JUŻ W KIOSKU

Niepokoją się stanem kanału przy jazie wodnym nad Lubianką

2022-08-25 08:04:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe (24 sierpnia) popołudnie, przy jazie wodnym nad zbiornikiem Lubianka odbyła się konferencja prasowa radnej Rady Powiatu Agnieszki Kuś i aktywistek: Małgorzaty Derleckiej oraz Doroty Huzarskiej. Zaalarmowano je o pęknięciach, które miały powstać w kanale odprowadzjącym wodę z Lubianki. Mieszkańców niepokoi stan inwestycji oraz to, czy po zalaniu wodą, jego stan techniczny nie będzie się pogarszał.  

od lewej: Dorota Huzarska, Agnieszka Kuś, Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

- Podczas naszych konferencji prasowych zwracałyśmy się do mieszkańców z prośbą, że jeżeli mają problem dotyczący tego, co dzieje się w mieście, by zwracali się do nas i zadawali pytania za naszym pośrednictwem panu prezydentowi, panu staroście oraz urzędnikom - powiedziała radna PiS w Radzie Powiatu, Agnieszka Kuś.

Jak poinformowała Małgorzata Derlecka, jeden z mieszkańców Starachowic zwrócił uwagę na stan sufitu kanału odpływowego nad Lubianką, który choć wyremontowany, jest już popękany. 

- Na całej długości, w newralgicznych miejscach widać szerokie pęknięcia, co niepokoi mieszkańców - mówiła aktywistka. - W remont włożono tu kilka milionów. Jeżeli jest coś robione, to powinno być robione dobrze, żeby przetrwało dla kolejnych pokoleń - dodała.

Małgorzata Derlecka zaapelowała, by stan inwestycji sprawdził miejski urzędnik.

- Żebyśmy za parę lat nie musieli wracać do tematu, spuszczać wodę i przeprowadzać remont od nowa - podkreśliła.

Przypomnijmy, Gmina Starachowice po przejęciu od powiatu starachowickiego jazu wodnego, wykonała w 2019 roku remont urządzeń wodnych na zbiorniku Lubianka. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,3 miliona złotych. Remontem objęta była m.in.  półkolista ściana przelewu, gdzie wystąpiły pęknięcia pionowe i poziome. Urządzenie wzmocniono ścianą żelbetową. Remontowano także wszystkie płyty korony grobli od strony nawodnej, z czego 85 płyt wymieniono na nowe z powodu uszkodzeń. Wyremontowano ściany i płytę denną kanału odpływowego i dolnych upustów.

***

Podczas konferencji poruszono także temat oczyszczania dna Lubianki i Pasternika. Radna Agnieszka Kuś w ramach dostępu do informacji publicznej zwróciła się z prośbą do prezydenta miasta Marka Materka oraz radnych Rady Miejskiej o odpowiedź na pytania dotyczące prac związanych z rewitalizacją zbiorników wodnych Lubianka i Pasternik.

W piśmie zapytała o to: czy w specyfikacji przetargowej było wyszczególnione zadanie oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; czy firmy, które wygrały przetarg były zobligowane do wykonania zadania „oczyszczenia dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”;  jaki był koszt oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; jakie ilości usunięcia nieczystości z dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik” zakładały umowy przetargowe; czy w umowie przetargowej widniał zapis o utylizacji lub sposobie zagospodarowania wywożonych nieczystości? Jeżeli widniał, to jaki? Radna zwraca się również z prośbą o odpowiedź na pytanie: czy umowy na oczyszczanie zbiorników „Lubianka” i „Pasternik” zakładały kwotę utylizacji lub zagospodarowania mułu i nieczystości z dna obu zbiorników?

fot, nadesłane

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.