JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Pieniądze z PFRON podzielone

2023-04-11 10:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ponad 4,5 mln zł trafi w tym roku do naszego powiatu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To pieniądze na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych,  tym również działalność warsztatów terapii zajęciowej. Rada Powiatu w Starachowicach zdecydowała, jak podzieli fundusze. 

fot. Powiat Starachowicki

Co roku do powiatów trafiają środki z PFRON-u na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. W tym roku będzie to kwota 4 592 353 zł, jak zdecydował Zarząd PFRON w Warszawie. 

Gros środków, bo aż 3 827 353 zł przeznaczone zostanie na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, w tym również dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej. Przypomnijmy, że na terenie naszego powiatu działają dwie takie placówki: przy parafii rzymsko – katolickiej p.w. Św. Judy Tadeusza w  Starachowicach oraz przy parafii rzymsko – katolickiej w Kałkowie – Godowie, do których trafi w tym roku ponad 2 mln 700 tys. zł, czyli o ponad 564 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym (2 215 680 zł – to środki algorytmowe, a 564 854,20 zł – to dodatkowe środki z puli przewidzianej na bieżącą realizację zadań). 

Pozostałe pieniądze z tej puli przeznaczone zostaną na dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w zakresie:

- turnusów rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - 285 tys. zł 

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – 454 245,80 zł

- likwidacji barier  architektonicznych, w  komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych – 250 tys. zł

- sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych – 36 tys. zł

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej – 21 573 zł. 

Na rehabilitację zawodową, czyli dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej, bądź w formie spółdzielni i refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracę – powiat zamierza przeznaczyć w tym roku 720 tys. zł. 

Pozostałe 45 tys. zł posłuży na sfinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji i integracji społecznej oraz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, realizowanych na zlecenie samorządu przez organizacje pozarządowe. 

Proponowany podział środków zyskał pozytywną opinię Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Starachowicach i został przyjęty przez Radę Powiatu w Starachowicach na sesji, która odbyła się 30 marca br. 

Uwaga! Ze wsparcia będą mogli skorzystać wyłącznie mieszkańcy naszego powiatu. 

/Komunikat prasowy: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych. 
Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

2024-04-22

Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

Powiat rozpoczął przygotowania do sięgnięcia po duże środki na rewitalizację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Na najbliższej sesji Rady Powiatu zabezpieczone zostaną fundusze na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, który będzie niezbędny, by aplikować do szwajcarskiego mechanizmu finansowego.