzystać z Krytej Pływalni w Starachowicach. Zakończył się bowiem, największy od 12 lat, kompleksowy remont obiektu przy ulicy Szkolnej, który we wtorek (21 marca br.) został oddany do użytku.
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.