JUŻ W KIOSKU

Pielgrzym świętego Jakuba w gminie Mirzec

2022-07-09 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 W czwartek, 7 lipca, gmina Mirzec gościła niezwykłego człowieka. Stanisław Syjut to pielgrzym, który wędruje szlakiem Świętego Jakuba, a ziemia świętokrzyska jest jego częścią.

 

fot. UG Mirzec

Pan Stanisław, pojawił się w Urzędzie Gminy w Mircu, gdzie został przyjęty przez wójta Mirosława Seweryna. Włodarz na pamiątkę spotkania przekazał wędrowcowi publikacje na temat historii i zabytków gminy Mirzec, a pan Stanisław Syjut podarował wójtowi swoją publikację „Spotkania z Karolem Wojtyłą”.

Pan Stanisław pielgrzymuje od 2015 roku - zawsze z podręcznym plecakiem i charakterystycznym góralskim kapeluszem z muszelkami. Pierwszą pielgrzymkę Jasnogórskim Szlakiem Świętego Jakuba z Częstochowy do rodzinnego Sączowa ofiarował w intencji uzdrowienia swojej ciężko chorej wnuczki. Dziewczynka na szczeście wróciła do zdrowia, a pan Stanisław postanowił wędrować dalej w innych intencjach.

Najdłuższą pielgrzymkę odbył szlakiem Camino Polaco – od Ogrodników na litewskiej granicy do hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela. Podzielona na etapy trasa zajęła mu cztery lata – od 2015 do 2019 roku. Później w planach było piesze dotarcie do Jerozolimy, w czym przeszkodziła pandemia. Od dwóch lat pan Stanisław pielgrzymuje polskimi szlakami świętego Jakuba. W tym roku przyszedł czas na drogę świętokrzyską.

Jak mówi wędrowiec, najpiękniejsze są drogi w Polsce, tu także zawsze może liczyć na gościnę i poczęstunek. Nie inaczej jest na ziemi świętokrzyskiej. Panu Stanisławowi życzymyszczęśliwej wędrówki, zdrowia oraz wypełnienia intencji.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2022-09-30

"Dobra pszczoła" z kolejnym sukcesem

Pasieka "Dobra Pszczoła' z Małyszyna Dolnego to miód najlepszej jakości, potwierdzają to klienci, którzy po płynne złoto ustawiają się w kolejce, ale także nagrody, które właściciele pasieki zdobywają gdziekolwiek się pojawią.
Postępują prace przy rewitalizacji Mirca

2022-09-14

Postępują prace przy rewitalizacji Mirca

Po pięciu miesiącach od przejęcia placu budowy przez skarżyską firmę "Freedom" widać pracę włożoną w budowę obiektów zaplanowanych w ramach rewitalizacji Mirca.
Pierwszy krok w kierunku budowy sali gimnastycznej w Osinach

2022-09-10

Pierwszy krok w kierunku budowy sali gimnastycznej w Osinach

To dobra informacja dla uczniów i nauczycieli. Ruszają prace związane z opracowaniem projektu budowy sali gimnastycznej przy szkole w Osinach (gm. Mirzec).
W hołdzie poległym we wrześniu 1939 roku

2022-09-04

W hołdzie poległym we wrześniu 1939 roku

Samorządowcy z Gminy Mirzec upamiętnili bohaterów września 1939 roku. 
Nominacje dla dyrektorów placówek oświatowych

2022-09-01

Nominacje dla dyrektorów placówek oświatowych

Cztery osoby otrzymały z rąk wójta Mirosława Seweryna akty nominacji na stanowiska kierownicze w placówkach oświatowo – opiekuńczych w Gminie Mirzec. Stanowiska objęły cztery panie.
Młodzi filateliści docenieni

2022-09-05

Młodzi filateliści docenieni

Wielokrotnie pisaliśmy o młodych filatelistach z Gminy Mirzec, gratulowaliśmy sukcesów i Was zachęcaliśmy do ich obserwowania. A gwarantuję, że warto, bo właśnie otrzymali nagrodę.
Mirzec świętował

2022-09-01

Mirzec świętował

W niedzielę, 28 sierpnia, cała Gmina Mirzec świętowała udane żniwa. Było pyszne jedzenie i doskonała zabawa.
Dożynki mirzeckie już w niedzielę

2022-08-26

Dożynki mirzeckie już w niedzielę

To będzie naprawdę dobra zabawa. 
Place zabaw jak nowe

2022-08-17

Place zabaw jak nowe

Zakończyła się modernizacja placów zabaw przy szkołach podstawowych w gminie Mirzec.Prace wykonała firma Gadmet z Gadki, ich koszt wyniósł  147 461 złote.
Będzie chodnik

2022-08-15

Będzie chodnik

Już niedługo mieszkańcy Mirca będą mogli się korzystać z chodnika, który powstanie w pobliżu rewitalizowanego terenu. 123 metry lewostronnego chodnika dla pieszych będzie realizowana w ramach projektu „Zintegrowana rewitalizacja Mirca”.