JUŻ W KIOSKU

Od "trzymaj się", po "ostrzegaliśmy". Mieszkańcy reagują na rozpad sojuszu AgroUnii TAK.

2023-08-17 09:54:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Decyzja Donalda Tuska o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych z Michałem Kołodziejczakiem (będzie jedynką na liście KO w Koninie - przyp. red.) i jego AgroUnią zaskoczyła zarówno wyborców z całego kraju, jak i osoby wspierające Marka Materka i jego Nową Demokrację TAK.Tym bardziej że wspólna konferencja Materka i Kołodziejczaka odbyła się zaledwie półtora miesiąca wcześniej. Co wówczas było zaskakujące, spotkanie nad Lubianką odbyło się trochę ponad miesiąc (23 maja br.) od momentu, kiedy rozeszły się drogi AgroUnii oraz Porozumienia. 

Prezydent Starachowic Marek Materek o rozpadzie sojuszu z Agrounią dowiedział się z... mediów społecznościowych.

fot. FB Marek Materek (edycja graficzna - Gazeta)

Podczas czerwcowej, starachowickiej konferencji, zapytany o tę sytuację, Michał Kołodziejczak odpowiedział: 

- Polityka, to jest sztuka dobrego wyboru, który nie zawsze wiemy od razu, jaki jest. Czasem jest tak, że trzeba koalicję rozpocząć, żeby zobaczyć, jaka ona będzie - mówił lider AgroUnii, komentując zerwanie współpracy z Porozumieniem.  

- Pan już Marka Materka nie zamieni na kogoś innego? - zapytał jeden z dziennikarzy.

Choć zgromadzeni na konferencji głośno się roześmiali, Michał Kołodziejczak początkowo nic nie odpowiedział. 

Na brak odpowiedzi uwagę zwrócił Marek Materek, po czym Kołodziejczak powiedział: „jestem przekonany, że takie sytuacje nie będą potrzebne”. 

Jednak po tym, jak zarejestrowano Komitet Wyborczy AgroUnia TAK i rozpoczęto zbieranie podpisów na listach poparcia, 16 sierpnia Michał Kołodziejczak stanął u boku Donalda Tuska. Co najlepsze, ponieważ w internecie "nic nie ginie", użytkownicy platformy X (dawniej Twitter) zaczęli publikować archiwalne tweety i zdjęcia lidera AgroUnii.

Ten w listopadzie 2022 roku pisał: "Donald Tusk słowami Jarosława Kaczyńskiego mówi, że wszyscy mają przyjść do niego na kolanach bo jak nie to on wygra sam i nikogo nie potrzebuje. Pewnie rzeczywistość jest całkiem inna, a Polacy potrzebują realnej politycznej zmiany, a nie powrotu do tego co było (pisownia oryginalna - przyp. red.)". Widać, poglądy się zmieniają...

Natomiast komentarze po opublikowaniu oświadczenia przez Marka Materka są różnorakie, z jednej strony zwolennicy pocieszają prezydenta Starachowic, wskazując na to, że lepiej teraz niż później; inni piszą, że ostrzegali przed sojuszem z Kołodziejczakiem; są też tacy, którzy wskazują na to, że teraz Materek ma czas na stworzenie trwałych struktur i zaistnienie w ogólnopolskiej świadomości rodaków. 

W rejestrze wpłat widnieje darowizna na rzecz Ruchu Społecznego AgroUnia TAK w wysokości 50 tysięcy złotych dokonana przez Marka Materka. Działacze jego ugrupowania wpłacili ponad 34 tysięcy zł. 

- Część pieniędzy została już wydana na materiały promocyjne oraz na rzecz zbiórki podpisów. Oznacza to, że korzystali z nich również ludzie Michała Kołodziejczaka. Nie możemy tych środków do niczego wykorzystać - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską Marek Materek.

Na pytanie Patryka Słowika - dziennikarza portalu Wirtualna Polska, kiedy Marek Materek dowiedział się, że koalicja z AgroUnią rozpadła się i w jaki sposób (pytanie zostało zadane na Twitterze - przyp. red.), prezydent Starachowic odpowiedział, że... z Twittera dziennikarki Faktów TVN, Arlety Zalewskiej.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.