JUŻ W KIOSKU

Odwieczne śmieciowe problemy

2023-09-12 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Czytelniczka zgłosiła nam problem podrzucania dużych odpadów AGD pod osiedlowy śmietnik. No cóż, to nic nowego. Starachowiczanie i w ogóle Polacy od lat nie mogą się nauczyć właściwego zachowania w tym zakresie. W sumie prosta segregacja śmieci, czy wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to dla wielu zagadnienie nie do ogarnięcia, lub na tyle nieistotne, że można je lekceważyć.  A potem narzekać na innych,  bo tak najłatwiej...     

fot. nadesłana

Interweniująca w "Gazecie Starachowickiej" mieszkanka zaobserwowała pozostawienie pralki przy altanie zlokalizowanej przy końcówce ulicy Szkolnej (wylot na Radomską) przez osoby, które przywiozły ją busem. Twierdzi, że zgłaszała ten fakt do straży miejskiej oraz UM w Starachowicach, ale rezultatu brak. Zapytaliśmy gminę, jak zamierza rozwiązać zarówno problem podrzucania śmieci, jak też widywanego na co dzień notorycznego nieprzestrzegania przez starachowiczan segregacji odpadów, czy niechlujnego rzucania ich gdzie popadnie także wtedy, gdy pojemniki nie są zapełnione. Przypomnieliśmy, że w przeszłości mówiło się o montażu kamer w okolicach altan i chcieliśmy wiedzieć, co się dzieje z tym pomysłem. 

- Gmina zajmuje się nadzorem nad prawidłowym odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Natomiast obowiązek utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym  i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów należy do zarządców nieruchomości. Pracownicy gminy reagują na każde zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości w punktach gromadzenia odpadów. Prowadzą kontrole altan śmietnikowych, w wyniku których informuje się zarządców nieruchomości o wszystkich nieprawidłowościach i każdorazowo, pisemnie wzywa się ich do uprzątnięcia wskazanego terenu. Pragnę poinformować, iż do pracowników Urzędu Miejskiego oraz Straży Miejskiej nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące opisanego zdarzenia. Funkcjonariusz SM przyjął natomiast zgłoszenie dotyczące nieporządku wokół altany przy wspomnianym adresie, a zarządca nieruchomości został o tym poinformowany. Teren został posprzątany, a odbiór odpadów wielkogabarytowych nastąpił w dniu 04.09.2023r., zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Monitoring terenu altan powinien być zorganizowany przez zarządców nieruchomości, ponieważ to oni odpowiadają zgodnie z przepisami za porządek- odpowiada rzecznik UM  w Starachowicach Leszek Kowalski.  

Ze śmieciowym problemem zgłosili się do nas także mieszkańcy bloków socjalnych przy ulicy Ostrowieckiej 21 w Starachowicach. Twierdzili, że odpady ze śmietników nie są wywożone od 3 tygodni.

- Nie potwierdzamy, że odpady z altany przy ulicy Ostrowieckiej 21 nie są odbierane . Odpady komunalne z ww miejsca wywożone są regularnie, a przedsiębiorca odbierający odpady wywozi je zgodnie z ustalonym harmonogramem odbioru odpadów komunalnych, co potwierdzone jest kontrolą monitoringu GPS pojazdów wykonujących usługę. Z przeprowadzonej wizji lokalnej problemem przy tym punkcie gromadzenia odpadów są odpady wielkogabarytowe, które to mieszkańcy gromadzą w altanie, znacznie przed wskazanym w harmonogramie terminem odbioru - informuje rzecznik magistratu.   

 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.