JUŻ W KIOSKU

"Pięćdziesiątka" STARa 266

2023-03-05 08:06:41

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W tym roku mija 50 rocznica rozpoczęcia seryjnej produkcji Stara 266 - jednego z najlepszych samochodów polskiej konstrukcji. Z tej okazji Muzeum Przyrody i Techniki przygotowało cykl wydarzeń poświęconych temu modelowi ciężarówki. Projekt Star 266.50 ma przypomnieć jak duże znaczenie miał i nadal ma Star 266 dla historii polskiej motoryzacji.

Spotykamy się z dyrektorem Muzeum Przyrody i Techniki, który opowiada nie tylko o tym wyjątkowym modelu, ale także o tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach. 

- Star 266 jest bez wątpienia najbardziej udanym modelem Fabryki Samochodów Ciężarowych. Zapoczątkował on całkiem nową generację ciężarówek rodziny 200, bo przypomnijmy, oprócz 266 mamy STAR-a 244 i STAR-a 200. Model 266 to pojazd terenowy z napędem na trzy osie, zaprojektowany głównie z myślą o wojsku, jakkolwiek spotykano go również w „służbie cywilnej”.    W połowie lat 60. XX wieku z taśm montażowych starachowickiej fabryki zjeżdżały modele 25, 27 oraz wojskowe 660 – wówczas już mocno przestarzałe. Pilną potrzebą było opracowanie zupełnie nowej generacji Starów odpowiadających europejskim i światowym trendom technicznym. 

Prace rozpoczęto w połowie lat 60., jednak problemy przed którymi stali konstruktorzy były znaczące. Przestarzały park maszynowy, niedostateczne dofinansowanie fabryki, nieliczna kadra techniczna i nie nowoczesne sposoby pracy  i wydłużały proces dochodzenia do nowej ciężarówki.  Wstępem do tego było wprowadzenie do produkcji przejściowych modeli 28 i 29 w 1968 roku. Zewnętrznie przypominały one już nową generacje Starów, jednak mechanicznie nadal tkwiły w przeszłości. Paradoksalnie oba „tymczasowe” samochody wytwarzano nader długo bo aż do lat 80. XX wieku. 

Na początku lat siedemdziesiątych prace nad „rodziną 200” nabrały tempa i stopniowo  przygotowywano się do uruchomienia produkcji. Pamiętajmy, że najtrudniejszym elementem jest nie tyle zaprojektowanie tak skomplikowanego urządzenia jak samochód ale opracowanie i wdrożenie technologii jego produkcji. To bardzo kosztowny i zaawansowany proces - opowiada Paweł Kołodziejski. 

Nowy star miał większą ładowność i silniejszy motor. Nowy silnik oznaczony jako S359 przygotowany we współpracy z inżynierami austriackimi osiągnął wymaganą moc 150 KM. Zastosowano tez nową skrzynię biegów oraz wiele innych podstawowych elementów technicznych. Dzięki temu powstał zupełnie nowy i co najważniejsze – nowoczesny samochód. 

- Ostatecznie w lipcu  1973 - czyli dokładnie 50 lat temu - pierwsze STAR-y 266 zjechały z linii produkcyjnej. Dokładnie 5 lipca pierwszych dziesięć  pojazdów zostało przekazanych do dalszych badań i prób.  Seryjna produkcja ruszyła pod koniec tamtego roku. Podkreślmy raz jeszcze, że Star 266 był wówczas samochodem bardzo nowoczesnym  nie tylko na scenie krajowej, ale także podczas konfrontacji z producentami zagranicznymi. Warto pamiętać, że w Starachowice były wówczas jedynym polskim producentem samochodów, który opracował nową i nowoczesną konstrukcję własną. Był to czas, kiedy pozostałe zakłady kupowały licencje z zagranicy.  - dodaje dyrektor placówki. 

Powstała zatem bardzo nowoczesna ciężarówka, produkowana do 2000 roku. Stała się wyposażeniem polskiego wojska, ale była także eksportowana do wielu krajów. Świetnie sprawdzały się podczas licznych misji, w których uczestniczył Wojsko Polskie, głównie  w krajach o ekstremalnym klimacie. Co ważne historia tego samochodu wciąż trwa, są one modernizowane. Wciąż służą i są podstawowym pojazdem wojska. 

Jak muzeum zamierza upamiętnić urodziny naszego jubilata? 

- My STAR-em się tak chwalimy, jak możemy.  Pamiętajmy, że nasz „flagowy” egzemplarz to uczestnik Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku – też Star 266.  Prawdziwym świętem jest organizowany wspólnie z Powiatem starachowickim zlot Legenda STARa, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Jeśli chodzi o 50 rocznicę Stara 266 to jego urodziny świętujemy  Projektem „Star 266.50” - będzie to wiele przedsięwzięć upamiętniających najlepszy samochód polskiej konstrukcji w historii. Już dzisiaj  zapraszamy na konferencję poświęconą temu właśnie modelowi STAR-a, oraz wystawę przygotowaną w oparciu o nasze zbiory.  Szykujemy również  kilka niespodzianek, w tym gadżety, związane ze starem 266, które będzie można kupić w muzealnym sklepiku - Paweł Kołodziejski nie ukrywa, że liczy na zainteresowanie mieszkańców „miasta Stara” oraz coraz liczniejsze grono wielbicieli tej marki. .

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni.