JUŻ W KIOSKU

Opieka wytchnieniowa w DPS-ach powiatu starachowickiego

2024-03-28 08:00:00

Ocena:

3.3/5 | 3 głosów

Osoby, które opiekują się swoimi bliskimi będą mogły skorzystać z opieki wytchnieniowej oferowanej przez Domy Pomocy Społecznej znajdujące się w powiecie starachowickim. Każdej osobie, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, przysługuje rocznie 14 dni opieki poza miejscem zamieszkania. 

Na zdjęciu (od lewej): Rafał Dobrowolski - dyrektor DPS w Kałkowie, Piotr Ambroszczyk - starosta starachowicki, Aneta Świercz - dyrektor DPS w Starachowicach / fot, Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

W ubiegłym roku takie usługi oferował Dom Pomocy Społecznej w Kałkowie - Godowie, teraz dołącza do niego Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bema w Starachowicach.

O finansowym wsparciu, jakie otrzymał powiat starachowicki na realizację tego zadania, podczas środowej (27 marca) konferencji prasowej poinformował starosta Piotr Ambroszczyk. Domy Pomocy Społecznej w Starachowicach i Kałkowie-Godowie na ten cel otrzymały w sumie 1,2 mln zł.

– Dzięki tym funduszom w obu placówkach będę realizowane zadania, których celem jest odciążenie osób, które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi czy mającymi zaburzenia psychiczne. Często te osoby zaniedbują swoje potrzeby, swoje zdrowie, poświęcając się drugiej osobie. Dlatego raz w roku na dwa tygodnie jednorazowo lub po kilka dni mogą oddać podopiecznego do DPS - mówi starosta Ambroszczyk. 

Jak poinformowała dyrektor DPS przy ul. Bema w Starachowicach, z opieki skorzystają 42 osoby. 

- Wnioski już można składać, choć rekrutacja rusza od maja. Zapewniamy całodobową opiekę dla 42 osób, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub na równi z wymienionym. Mamy dwa pokoje dwuosobowe, w których pacjenci będą mogli rotacyjnie korzystać z opieki, pielęgnacji i wyżywienia. Usługa jest całkowicie bezpłatna - mówi Aneta Świercz.

Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie - Godowie w ramach opieki wytchnieniowej przyjęte zostaną w sumie 62 osoby.

– Program w ubiegłym roku spotkał się z dużym zainteresowaniem, pod koniec roku już nawet zabrakło miejsc dla chętnych. Oferujemy trzy pokoje jednoosobowe i jeden pokój wieloosobowy, który jest przeznaczony dla osób wymagających stałego nadzoru. U nas program ruszy 15 kwietnia, mamy komplet na pierwszy turnus, ale są jeszcze wolne miejsca – informuje dyrektor DPS w Kałkowie, Rafał Dobrowolski.

Opieka jest skierowana do osób z powiatu starachowickiego. Komplet informacji oraz wnioski dostępne są m.in. na stronach internetowych placówek. Opieka wytchnieniowa to rodzaj świadczenia będącego opieką czasową, w zastępstwie za opiekuna faktycznego osoby z niepełnosprawnościami. Z takiej usługi można skorzystać w przypadku zdarzeń losowych lub z potrzeby odpoczynku.

Jeden z pokoi znajdujących się w Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach / fot. DPS Starachowice

Jeden z pokoi znajdujących się w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie / fot. DPS Kałków

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.