JUŻ W KIOSKU

Nowe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych

2023-12-05 11:28:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po 7 latach obowiązywania zmieniają się stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych. Więcej będzie kosztować m.in. umieszczanie urządzeń obcych w pasie drogowym, prowadzenie tam robót, czy też ustawianie w obrębie działki drogowej, a więc na chodnikach, poboczach czy pasach zieleni urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi, czyli np. bankomatów, paczkomatów, ogródków gastronomicznych, kwietników czy reklam. 

Rada Powiatu w Starachowicach przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego. Dotychczasowe obowiązywały od 2016 r., a nawet jeszcze wcześniej, bo ostatnia całościowa zmiana stawek wprowadzona została w 2014 r. Od tamtego czasu utrzymywały się one na tym samym poziomie, jeśli nie liczyć opłaty za urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej (wprowadzona w 2016 r.) Z uwagi na rosnącą inflację, a także stawki obowiązujące w sąsiednich powiatach, należało je wreszcie zmienić.

Warto przypomnieć, że są to opłaty obligatoryjne i stanowią rekompensatę za  korzystanie z dróg publicznych, w celach niezwiązanych z ich funkcjonowaniem i ochroną, co może skutkować zniszczeniem czy uszkodzeniem drogi bądź jej urządzeń, utrudnieniami i ograniczeniami w ruchu drogowym, jak również pogorszeniem warunków bezpieczeństwa ruchu.

Za zajęcie pasa na czas robót drogowych

Wzrosną opłaty za zajęcie 1 m2 powierzchni pasa drogowego  pod roboty drogowe. O ile dokładnie, zależeć będzie od wielkości i rodzaju zajmowanej powierzchni. W przypadku jezdni opłata wzrośnie o 1 zł, z 8 na 9 zł za każdy dzień. Ale uwaga! Dotyczy to tych sytuacji, gdy zajmowane będzie do 50 proc. szerokości. Jeśli zajmowana będzie większa powierzchnia (tj. powyżej połowy jezdni), stawka wyniesie 10 zł, czyli dokładnie tyle, co wcześniej.

Jeśli zajmowany będzie chodnik, zatoka postojowa i autobusowa, ścieżki rowerowe i ciągi piesze, wówczas opłata wyniesie 8 zł, dotąd było to 5 zł.

Zajęcie pobocza, rowu czy pasa zieleni kosztować będzie 7 zł za każdy dzień, wcześniej były to 4 zł.

Liniowe urządzenia obce

Są to wszelkiego rodzaju sieci - energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, ale także przyłącza. Jeśli zajmują one pas drogowy, obowiązuje roczna opłata. Zgodnie z nowymi stawkami wynosić będzie:

- 120 zł – zarówno poza jak i w obszarze zabudowanym (wcześniej było to 20 zł – poza obszarem zabudowanym lub 50 zł – w obszarze zabudowanym),

- 200 zł – na drogowym obiekcie inżynierskim (tak jak dotychczas).

Ale uwaga, w przypadku urządzeń wodociągowych czy kanalizacyjnych, stosuje się stawki w wysokości 50 %.

Pochylnie, schody, balkony, kwietniki, windy zewnętrzne, miejsca parkingowe, reklamy

W przypadku tych wszystkich urządzeń musimy zapłacić dziennie za każdy m2 powierzchni rzutu poziomego obiektu albo powierzchni reklamy i będzie to:

- 0,20 zł (wcześniej 0,10 zł) - pochylnie, schody, balkony, kwietniki, windy zewnętrzne  i in., 

- 0,80 zł (wcześniej 0,50 zł) - miejsca parkingowe (koperty),

- 4 zł (wcześniej 2 zł) – reklamy,

- 8 zł – reklamy świetlne (2x stawka opłaty za zwykłą reklamę).

Ogródki gastronomiczne, stoiska handlowe, bankomaty, paczkomaty …

Także w przypadku tych obiektów obowiązują nowe stawki  za każdy dzień zajęcia 1 m kw. powierzchni:

- 0,80 zł (wcześniej 0,50 zł) - ogródki gastronomiczne,

- 4 zł (wcześniej 2 zł) - tymczasowe stoiska handlowe, kabiny, bankomaty, paczkomaty, rusztowania i itp.,

- 0,20 zł (wcześniej 0,05 zł) - utwardzenie terenu.

Obiekty i urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej

Za nie również obowiązuje opłata, jeśli znajdują się w pasie drogowym.

- 0,20 zł (bez zmian) - za zajęcie 1 m2 powierzchni pod roboty drogowe związane z infrastrukturą telekomunikacyjną

- stawka roczna w wysokości 20 zł (wcześniej 10 zł) - za zajęcie pasa drogowego przez urządzenia nie zależnie czy jest są one w czy poza obszarem zabudowanym, bądź na drogowym obiekcie inżynierskim.

Nowe stawki zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, czyli możliwe jeszcze w tym roku.

/komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

2024-02-28

Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

Mieszkasz w powiecie starachowickim? Skończyłeś 14 lat i nie masz jeszcze 21? Uczysz się jeszcze w szkole, ale już dzisiaj chcesz być młodzieżowym liderem samorządu i podejmować decyzje dotyczące młodych ludzi? Jeśli tak, to kandyduj i zostań radnym Młodzieżowej Rady Powiatu Starachowickiego.
Powiat Starachowickich wśród najlepszych

2024-02-26

Powiat Starachowickich wśród najlepszych

Powiat Starachowicki został Laureatem Rankingu Powiatów 2023. Nasz samorząd znalazł się na 15. miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Jesteśmy jedynym powiatem ze Świętokrzyskiego w gronie 20 najlepszych w kat. powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców! To pierwsza tak wysoka lokata w historii naszego samorządu i niewątpliwy powód do dumy!
Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

2024-02-23

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

Uwaga mieszkańcy! Od poniedziałku (26 lutego br.) nie będzie już można skręcić w lewo z ul. Radomskiej w ul. Fabryczną w Starachowicach, lub aby zawrócić w kierunku torów. Kierowcy będą musieli jechać na  rondo im. Lecha Kaczyńskiego.
Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

2024-02-20

Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

Pawłów, Starachowice i Brody – to właśnie w tych gminach w naszym powiece wydano najwięcej pozwoleń na budowę nowych budynków mieszkalnych w 2023 roku. W zdecydowanej większości dotyczyły one domów jednorodzinnych.
W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

2024-02-16

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

Prowadzony przez powiat starachowicki Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach wzbogacił się w nowy sprzęt do oceny postawy ciała oraz zapobiegania płaskostopiu. To urządzenie o nazwie Spine 3 D. W dniach 19 - 23 lutego br. mali mieszkańcy naszego powiatu będę mogli się nim bezpłatnie przebadać. 
100 urodziny pani Wiktorii

2024-02-16

100 urodziny pani Wiktorii

Do grona 100-latków w naszym powiecie dołączyła pani Wiktoria Strzelecka – mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach, która 11 lutego br. obchodziła swoje setne urodziny. W tym wyjątkowym jubileuszu towarzyszył jej również starosta Piotr Ambroszczyk.
Z walentynkową wizytą w starostwie

2024-02-16

Z walentynkową wizytą w starostwie

 „Życzliwym bądź dla innych, serce swe innym okaż. Bądź dobry i cierpliwy. Pokaż, że Ty też kochasz” – m.in. takie życzenia znalazły się na walentynkach od przedszkolaków z przedszkola Re Re Kum Kum w Starachowicach, które 14 lutego br. odwiedziły nasze starostwo. Główną atrakcją jak zwykle była wizyta w gabinecie starosty i jego fotel, w którym każdy chciał zasiąść.
Ferie czas zacząć

2024-02-10

Ferie czas zacząć

12 lutego br. ruszają wyczekiwane przez uczniów zimowe ferie. Dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, wcale nie muszą być one nudne! Na dzieci i młodzież czekać będzie różnorodna oferta zajęć, także w szkołach oraz placówkach prowadzonych przez Powiat Starachowicki. Szczegóły poniżej. 
Powiat podsumowany

2024-02-07

Powiat podsumowany

Zaplanowane na kwiecień br. wybory samorządowe skłaniają włodarzy różnych szczebli do podsumowań.  Bilans pracy: własnej oraz swoich najbliższych współpracowników z zarządu powiatu przedstawił też starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, który pełni to stanowisko od listopada 2021 roku.  
Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

2024-02-05

Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

Powiat pozyskał ponad 1,9 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę odwodnienia i wykonanie chodnika przy drodze powiatowej w Gadce (gm. Mirzec). 30 stycznia br. odbyło się podpisanie umowy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.