JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Od "trzymaj się", po "ostrzegaliśmy". Mieszkańcy reagują na rozpad sojuszu AgroUnii TAK.

2023-08-17 09:54:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Decyzja Donalda Tuska o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych z Michałem Kołodziejczakiem (będzie jedynką na liście KO w Koninie - przyp. red.) i jego AgroUnią zaskoczyła zarówno wyborców z całego kraju, jak i osoby wspierające Marka Materka i jego Nową Demokrację TAK.Tym bardziej że wspólna konferencja Materka i Kołodziejczaka odbyła się zaledwie półtora miesiąca wcześniej. Co wówczas było zaskakujące, spotkanie nad Lubianką odbyło się trochę ponad miesiąc (23 maja br.) od momentu, kiedy rozeszły się drogi AgroUnii oraz Porozumienia. 

Prezydent Starachowic Marek Materek o rozpadzie sojuszu z Agrounią dowiedział się z... mediów społecznościowych.

fot. FB Marek Materek (edycja graficzna - Gazeta)

Podczas czerwcowej, starachowickiej konferencji, zapytany o tę sytuację, Michał Kołodziejczak odpowiedział: 

- Polityka, to jest sztuka dobrego wyboru, który nie zawsze wiemy od razu, jaki jest. Czasem jest tak, że trzeba koalicję rozpocząć, żeby zobaczyć, jaka ona będzie - mówił lider AgroUnii, komentując zerwanie współpracy z Porozumieniem.  

- Pan już Marka Materka nie zamieni na kogoś innego? - zapytał jeden z dziennikarzy.

Choć zgromadzeni na konferencji głośno się roześmiali, Michał Kołodziejczak początkowo nic nie odpowiedział. 

Na brak odpowiedzi uwagę zwrócił Marek Materek, po czym Kołodziejczak powiedział: „jestem przekonany, że takie sytuacje nie będą potrzebne”. 

Jednak po tym, jak zarejestrowano Komitet Wyborczy AgroUnia TAK i rozpoczęto zbieranie podpisów na listach poparcia, 16 sierpnia Michał Kołodziejczak stanął u boku Donalda Tuska. Co najlepsze, ponieważ w internecie "nic nie ginie", użytkownicy platformy X (dawniej Twitter) zaczęli publikować archiwalne tweety i zdjęcia lidera AgroUnii.

Ten w listopadzie 2022 roku pisał: "Donald Tusk słowami Jarosława Kaczyńskiego mówi, że wszyscy mają przyjść do niego na kolanach bo jak nie to on wygra sam i nikogo nie potrzebuje. Pewnie rzeczywistość jest całkiem inna, a Polacy potrzebują realnej politycznej zmiany, a nie powrotu do tego co było (pisownia oryginalna - przyp. red.)". Widać, poglądy się zmieniają...

Natomiast komentarze po opublikowaniu oświadczenia przez Marka Materka są różnorakie, z jednej strony zwolennicy pocieszają prezydenta Starachowic, wskazując na to, że lepiej teraz niż później; inni piszą, że ostrzegali przed sojuszem z Kołodziejczakiem; są też tacy, którzy wskazują na to, że teraz Materek ma czas na stworzenie trwałych struktur i zaistnienie w ogólnopolskiej świadomości rodaków. 

W rejestrze wpłat widnieje darowizna na rzecz Ruchu Społecznego AgroUnia TAK w wysokości 50 tysięcy złotych dokonana przez Marka Materka. Działacze jego ugrupowania wpłacili ponad 34 tysięcy zł. 

- Część pieniędzy została już wydana na materiały promocyjne oraz na rzecz zbiórki podpisów. Oznacza to, że korzystali z nich również ludzie Michała Kołodziejczaka. Nie możemy tych środków do niczego wykorzystać - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską Marek Materek.

Na pytanie Patryka Słowika - dziennikarza portalu Wirtualna Polska, kiedy Marek Materek dowiedział się, że koalicja z AgroUnią rozpadła się i w jaki sposób (pytanie zostało zadane na Twitterze - przyp. red.), prezydent Starachowic odpowiedział, że... z Twittera dziennikarki Faktów TVN, Arlety Zalewskiej.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.