JUŻ W KIOSKU

Opieka wytchnieniowa w DPS-ach powiatu starachowickiego

2024-03-28 08:00:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Osoby, które opiekują się swoimi bliskimi będą mogły skorzystać z opieki wytchnieniowej oferowanej przez Domy Pomocy Społecznej znajdujące się w powiecie starachowickim. Każdej osobie, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, przysługuje rocznie 14 dni opieki poza miejscem zamieszkania. 

Na zdjęciu (od lewej): Rafał Dobrowolski - dyrektor DPS w Kałkowie, Piotr Ambroszczyk - starosta starachowicki, Aneta Świercz - dyrektor DPS w Starachowicach / fot, Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

W ubiegłym roku takie usługi oferował Dom Pomocy Społecznej w Kałkowie - Godowie, teraz dołącza do niego Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bema w Starachowicach.

O finansowym wsparciu, jakie otrzymał powiat starachowicki na realizację tego zadania, podczas środowej (27 marca) konferencji prasowej poinformował starosta Piotr Ambroszczyk. Domy Pomocy Społecznej w Starachowicach i Kałkowie-Godowie na ten cel otrzymały w sumie 1,2 mln zł.

– Dzięki tym funduszom w obu placówkach będę realizowane zadania, których celem jest odciążenie osób, które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi czy mającymi zaburzenia psychiczne. Często te osoby zaniedbują swoje potrzeby, swoje zdrowie, poświęcając się drugiej osobie. Dlatego raz w roku na dwa tygodnie jednorazowo lub po kilka dni mogą oddać podopiecznego do DPS - mówi starosta Ambroszczyk. 

Jak poinformowała dyrektor DPS przy ul. Bema w Starachowicach, z opieki skorzystają 42 osoby. 

- Wnioski już można składać, choć rekrutacja rusza od maja. Zapewniamy całodobową opiekę dla 42 osób, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub na równi z wymienionym. Mamy dwa pokoje dwuosobowe, w których pacjenci będą mogli rotacyjnie korzystać z opieki, pielęgnacji i wyżywienia. Usługa jest całkowicie bezpłatna - mówi Aneta Świercz.

Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie - Godowie w ramach opieki wytchnieniowej przyjęte zostaną w sumie 62 osoby.

– Program w ubiegłym roku spotkał się z dużym zainteresowaniem, pod koniec roku już nawet zabrakło miejsc dla chętnych. Oferujemy trzy pokoje jednoosobowe i jeden pokój wieloosobowy, który jest przeznaczony dla osób wymagających stałego nadzoru. U nas program ruszy 15 kwietnia, mamy komplet na pierwszy turnus, ale są jeszcze wolne miejsca – informuje dyrektor DPS w Kałkowie, Rafał Dobrowolski.

Opieka jest skierowana do osób z powiatu starachowickiego. Komplet informacji oraz wnioski dostępne są m.in. na stronach internetowych placówek. Opieka wytchnieniowa to rodzaj świadczenia będącego opieką czasową, w zastępstwie za opiekuna faktycznego osoby z niepełnosprawnościami. Z takiej usługi można skorzystać w przypadku zdarzeń losowych lub z potrzeby odpoczynku.

Jeden z pokoi znajdujących się w Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach / fot. DPS Starachowice

Jeden z pokoi znajdujących się w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie / fot. DPS Kałków

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.