JUŻ W KIOSKU

Neon już jest, będzie mural

2024-01-24 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przestrzeń miejska Starachowic wzbogaci się o nowy mural. Grafika będzie upamiętniać obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika oraz niezwykłej historii Wierzbnika i Starachowic. Mural powstanie na elewacji budynku sklepu „Biedronka” przy ulicy Kolejowej.

fot. UM Starachowice

Mieszkańcy Starachowic oraz goście odwiedzający nasze miasto zauważyli w ostatnim czasie spore zmiany w okolicach dworca Starachowice Wschodnie. W ramach rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego powstały zatoki autobusowe oraz miejsca postojowe dla taksówek i busów. Postawione zostały również efektowne wiaty przystankowe, a latem przestrzeń wokół dworca zyskała nowe nasadzenia.

Ostatnio prezydent Starachowic Marek Materek poinformował również o zmianach dotyczących planów wobec zabytkowej kamienicy Giepardów.

- Kamienica Giepardów odzyska dawny blask – zapowiadał, informując o przyjęciu uchwały intencyjnej dotyczącej zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina podejmuje w ten sposób starania o pozyskanie dofinansowania na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych.

Blask będzie na pewno bił od elewacji i budynku sklepu „Biedronka”, który znajduje się w miejscu dawnego Kina Robotnik. Właściciel sklepu zakończył remont sklepu, ale to nie koniec zmian. Na budynku już stanął napis świetlny „Witamy w Starachowicach”. Znajduje się on od strony zrewitalizowanego placu dworcowego i stacji kolejowej. Teraz zmian doczeka się południowa elewacja sklepu.

Przy budynku ustawiane jest już rusztowanie, które umożliwi wykonanie na ścianie sklepu niezwykłego muralu. Grafika będzie upamiętniać obchody 400-lecia Wierzbnika.

- Na Państwa oczach w tym miejscu będzie powstawać niezwykły mural. Będzie on nawiązywał do pięknej historii Wierzbnika i jego powstanie na elewacji sklepowej doskonale wpisuje się w nasze jubileuszowe obchody – zapewnia prezydent Starachowic.

Za wykonanie muralu odpowiedzialna jest starachowiczanka Natalia Pawłowska. Pani Natalia to dyplomowany konserwator zabytków o specjalizacji malarstwo i rzeźba polichromowana. Jest Absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalistą w zakresie technologii elewacji obiektów historycznych.

Powstanie muralu w tym miejscu to wspólna inicjatywa kilku partnerów.

- Serdeczne podziękowania dla firmy Jeronimo Martins oraz właściciela budynku za udostępnienie elewacji i udział w tym ważnym projekcie. Dziękuję również Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego i ZEC Starachowice, którzy wspólnie przygotowują to przedsięwzięcie. Neon już mamy. Teraz na mural czekamy – podkreśla Marek Materek.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.