JUŻ W KIOSKU

Ochrona ludności i mienia. Czy jesteśmy gotowi na wypadek masowego zagrożenia?

2024-02-08 09:53:27

Ocena:

3.5/5 | 2 głosów

Czy polskie miasta są gotowe na obronę ludności cywilnej, mienia i ewentualną ewakuację z zagrożonego terenu? To pytanie nurtuje osoby zajmujące się tą tematyką obronności i wojskowości. Inspiracją do skierowania tego zapytania do starachowickiego magistratu była wypowiedź szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych władz z Małopolski. Minister mówiąc o roli samorządów, podkreślił, że jest on potrzebny do m.in. "zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, a obrona cywilna i ochrona ludności należą do zadań rządu i samorządu".

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Starachowicach prośbą o udzielenie informacji publicznej dotyczącej tego: kiedy samorząd Gminy Starachowice opracował plany ewakuacji mieszkańców i kiedy je ostatnio aktualizowano; czy Gmina Starachowice posiada opracowanie planów w zakresie obrony cywilnej, w tym również "plan ewakuacji III stopnia ludności, zwierząt i mienia na wypadek zagrożenia" oraz na czym polegać będzie ewentualne wdrożenie planów ewakuacji na terenie miasta Starachowice; planów systemu ratownictwa medycznego i ochrony ludzi? 

- W odpowiedzi na udzielenie informacji publicznej dotyczącej zadań samorządu w dziedzinie ochrony ludności i obrony cywilnej informujemy, że Plan ewakuacji został opracowany w 2009 r., a ostatnia aktualizacja została przeprowadzona 20.10.2023 r. Gmina posiada „Plan ewakuacji (przyjęcia) ludności, zwierząt i mienia II stopnia na wypadek masowego zagrożenia”, który jest częścią „Gminnego Planu Reagowania Kryzysowego” oraz „Plan działania w zakresie obrony cywilnej Gminy Starachowice na rok 2022”. W planie zawarty jest zamiar działania, sposoby oraz organizacja powiadamiania i zabezpieczenia ewakuacji ludności. W zależności od rodzaju zagrożenia poszczególnym służbom zostaną przydzielone odpowiednie zadania do realizacji w zakresie ochrony zdrowia ludności czy zabezpieczenia mienia - mówi rzecznik prasowy starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - W stosunku do powyższych informacji należy zaznaczyć bardzo ważny aspekt w działaniach odnośnie obrony cywilnej oraz związanych z nią działaniach w zakresie zarządzania kryzysowego, które nie są realizowane z powodu braku podstaw prawnych. W dniu 23 kwietnia 2022 r. utraciła moc ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W jej miejsce uchwalono ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w której treści nie ujęto żadnych kwestii powiązanych z obroną cywilną. Powstał projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, lecz do chwili obecnej nowe przepisy nie zostały uchwalone. Nowa ustawa regulowałaby tworzenie nowych planów działania w zakresie obrony cywilnej uwzględniające nowe zagrożenia (np. zbrojne - konflikt w Ukrainie) - podkreśla Leszek Kowalski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.