JUŻ W KIOSKU

Pamięć musi trwać

2023-09-06 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Działacze Prawa i Sprawiedliwości z liderem kieleckiego okręgu posłem Krzysztofem Lipcem we wtorkowy (5 września br.) poranek uczcili pamięć 16 mieszkańców Starachowic zamordowanych podczas II wojny światowej, za pomoc uciekinierom z żydowskiego getta. We wrześniu przypada 81. rocznica egzekucji starachowiczan.

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Nowak - radny miejski, poseł Krzysztof Lipiec i Andrzej Pruś - radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego / fot. Gazeta Starachowicka

- Gromadzi nas tu pamięć o bohaterskich czynach starachowiczan z 1942 roku - powiedział poseł Krzysztof Lipiec, któremu na Rynku towarzyszyli radny sejmiku województwa Andrzej Pruś oraz radny Rady Miejskiej, Dariusz Nowak.

- W końcu sierpnia 1942 roku, partyzanci zlikwidowali w Starachowicach dwóch hitlerowskich policjantów, ścigających dwóch Żydów zbiegłych z getta. Kilka dni później, hitlerowska żandarmeria aresztowała kilkanaście osób zamieszkałych w pobliżu miejsca zastrzelenia policjantów. Aresztowanych zamknięto w budynku gestapo i tam przesłuchiwano. 5 września 1942 r. na rynku w Wierzbniku postawiono szubienicę. Następnego dnia, niemieccy żandarmi i gestapowcy zamknęli wylotowe ulice prowadzące do rynku i wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu spędzili pod szubienicę. Na oczach tłumu powieszono na niej 16 osób, w tym trzy kobiety – opowiadał radny miejski Dariusz Nowak.

- Na kartach polskiej historii jest wiele przykładów tego, że Polacy ratowali Żydów. W Starachowicach też mamy takie przykłady, zasłużyła się m.in. rodzina Daniszewskich. Natomiast już w najbliższą niedzielę (10 września) na ołtarze zostanie wyniesiona rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostaną ogłoszeni błogosławionymi - przypomniał parlamentarzysta. Dodał, że pamięć o rodzinie Ulmów zostanie uczczona również w Starachowicach niedzielną mszą świętą o godz. 10.30, w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

- Po niej odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmę, która prezentuje historię życia i poświęcenia tej rodziny. Starachowice są pierwszym miastem w naszym województwie, w którym ta wystawa będzie prezentowana – poinformował Krzysztof Lipiec.

Radny sejmiku województwa, Andrzej Pruś podkreślił, że II Rzeczpospolita w okresie międzywojennym to było oświecone państwo, w którym zgodnie żyły różne narodowości.

– Poznając historię rodziny Ulmów widzimy światłych ludzi, Józef Ulma był nie tylko rolnikiem, ale także fotografem, dbał o wykształcenie dzieci. Zginął ze swoimi bliskimi i ukrywaną rodziną żydowską za to, że postanowił pomóc prześladowanym. My powinniśmy tę pamięć – bez nienawiści – pokazywać i eksponować. W Starachowicach, przed 81 laty szesnaście osób zginęło tylko dlatego, że byli Polakami. Być może z przypadku, być może nie byli zaangażowani w pomoc Żydom, zginęli za to, że nasz naród pomagał innym. Pamiętajmy, że tej zbrodni dokonali konkretni ludzie, że byli to Niemcy. Naszą powinnością jest przypominanie, że naród polski, naród żydowski oraz wiele innych narodów w Europie było skazanych na zniszczenie przez tych, którzy siebie nazywali panami – mówił Andrzej Pruś.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w 81. rocznicę egzekucji Polaków na wierzbnickim rynku za pomoc Żydom we wtorek (5 września) złożyli kwiaty/ fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.