JUŻ W KIOSKU

"Pięćdziesiątka" STARa 266

2023-03-05 08:06:41

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W tym roku mija 50 rocznica rozpoczęcia seryjnej produkcji Stara 266 - jednego z najlepszych samochodów polskiej konstrukcji. Z tej okazji Muzeum Przyrody i Techniki przygotowało cykl wydarzeń poświęconych temu modelowi ciężarówki. Projekt Star 266.50 ma przypomnieć jak duże znaczenie miał i nadal ma Star 266 dla historii polskiej motoryzacji.

Spotykamy się z dyrektorem Muzeum Przyrody i Techniki, który opowiada nie tylko o tym wyjątkowym modelu, ale także o tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach. 

- Star 266 jest bez wątpienia najbardziej udanym modelem Fabryki Samochodów Ciężarowych. Zapoczątkował on całkiem nową generację ciężarówek rodziny 200, bo przypomnijmy, oprócz 266 mamy STAR-a 244 i STAR-a 200. Model 266 to pojazd terenowy z napędem na trzy osie, zaprojektowany głównie z myślą o wojsku, jakkolwiek spotykano go również w „służbie cywilnej”.    W połowie lat 60. XX wieku z taśm montażowych starachowickiej fabryki zjeżdżały modele 25, 27 oraz wojskowe 660 – wówczas już mocno przestarzałe. Pilną potrzebą było opracowanie zupełnie nowej generacji Starów odpowiadających europejskim i światowym trendom technicznym. 

Prace rozpoczęto w połowie lat 60., jednak problemy przed którymi stali konstruktorzy były znaczące. Przestarzały park maszynowy, niedostateczne dofinansowanie fabryki, nieliczna kadra techniczna i nie nowoczesne sposoby pracy  i wydłużały proces dochodzenia do nowej ciężarówki.  Wstępem do tego było wprowadzenie do produkcji przejściowych modeli 28 i 29 w 1968 roku. Zewnętrznie przypominały one już nową generacje Starów, jednak mechanicznie nadal tkwiły w przeszłości. Paradoksalnie oba „tymczasowe” samochody wytwarzano nader długo bo aż do lat 80. XX wieku. 

Na początku lat siedemdziesiątych prace nad „rodziną 200” nabrały tempa i stopniowo  przygotowywano się do uruchomienia produkcji. Pamiętajmy, że najtrudniejszym elementem jest nie tyle zaprojektowanie tak skomplikowanego urządzenia jak samochód ale opracowanie i wdrożenie technologii jego produkcji. To bardzo kosztowny i zaawansowany proces - opowiada Paweł Kołodziejski. 

Nowy star miał większą ładowność i silniejszy motor. Nowy silnik oznaczony jako S359 przygotowany we współpracy z inżynierami austriackimi osiągnął wymaganą moc 150 KM. Zastosowano tez nową skrzynię biegów oraz wiele innych podstawowych elementów technicznych. Dzięki temu powstał zupełnie nowy i co najważniejsze – nowoczesny samochód. 

- Ostatecznie w lipcu  1973 - czyli dokładnie 50 lat temu - pierwsze STAR-y 266 zjechały z linii produkcyjnej. Dokładnie 5 lipca pierwszych dziesięć  pojazdów zostało przekazanych do dalszych badań i prób.  Seryjna produkcja ruszyła pod koniec tamtego roku. Podkreślmy raz jeszcze, że Star 266 był wówczas samochodem bardzo nowoczesnym  nie tylko na scenie krajowej, ale także podczas konfrontacji z producentami zagranicznymi. Warto pamiętać, że w Starachowice były wówczas jedynym polskim producentem samochodów, który opracował nową i nowoczesną konstrukcję własną. Był to czas, kiedy pozostałe zakłady kupowały licencje z zagranicy.  - dodaje dyrektor placówki. 

Powstała zatem bardzo nowoczesna ciężarówka, produkowana do 2000 roku. Stała się wyposażeniem polskiego wojska, ale była także eksportowana do wielu krajów. Świetnie sprawdzały się podczas licznych misji, w których uczestniczył Wojsko Polskie, głównie  w krajach o ekstremalnym klimacie. Co ważne historia tego samochodu wciąż trwa, są one modernizowane. Wciąż służą i są podstawowym pojazdem wojska. 

Jak muzeum zamierza upamiętnić urodziny naszego jubilata? 

- My STAR-em się tak chwalimy, jak możemy.  Pamiętajmy, że nasz „flagowy” egzemplarz to uczestnik Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku – też Star 266.  Prawdziwym świętem jest organizowany wspólnie z Powiatem starachowickim zlot Legenda STARa, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Jeśli chodzi o 50 rocznicę Stara 266 to jego urodziny świętujemy  Projektem „Star 266.50” - będzie to wiele przedsięwzięć upamiętniających najlepszy samochód polskiej konstrukcji w historii. Już dzisiaj  zapraszamy na konferencję poświęconą temu właśnie modelowi STAR-a, oraz wystawę przygotowaną w oparciu o nasze zbiory.  Szykujemy również  kilka niespodzianek, w tym gadżety, związane ze starem 266, które będzie można kupić w muzealnym sklepiku - Paweł Kołodziejski nie ukrywa, że liczy na zainteresowanie mieszkańców „miasta Stara” oraz coraz liczniejsze grono wielbicieli tej marki. .

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.