JUŻ W KIOSKU

Niepokoją się stanem kanału przy jazie wodnym nad Lubianką

2022-08-25 08:04:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe (24 sierpnia) popołudnie, przy jazie wodnym nad zbiornikiem Lubianka odbyła się konferencja prasowa radnej Rady Powiatu Agnieszki Kuś i aktywistek: Małgorzaty Derleckiej oraz Doroty Huzarskiej. Zaalarmowano je o pęknięciach, które miały powstać w kanale odprowadzjącym wodę z Lubianki. Mieszkańców niepokoi stan inwestycji oraz to, czy po zalaniu wodą, jego stan techniczny nie będzie się pogarszał.  

od lewej: Dorota Huzarska, Agnieszka Kuś, Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

- Podczas naszych konferencji prasowych zwracałyśmy się do mieszkańców z prośbą, że jeżeli mają problem dotyczący tego, co dzieje się w mieście, by zwracali się do nas i zadawali pytania za naszym pośrednictwem panu prezydentowi, panu staroście oraz urzędnikom - powiedziała radna PiS w Radzie Powiatu, Agnieszka Kuś.

Jak poinformowała Małgorzata Derlecka, jeden z mieszkańców Starachowic zwrócił uwagę na stan sufitu kanału odpływowego nad Lubianką, który choć wyremontowany, jest już popękany. 

- Na całej długości, w newralgicznych miejscach widać szerokie pęknięcia, co niepokoi mieszkańców - mówiła aktywistka. - W remont włożono tu kilka milionów. Jeżeli jest coś robione, to powinno być robione dobrze, żeby przetrwało dla kolejnych pokoleń - dodała.

Małgorzata Derlecka zaapelowała, by stan inwestycji sprawdził miejski urzędnik.

- Żebyśmy za parę lat nie musieli wracać do tematu, spuszczać wodę i przeprowadzać remont od nowa - podkreśliła.

Przypomnijmy, Gmina Starachowice po przejęciu od powiatu starachowickiego jazu wodnego, wykonała w 2019 roku remont urządzeń wodnych na zbiorniku Lubianka. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,3 miliona złotych. Remontem objęta była m.in.  półkolista ściana przelewu, gdzie wystąpiły pęknięcia pionowe i poziome. Urządzenie wzmocniono ścianą żelbetową. Remontowano także wszystkie płyty korony grobli od strony nawodnej, z czego 85 płyt wymieniono na nowe z powodu uszkodzeń. Wyremontowano ściany i płytę denną kanału odpływowego i dolnych upustów.

***

Podczas konferencji poruszono także temat oczyszczania dna Lubianki i Pasternika. Radna Agnieszka Kuś w ramach dostępu do informacji publicznej zwróciła się z prośbą do prezydenta miasta Marka Materka oraz radnych Rady Miejskiej o odpowiedź na pytania dotyczące prac związanych z rewitalizacją zbiorników wodnych Lubianka i Pasternik.

W piśmie zapytała o to: czy w specyfikacji przetargowej było wyszczególnione zadanie oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; czy firmy, które wygrały przetarg były zobligowane do wykonania zadania „oczyszczenia dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”;  jaki był koszt oczyszczania dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik”; jakie ilości usunięcia nieczystości z dna zbiornika „Lubianka” i zbiornika „Pasternik” zakładały umowy przetargowe; czy w umowie przetargowej widniał zapis o utylizacji lub sposobie zagospodarowania wywożonych nieczystości? Jeżeli widniał, to jaki? Radna zwraca się również z prośbą o odpowiedź na pytanie: czy umowy na oczyszczanie zbiorników „Lubianka” i „Pasternik” zakładały kwotę utylizacji lub zagospodarowania mułu i nieczystości z dna obu zbiorników?

fot, nadesłane

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.