JUŻ W KIOSKU

Pieniądze z PFRON podzielone

2023-04-11 10:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ponad 4,5 mln zł trafi w tym roku do naszego powiatu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To pieniądze na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych,  tym również działalność warsztatów terapii zajęciowej. Rada Powiatu w Starachowicach zdecydowała, jak podzieli fundusze. 

fot. Powiat Starachowicki

Co roku do powiatów trafiają środki z PFRON-u na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. W tym roku będzie to kwota 4 592 353 zł, jak zdecydował Zarząd PFRON w Warszawie. 

Gros środków, bo aż 3 827 353 zł przeznaczone zostanie na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, w tym również dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej. Przypomnijmy, że na terenie naszego powiatu działają dwie takie placówki: przy parafii rzymsko – katolickiej p.w. Św. Judy Tadeusza w  Starachowicach oraz przy parafii rzymsko – katolickiej w Kałkowie – Godowie, do których trafi w tym roku ponad 2 mln 700 tys. zł, czyli o ponad 564 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym (2 215 680 zł – to środki algorytmowe, a 564 854,20 zł – to dodatkowe środki z puli przewidzianej na bieżącą realizację zadań). 

Pozostałe pieniądze z tej puli przeznaczone zostaną na dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w zakresie:

- turnusów rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - 285 tys. zł 

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – 454 245,80 zł

- likwidacji barier  architektonicznych, w  komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych – 250 tys. zł

- sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych – 36 tys. zł

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej – 21 573 zł. 

Na rehabilitację zawodową, czyli dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej, bądź w formie spółdzielni i refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracę – powiat zamierza przeznaczyć w tym roku 720 tys. zł. 

Pozostałe 45 tys. zł posłuży na sfinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji i integracji społecznej oraz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, realizowanych na zlecenie samorządu przez organizacje pozarządowe. 

Proponowany podział środków zyskał pozytywną opinię Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Starachowicach i został przyjęty przez Radę Powiatu w Starachowicach na sesji, która odbyła się 30 marca br. 

Uwaga! Ze wsparcia będą mogli skorzystać wyłącznie mieszkańcy naszego powiatu. 

/Komunikat prasowy: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.