JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Nadciąga 9. Legenda STARa

2023-08-09 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Już 112 pojazdów, w tym 65 ciężarówek, zostało zgłoszonych na 9. Legendę STARa - zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Znowu „idziemy na rekord”. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów motoryzacji. Po raz kolejny zyskała też wsparcie Fundacji Orlen. 

Na ręce poseł Agaty Wojtyszek wicestarosta przekazał koszulkę z tegoroczną grafiką imprezy autorstwa Marcina Bondarowicza / fot. Powiat Starachowicki

Trwają intensywne przygotowania przed 9 Legendą STARa - zlotem pojazdów zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Wszystko wskazuje na to, że znowu może paść rekord, jeśli chodzi o liczbę pojazdów. Już w pierwszym dniu zapisów zgłosiło się blisko 30. Po niespełna tygodniu mamy ich ponad 110, w tym 65 ciężarówek, 33 osobówek i 14 motocykli. Trudno się dziwić, będzie to przecież szczególna edycja naszej imprezy z uwagi na 75 rocznicę powstania pierwszego samochodu marki STAR. Zamierzamy pokazać przekrój wszystkich modeli STARów, jakie powstały w FSC na przestrzeni lat. 

Wspiera Fundacja Orlen 

- Tak szerokie działania są możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen, która już po raz drugi zdecydowała się zostać darczyńcą naszego zlotu. Dzięki jej wsparciu możemy wyruszyć w Polskę  w tzw. konwoju STARa, aby promować naszą imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej – mówił na konferencji wicestarosta Dariusz Dąbrowski, dziękując za pomoc poseł Agacie Wojtyszek. 

- Cieszę się, że nasze wspólne wysiłki przyniosły oczekiwane rezultaty, co nie jest łatwe, bo wniosków jest bardzo dużo – mówiła poseł, nie kryjąc satysfakcji. 

- Po raz kolejny Fundacja Orlen przekaże 100 tys. zł, wspierając bardzo ważną część działalności powiatu – wyjątkową promocję zarówno miasta, jak i tego co tworzyło jego historię – mówiła poseł. – Jestem przekonana, że także w tym roku impreza przyciągnie wielu starachowiczan i tych, którzy byli związani z fabryką. Chcemy pokazać, że polskie samochody, które powstał po raz pierwszy 75 lat temu, istnieją do dzisiaj. Wojsko nadal je remontuje, właśnie tutaj, w Starachowicach, co pokazuje ich ogromny potencjał – podkreślała A. Wojtyszek. 

Na ręce poseł Agaty Wojtyszek wicestarosta przekazał koszulkę z tegoroczną grafiką naszej imprezy autorstwa Marcina Bondarowicza. 

Konwój STARa 

Począwszy od 22 sierpnia ciężarówki, będą przemierzać Polskę. Punktem startowym będzie tym razem Bydgoszcz. Pojazdy można będzie oglądać na parkingu TORBYD. Stamtąd wyruszą do Włocławka, gdzie będą prezentowane przed Halą Mistrzów, a później wprost do stolicy pod gmach Politechniki Warszawskiej, nawiązując do historycznej prezentacji, w grudniu 1948 r., pierwszych STARów, jakie zostały zmontowane w FSC. 

Ostatni przystanek Konwoju to Radom, skąd STARy przejadą do Starachowic, by spotkać się z pozostałymi uczestnikami imprezy w tym m.in. Jurkiem Stetzem i Tomkiem Wątorem - uczestnikami wyprawy STARem 266 dookoła świata, którzy pod szyldem naszego zlotu przemierzają obecnie Indie.

Co w programie? 

Finał 9. Legendy STARa rozpocznie się 25 sierpnia od konferencji „STARem przez 75 lat” z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia produkcji naszej gwiazdy. Po raz pierwszy w historii można będzie zobaczyć obok siebie wszystkie zachowane i znane nam modele ciężarówek marki STAR, jakie kiedykolwiek wyjechały z fabryki, choćby w wersji prototypowej.

Oficjalne otwarcie zlotu odbędzie się 26 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Przez dwie godziny pojazdy będzie można tutaj oglądać. Następnie przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie od godz. 12.00 odbywać się będzie próba wolnej jazdy. Na godz. 14.00 zaplanowany został przejazd do Wąchocka na dawny tor prób FSC. To właśnie tutaj odbędą się jazdy terenowe, czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy.

27 sierpnia Legenda STARa zawita do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. Rozegrana zostanie też próba szybkości. Ok południa parada aut ruszy do Starachowic. Jej trasa będzie przebiegać drogą 744, a później ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Armii Krajowej, Iłżecką i Targową w Starachowicach. Gorąco zachęcamy do oglądania pojazdów na trasie. Od godz. 13.00 na Targowisku Miejskim odbywać się będą próby sprawnościowe pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu. Uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się o godz. 15.00.

Więcej informacji na temat zlotu na stronie: http://www.legendastara.pl i Facebooku kliknij TUTAJ.

/Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.