JUŻ W KIOSKU

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

2023-11-28 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 

fot. nadesłane

„W miesiącu sierpniu pozwoliłem sobie na spacer po Parku Miejskim, aby sprawdzić uwagi mieszkańców dotyczące utrzymania bioróżnorodności w części botanicznej oraz innych nasadzeń. Niestety uwagi, jakie mi zgłoszono, potwierdziły się, co widać na kilku załączonych fotografiach. O ile w rejonie kawiarni kwiaty i roślinność jest utrzymywana na jakimś poziomie, to w pozostałej części nie wygląda to tak dobrze. Widać, że były prowadzone jakieś prace, ale brak systematyczności, brak nawożenia spowodował, że spora część roślin wypadła lub jest zachwaszczona. W części za kawiarnią od nasypu została zdominowana przez jeżyny i inną roślinności, niż ta, którą nasadzono. Na zdjęciach w internecie park prezentuje się rewelacyjnie, natomiast w tzw. „realu” wygląda to inaczej. Przy Witaczu widać braki w roślinności, ich słaby wzrost oraz dominacje chwastów, mleczy i babki lancetowatej. W wielu miejscach zaczynają dominować jeżyny, mimoza i inne chwasty. Wiele roślin jest w słabej kondycji. Jako wieloletni działkowiec wskazałbym na braki nawożenia. Betonowe alejki uległy złasowaniu kruszą się – chyba że to jakiś kolejny zamierzony cel projektanta. Co do konserwacji elementów z drewna zostało mi wszystko wyczerpująco wyjaśnione, co skutkuje, że wielu osobom tłumacze, jaki był cel projektowy i które elementy są konserwowane. Za co dziękuję. Niemniej proszę o informacje jakie prace w ilości ilu godzin, iloma pracownikami spółdzielnia „Starachowiczanka” wykonywała na nasadzonych kwiatach i roślinności? Jakich nawozów używała i w jakiej ilości? Jakie uzyskała z tego tytułu wynagrodzenie? Jakie planuje czynności gmina, aby przywrócić stan roślinności, która została nasadzona ? Co z kruszącym się betonem na alejkach czy podlegają one gwarancji?” – czytamy w piśmie radnego.

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. 

„W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 24.10.2023 r., w sprawie pielęgnacji zieleni w Parku Miejskim, informuję, że umowa zawarta ze Spółdzielnią Socjalną Starachowiczanka, nie zawiera zapisów o konkretnej ilości zatrudnionych pracowników do prowadzenia prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych w Parku Miejskim, a jedynie zakres prac, jaki ma zostać wykonany. Z informacji uzyskanej od Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka” wynika, że szacowana ilość to ponad 3200 godzin. Miesięczne wynagrodzenie (zgodnie z zawartą umową) w miesiącach od kwietnia do października za pielęgnację zieleni w Parku Miejskim wynosi brutto: 51 000 zł. Jednocześnie Spółdzielnia informuje, że w Parku Miejskim zostały zastosowane następujące nawozy: Sumin - nawóz do traw ozdobnych, Siarczan amonu, Yara Mila Compex, Nawóz naturalny stosowany w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta. Alejki w parku w zamiarze projektanta wykonane są z kruszywa, aby zachować jego jak najbardziej naturalny charakter. W celu uniknięcia zsuwania się kruszywa w terenie pochyłym, jaki występuje w parku, wykonano wzmocnienie kruszywa spoiwem. Pękanie ścieżek wykonanej w tej technologii jest zjawiskiem naturalnym, a ewentualne większe ubytki konstrukcji zostaną uzupełnione w ramach gwarancji. Urząd Miasta planuje przeprowadzenie kolejnego przeglądu gwarancyjnego w okresie wiosennym” – wyjaśnia wiceprezydent.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rowerami na lekcje

2024-02-28

Rowerami na lekcje

Ścieżek rowerowych w mieście przybywa, samorząd chce, by korzystała z nich jak największa ilość mieszkańców. Specjalną zachętę kieruje w stronę przedszkolaków i uczniów oraz nauczycieli. W ramach akcji "Rowerowy Maj" mieliby docierać na lekcje i do pracy ekologicznymi środkami transportu. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.    
Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

2024-02-28

Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

W pomoc dla 41-letniego Pawła Plewniaka ze Starachowic zaangażowali się wszyscy. Rodzina, przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi oraz wielu dobrych ludzi poruszonych prośbą mężczyzny. Diagnoza, którą usłyszał 41-latek, jest przerażająca. To czerniak skóry okolicy nadłopatkowej po stronie prawej z przerzutami do wątroby, płuc, śledziony, węzłów chłonnych, wnęki wątroby, kręgosłupa. Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc starachowiczaninowi. Cel to: leczenie, wizyty, leki, zabiegi, sprzęt rehabilitacyjny, turnusy, za zakup schodołazu.
Jakie okulary dla kierowców?

2024-02-27

Jakie okulary dla kierowców?

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.
Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

2024-02-27

Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

Słynna wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, Wielki Piec, szkoły, kolej, czy oczywiście świętokrzyska czarownica to elementy graficzne, które znalazły się na starachowickim muralu, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie przy ulicy Kolejowej. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika na co dzień będzie cieszyć oczy mieszkańców i witać podróżnych.
Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

2024-02-27

Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej w Starachowicach już odebrany, a pierwsi lokatorzy już oglądają lokale. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaplanowano zasiedlenia 103 nowych mieszkań. To kolejna inwestycja mieszkaniowa zrealizowana w naszym mieście, co oznacza poprawę standardu zamieszkania najemców gminnych lokali komunalnych.
Ośmiorniczki dla wcześniaków

2024-02-27

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach włączył się w przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie rozwoju dzieci zbyt wcześnie urodzonych. Opiekę medyczną nad takimi maluszkami uzupełnia rękodzieło - urocze ośmiorniczki dziergane na szydełku. Kilkadziesiąt sztuk takich zabawek ofiarowała szpitalowi Fundacja Małych Serc z Wielenia w województwie wielkopolskim.
Wielomilionowy interes

2024-02-26

Wielomilionowy interes

Odlewnie Polskie S. A. zawarły umowę, która może o około 20% w skali roku zwiększyć ich zdolności wytwórcze. Starachowicka spółka podpisała umowy z trzema niemieckimi firmami na zainstalowanie u siebie nowej linii produkcyjnej o wartości 8 mln 860 tys. EURO. 
Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

2024-02-26

Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

Starachowice odwiedziła Beata Szydło, deputowana Parlamentu Europejskiego, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, była premier polskiego rządu. Jej wizyta miała związek z zaplanowanymi na 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, ale w czasie spotkania w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej była też mowa o sprawach ogólnopolskich w kontekście przejęcia władzy przez rywali z PiS oraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej.       
Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

2024-02-25

Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto" podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 lutego br., skrytykowało prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.