JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Niepokoją się stanem kanału przy jazie wodnym nad Lubianką

2022-08-25 08:04:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe (24 sierpnia) popołudnie, przy jazie wodnym nad zbiornikiem Lubianka odbyła się konferencja prasowa radnej Rady Powiatu Agnieszki Kuś i aktywistek: Małgorzaty Derleckiej oraz Doroty Huzarskiej. Zaalarmowano je o pęknięciach, które miały powstać w kanale odprowadzjącym wodę z Lubianki. Mieszkańców niepokoi stan inwestycji oraz to, czy po zalaniu wodą, jego stan techniczny nie będzie się pogarszał.  

od lewej: Dorota Huzarska, Agnieszka Kuś, Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

- Podczas naszych konferencji prasowych zwracałyśmy się do mieszkańców z prośbą, że jeżeli mają problem dotyczący tego, co dzieje się w mieście, by zwracali się do nas i zadawali pytania za naszym pośrednictwem panu prezydentowi, panu staroście oraz urzędnikom - powiedziała radna PiS w Radzie Powiatu, Agnieszka Kuś.

Jak poinformowała Małgorzata Derlecka, jeden z mieszkańców Starachowic zwrócił uwagę na stan sufitu kanału odpływowego nad Lubianką, który choć wyremontowany, jest już popękany. 

- Na całej długości, w newralgicznych miejscach widać szerokie pęknięcia, co niepokoi mieszkańców - mówiła aktywistka. - W remont włożono tu kilka milionów. Jeżeli jest coś robione, to powinno być robione dobrze, żeby przetrwało dla kolejnych pokoleń - dodała.

Małgorzata Derlecka zaapelowała, by stan inwestycji sprawdził miejski urzędnik.

- Żebyśmy za parę lat nie musieli wracać do tematu, spuszczać wodę i przeprowadzać remont od nowa - podkreśliła.

Przypomnijmy, Gmina Starachowice po przejęciu od powiatu starachowickiego jazu wodnego, wykonała w 2019 roku remont urządzeń wodnych na zbiorniku Lubianka. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,3 miliona złotych. Remontem objęta była m.in.  półkolista ściana przelewu, gdzie wystąpiły pęknięcia pionowe i poziome. Urządzenie wzmocniono ścianą żelbetową. Remontowano także wszystkie płyty korony grobli od strony nawodnej, z czego 85 płyt wymieniono na nowe z powodu uszkodzeń. Wyremontowano ściany i płytę denną kanału odpływowego i dolnych upustów.

***

Podczas konferencji poruszono także temat oczyszczania dna Lubianki i Pasternika. Radna Agnieszka Kuś w ramach dostępu do informacji publicznej zwróciła się z prośbą do prezydenta miasta Marka Materka oraz radnych Rady Miejskiej o odpowiedź na pytania dotyczące prac związanych z rewitalizacją zbiorników wodnych Lubianka i Pasternik.

W piśmie zapytała o to: czy w specyfikacji przetargowej było wyszczególnione zadanie oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; czy firmy, które wygrały przetarg były zobligowane do wykonania zadania „oczyszczenia dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”;  jaki był koszt oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; jakie ilości usunięcia nieczystości z dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik” zakładały umowy przetargowe; czy w umowie przetargowej widniał zapis o utylizacji lub sposobie zagospodarowania wywożonych nieczystości? Jeżeli widniał, to jaki? Radna zwraca się również z prośbą o odpowiedź na pytanie: czy umowy na oczyszczanie zbiorników „Lubianka” i „Pasternik” zakładały kwotę utylizacji lub zagospodarowania mułu i nieczystości z dna obu zbiorników?

fot, nadesłane

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.   
Festyn Ekologiczny „Zaginiony  świat naszej Ziemi”

2024-06-10

Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach już po raz piętnasty organizuje dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Tegoroczna edycja Festynu objęta patronatem starosty starachowickiego oraz prezydenta Miasta Starachowice odbędzie się pod hasłem „Nasz sąsiad wilk”.
Postawiliśmy na Prawo i Sprawiedliwość

2024-06-10

Postawiliśmy na Prawo i Sprawiedliwość

Państwowa Komisja Wyborcza już potwierdziła, że z naszego okręgu wyborczego mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobyło 7 osób. Z tego najwięcej, bo trzy należą do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Ta partia wygrywa także Eurowybory w naszym województwie, powiecie i mieście.   
Starachowickie baseny letnie będą nieczynne

2024-06-10

Starachowickie baseny letnie będą nieczynne

W tym roku w Starachowicach nie będzie letnich basenów, które zlokalizowane były na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szkolnej. Miasto dysponuje dwoma kąpieliskami otwartymi oraz krytą pływalnią i z tych obiektów będą mogli skorzystać mieszkańcy.
Ruszył remont ulicy Chopina

2024-06-07

Ruszył remont ulicy Chopina

W Starachowicach są takie drogi, o których remont mieszkańcy dopytywali od lat. Wśród zapomnianych i zniszczonych ulic znajdowała się również sąsiadująca z Parkiem Miejskim ulica Chopina. Kiedyś był plan, by zmodernizować ją przy okazji rewitalizacji parku. Niestety, wówczas remont nie doszedł do skutku. Teraz się udało. 
Mieszkańcy bloków mówią

2024-06-06

Mieszkańcy bloków mówią "NIE" dzierżawie parkingów

Mieszkańcy z bloków na osiedlu Żeromskiego i Armii Krajowej podczas czwartkowego (6 czerwca) spotkania wyrazili swój sprzeciw dotyczący planów władz miasta związanych z dzierżawą miejsc parkingowych. Podkreślili, że to nie polepszy, a wręcz przeciwnie pogorszy, fatalną sytuację związaną z brakiem miejsc postojowych.
Co z miejskimi fontannami?

2024-06-07

Co z miejskimi fontannami?

Za nami piękny i słoneczny maj, rozpoczął się czerwiec, a fontanny w Starachowicach nadal są nieczynne. Dlaczego tak się dzieje? - takie pytanie do redakcji Gazety skierował jeden z Mieszkańców. Mieliśmy nadzieję, że już w tym miesiącu, ponieważ Gmina Starachowice ogłosiła postępowanie dotyczące wyboru firmy, która przez następne trzy lata będzie zajmowała się utrzymaniem i konserwacją miejskich fontann.
Czy w Starachowicach powstaną Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz dom dla osób z chorobą Alzheimera?

2024-06-06

Czy w Starachowicach powstaną Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz dom dla osób z chorobą Alzheimera?

Miasto Starachowice od dawna planuje realizację dwóch inwestycji, których celem jest pomoc osobom niesamodzielnym. Oba projekty miałyby zostać zrealizowane na osiedlu Żeromskiego. To właśnie tam gmina posiada działkę, na której miałoby powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a w budynku po dawnej przedszkolu, a następnie Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej,  filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera.