JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Odwieczne śmieciowe problemy

2023-09-12 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Czytelniczka zgłosiła nam problem podrzucania dużych odpadów AGD pod osiedlowy śmietnik. No cóż, to nic nowego. Starachowiczanie i w ogóle Polacy od lat nie mogą się nauczyć właściwego zachowania w tym zakresie. W sumie prosta segregacja śmieci, czy wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to dla wielu zagadnienie nie do ogarnięcia, lub na tyle nieistotne, że można je lekceważyć.  A potem narzekać na innych,  bo tak najłatwiej...     

fot. nadesłana

Interweniująca w "Gazecie Starachowickiej" mieszkanka zaobserwowała pozostawienie pralki przy altanie zlokalizowanej przy końcówce ulicy Szkolnej (wylot na Radomską) przez osoby, które przywiozły ją busem. Twierdzi, że zgłaszała ten fakt do straży miejskiej oraz UM w Starachowicach, ale rezultatu brak. Zapytaliśmy gminę, jak zamierza rozwiązać zarówno problem podrzucania śmieci, jak też widywanego na co dzień notorycznego nieprzestrzegania przez starachowiczan segregacji odpadów, czy niechlujnego rzucania ich gdzie popadnie także wtedy, gdy pojemniki nie są zapełnione. Przypomnieliśmy, że w przeszłości mówiło się o montażu kamer w okolicach altan i chcieliśmy wiedzieć, co się dzieje z tym pomysłem. 

- Gmina zajmuje się nadzorem nad prawidłowym odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Natomiast obowiązek utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym  i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów należy do zarządców nieruchomości. Pracownicy gminy reagują na każde zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości w punktach gromadzenia odpadów. Prowadzą kontrole altan śmietnikowych, w wyniku których informuje się zarządców nieruchomości o wszystkich nieprawidłowościach i każdorazowo, pisemnie wzywa się ich do uprzątnięcia wskazanego terenu. Pragnę poinformować, iż do pracowników Urzędu Miejskiego oraz Straży Miejskiej nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące opisanego zdarzenia. Funkcjonariusz SM przyjął natomiast zgłoszenie dotyczące nieporządku wokół altany przy wspomnianym adresie, a zarządca nieruchomości został o tym poinformowany. Teren został posprzątany, a odbiór odpadów wielkogabarytowych nastąpił w dniu 04.09.2023r., zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Monitoring terenu altan powinien być zorganizowany przez zarządców nieruchomości, ponieważ to oni odpowiadają zgodnie z przepisami za porządek- odpowiada rzecznik UM  w Starachowicach Leszek Kowalski.  

Ze śmieciowym problemem zgłosili się do nas także mieszkańcy bloków socjalnych przy ulicy Ostrowieckiej 21 w Starachowicach. Twierdzili, że odpady ze śmietników nie są wywożone od 3 tygodni.

- Nie potwierdzamy, że odpady z altany przy ulicy Ostrowieckiej 21 nie są odbierane . Odpady komunalne z ww miejsca wywożone są regularnie, a przedsiębiorca odbierający odpady wywozi je zgodnie z ustalonym harmonogramem odbioru odpadów komunalnych, co potwierdzone jest kontrolą monitoringu GPS pojazdów wykonujących usługę. Z przeprowadzonej wizji lokalnej problemem przy tym punkcie gromadzenia odpadów są odpady wielkogabarytowe, które to mieszkańcy gromadzą w altanie, znacznie przed wskazanym w harmonogramie terminem odbioru - informuje rzecznik magistratu.   

 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.