JUŻ W KIOSKU

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05 09:19:37

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 

Budynek przy ul. Kościelnej / fot. Gazeta Starachowicka

W związku z tym został wybudowany blok przy ul. Kościelnej, gdzie mieszkańcy, którzy nie mają zaległości czynszowych, będą mogli zamieszkać tymczasowo lub na stałe. Co za tym idzie, miasto planuje wyburzyć część starych budynków wyburzyć, a część wyremontować. 

- Budynek przy ul. Kościelnej budowaliśmy przede wszystkim z myślą o tym, że w kolejnych latach musimy zlikwidować część budynków komunalnych, które należą do miasta, a które są w fatalnym stanie technicznym. Chodzi m.in. o budynki komunalne zlokalizowane na osiedlu Bugaj w dzielnicy przemysłowej. Budynki, które są stare, opalane kopciuchami, nieposiadające często własnych toalet i gdzie mieszkańcy muszą korzystać ze zdroju ulicznego. Kolejna grupa mieszkańców, którzy otrzymają propozycję mieszkania w budynku przy ul. Kościelnej - tymczasowego lub na stałe – to są mieszkańcy budynków znajdujących się na Kolonii Robotniczej przy ulicach: Robotniczej i Widok, gdzie kolejne budynki są przygotowywane do generalnego remontu. Aby generalny remont mógł zostać przeprowadzony, to wcześniej musimy wykwaterować wszystkich mieszkających tam lokatorów i musimy zapewnić im lokale zastępcze - mówił podczas jednej z konferencji prasowych prezydent Starachowic Marek Materek. - Ponadto jest kilka takich kamienic, które znajdują się w różnych lokalizacjach na terenie miasta, które chcielibyśmy, aby zniknęły z mapy Starachowic. To jest m.in. kamienica przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Stanisława Wigury. Budynek ten jest notorycznie zalewany. Chcielibyśmy mieszkańców przesiedlić i wtedy cała nieruchomość wraz z budynkiem mogłaby zostać przeznaczona do sprzedaży. W przypadku budynku przy ul. Leśnej mamy taki plan, aby w przyszłości ten budynek zniknął, a w przyszłości mógłby powstać tam budynek wielorodzinny. Kolejny budynek znajduje się przy ulicy Kościelnej, to jest taka „kopnięta kamienica” ze skośnymi ścianami. Ona jest przewidziana do generalnego remontu w kolejnych latach. Ponadto kamienica znajdująca się przy ul. Hutniczej 8 – dla budynku została już wykonana dokumentacja techniczna. W listopadzie lub grudniu będziemy składali wniosek o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego na przebudowę i modernizację tego budynku i generalny remont. Gmina posiada również kamienicę przy ul. Piłsudskiego. Tam też wszystkie osoby będą otrzymywały propozycję zamiany tych lokali na inne. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, to moglibyśmy zrealizować tam kolejny budynek na wzór tych trzech, które powstały nieco dalej, ale pod warunkiem, że uzyskalibyśmy zgodę na wyburzenie budynku z kamienia - informuje włodarz Starachowic.

Budynek przy ulicy Leśnej / fot. Gazeta Starachowicka

Budynek przy ulicy Hutniczej 8 / fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rowerami na lekcje

2024-02-28

Rowerami na lekcje

Ścieżek rowerowych w mieście przybywa, samorząd chce, by korzystała z nich jak największa ilość mieszkańców. Specjalną zachętę kieruje w stronę przedszkolaków i uczniów oraz nauczycieli. W ramach akcji "Rowerowy Maj" mieliby docierać na lekcje i do pracy ekologicznymi środkami transportu. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.    
Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

2024-02-28

Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

W pomoc dla 41-letniego Pawła Plewniaka ze Starachowic zaangażowali się wszyscy. Rodzina, przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi oraz wielu dobrych ludzi poruszonych prośbą mężczyzny. Diagnoza, którą usłyszał 41-latek, jest przerażająca. To czerniak skóry okolicy nadłopatkowej po stronie prawej z przerzutami do wątroby, płuc, śledziony, węzłów chłonnych, wnęki wątroby, kręgosłupa. Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc starachowiczaninowi. Cel to: leczenie, wizyty, leki, zabiegi, sprzęt rehabilitacyjny, turnusy, za zakup schodołazu.
Jakie okulary dla kierowców?

2024-02-27

Jakie okulary dla kierowców?

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.
Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

2024-02-27

Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

Słynna wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, Wielki Piec, szkoły, kolej, czy oczywiście świętokrzyska czarownica to elementy graficzne, które znalazły się na starachowickim muralu, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie przy ulicy Kolejowej. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika na co dzień będzie cieszyć oczy mieszkańców i witać podróżnych.
Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

2024-02-27

Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej w Starachowicach już odebrany, a pierwsi lokatorzy już oglądają lokale. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaplanowano zasiedlenia 103 nowych mieszkań. To kolejna inwestycja mieszkaniowa zrealizowana w naszym mieście, co oznacza poprawę standardu zamieszkania najemców gminnych lokali komunalnych.
Ośmiorniczki dla wcześniaków

2024-02-27

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach włączył się w przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie rozwoju dzieci zbyt wcześnie urodzonych. Opiekę medyczną nad takimi maluszkami uzupełnia rękodzieło - urocze ośmiorniczki dziergane na szydełku. Kilkadziesiąt sztuk takich zabawek ofiarowała szpitalowi Fundacja Małych Serc z Wielenia w województwie wielkopolskim.
Wielomilionowy interes

2024-02-26

Wielomilionowy interes

Odlewnie Polskie S. A. zawarły umowę, która może o około 20% w skali roku zwiększyć ich zdolności wytwórcze. Starachowicka spółka podpisała umowy z trzema niemieckimi firmami na zainstalowanie u siebie nowej linii produkcyjnej o wartości 8 mln 860 tys. EURO. 
Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

2024-02-26

Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

Starachowice odwiedziła Beata Szydło, deputowana Parlamentu Europejskiego, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, była premier polskiego rządu. Jej wizyta miała związek z zaplanowanymi na 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, ale w czasie spotkania w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej była też mowa o sprawach ogólnopolskich w kontekście przejęcia władzy przez rywali z PiS oraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej.       
Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

2024-02-25

Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto" podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 lutego br., skrytykowało prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.