JUŻ W KIOSKU

Nadciąga 9. Legenda STARa

2023-08-09 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Już 112 pojazdów, w tym 65 ciężarówek, zostało zgłoszonych na 9. Legendę STARa - zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Znowu „idziemy na rekord”. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów motoryzacji. Po raz kolejny zyskała też wsparcie Fundacji Orlen. 

Na ręce poseł Agaty Wojtyszek wicestarosta przekazał koszulkę z tegoroczną grafiką imprezy autorstwa Marcina Bondarowicza / fot. Powiat Starachowicki

Trwają intensywne przygotowania przed 9 Legendą STARa - zlotem pojazdów zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Wszystko wskazuje na to, że znowu może paść rekord, jeśli chodzi o liczbę pojazdów. Już w pierwszym dniu zapisów zgłosiło się blisko 30. Po niespełna tygodniu mamy ich ponad 110, w tym 65 ciężarówek, 33 osobówek i 14 motocykli. Trudno się dziwić, będzie to przecież szczególna edycja naszej imprezy z uwagi na 75 rocznicę powstania pierwszego samochodu marki STAR. Zamierzamy pokazać przekrój wszystkich modeli STARów, jakie powstały w FSC na przestrzeni lat. 

Wspiera Fundacja Orlen 

- Tak szerokie działania są możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen, która już po raz drugi zdecydowała się zostać darczyńcą naszego zlotu. Dzięki jej wsparciu możemy wyruszyć w Polskę  w tzw. konwoju STARa, aby promować naszą imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej – mówił na konferencji wicestarosta Dariusz Dąbrowski, dziękując za pomoc poseł Agacie Wojtyszek. 

- Cieszę się, że nasze wspólne wysiłki przyniosły oczekiwane rezultaty, co nie jest łatwe, bo wniosków jest bardzo dużo – mówiła poseł, nie kryjąc satysfakcji. 

- Po raz kolejny Fundacja Orlen przekaże 100 tys. zł, wspierając bardzo ważną część działalności powiatu – wyjątkową promocję zarówno miasta, jak i tego co tworzyło jego historię – mówiła poseł. – Jestem przekonana, że także w tym roku impreza przyciągnie wielu starachowiczan i tych, którzy byli związani z fabryką. Chcemy pokazać, że polskie samochody, które powstał po raz pierwszy 75 lat temu, istnieją do dzisiaj. Wojsko nadal je remontuje, właśnie tutaj, w Starachowicach, co pokazuje ich ogromny potencjał – podkreślała A. Wojtyszek. 

Na ręce poseł Agaty Wojtyszek wicestarosta przekazał koszulkę z tegoroczną grafiką naszej imprezy autorstwa Marcina Bondarowicza. 

Konwój STARa 

Począwszy od 22 sierpnia ciężarówki, będą przemierzać Polskę. Punktem startowym będzie tym razem Bydgoszcz. Pojazdy można będzie oglądać na parkingu TORBYD. Stamtąd wyruszą do Włocławka, gdzie będą prezentowane przed Halą Mistrzów, a później wprost do stolicy pod gmach Politechniki Warszawskiej, nawiązując do historycznej prezentacji, w grudniu 1948 r., pierwszych STARów, jakie zostały zmontowane w FSC. 

Ostatni przystanek Konwoju to Radom, skąd STARy przejadą do Starachowic, by spotkać się z pozostałymi uczestnikami imprezy w tym m.in. Jurkiem Stetzem i Tomkiem Wątorem - uczestnikami wyprawy STARem 266 dookoła świata, którzy pod szyldem naszego zlotu przemierzają obecnie Indie.

Co w programie? 

Finał 9. Legendy STARa rozpocznie się 25 sierpnia od konferencji „STARem przez 75 lat” z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia produkcji naszej gwiazdy. Po raz pierwszy w historii można będzie zobaczyć obok siebie wszystkie zachowane i znane nam modele ciężarówek marki STAR, jakie kiedykolwiek wyjechały z fabryki, choćby w wersji prototypowej.

Oficjalne otwarcie zlotu odbędzie się 26 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Przez dwie godziny pojazdy będzie można tutaj oglądać. Następnie przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie od godz. 12.00 odbywać się będzie próba wolnej jazdy. Na godz. 14.00 zaplanowany został przejazd do Wąchocka na dawny tor prób FSC. To właśnie tutaj odbędą się jazdy terenowe, czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy.

27 sierpnia Legenda STARa zawita do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. Rozegrana zostanie też próba szybkości. Ok południa parada aut ruszy do Starachowic. Jej trasa będzie przebiegać drogą 744, a później ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Armii Krajowej, Iłżecką i Targową w Starachowicach. Gorąco zachęcamy do oglądania pojazdów na trasie. Od godz. 13.00 na Targowisku Miejskim odbywać się będą próby sprawnościowe pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu. Uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się o godz. 15.00.

Więcej informacji na temat zlotu na stronie: http://www.legendastara.pl i Facebooku kliknij TUTAJ.

/Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
10 Festiwal Nauki w Starachowicach

2023-09-25

10 Festiwal Nauki w Starachowicach

Już we wtorek (26 września br.) zapraszamy na 10 Festiwal Nauki – jedyne takie wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym powiecie, popularyzujące naukę. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będą pokazy, warsztaty naukowe poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, prezentacje prac uczniowskich i dodatkowo w tym roku spotkanie oko w oko z dinozaurami.
Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

2023-09-25

Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

Blisko 13 mln zł – to wartość inwestycji, realizowanych aktualnie przez Powiat Starachowicki w szkołach. Oprócz hali sportowej przy ZSZ nr 3 w Starachowicach gruntowną termomodernizację przechodzi też ZSZ nr 2 w Starachowicach wraz z dwiema pracowniami CKZ. Trwają też prace przy budowie nowego boiska przy II LO, a finał niebawem.
Kolejne zmiany w organizacji ruchu

2023-09-21

Kolejne zmiany w organizacji ruchu

Uwaga kierowcy! Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową wiaduktu. Już  od 28 września br., na czas robót budowlanych zamknięta zostanie dla ruchu ulica Wielkopiecowa w Starachowicach. Klienci sklepów: Mrówka i Polbudrol będą mogli dojechać do nich przez parking przy Biedronce. 
25-lecie usamorządowienia Powiatów

2023-09-19

25-lecie usamorządowienia Powiatów

Starosta Piotr Ambroszczyk uczestniczył w zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich z okazji 25 – lecia ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce zjeździe samorządowców na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Dzieje się na powiatowych drogach

2023-09-18

Dzieje się na powiatowych drogach

Powiat Starachowicki przyspiesza z inwestycjami. Łączna wartość zadań realizowanych aktualnie na drogach to ponad 102 mln zł. Oprócz sztandarowej inwestycji, jaką jest budowa wiaduktu, prowadzi też prace na drogach w gminie Mirzec oraz na przedłużeniu ul. Leśnej w Starachowicach. A wkrótce kolejne…
Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

2023-09-14

Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

Uwaga kierowcy! Od 20 września br. planowana jest zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Radomskiej i Hutniczej w Starachowicach w związku z budową wiaduktu. Które odcinki będą zamknięte, a na których wprowadzony zostanie jeden kierunek? Szczegóły poniżej.
Święto plonów w powiecie

2023-09-07

Święto plonów w powiecie

Za nami powiatowo – gminne dożynki. Ich gospodarzem była w tym roku Gmina Mirzec. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z Wójtem Gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem dziękowali rolnikom za rok wytężonej pracy.
Podziękowania dla Alle Babek

2023-09-05

Podziękowania dla Alle Babek

Alle Babki ze Stykowa zostały Mistrzami Agro w województwie świętokrzyskim. 4 listopada odbiorą one swoją nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie, ale już teraz, podczas sesji Rady Powiatu odebrały gratulacje od Rady i Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Nauczyciele z awansami

2023-09-05

Nauczyciele z awansami

Sześciu nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Powiat Starachowicki, odebrało 31 sierpnia br. akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Są to pedagodzy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach.
W rocznicę porozumień sierpniowych

2023-09-03

W rocznicę porozumień sierpniowych

Władze powiatu uczestniczyły w obchodach 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, zorganizowanych 31 sierpnia br. zarówno przez delegaturę NSZZ "Solidarność", jak i Komisję Zakładową Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Starachowicach. Tak jak co roku złożyły kwiaty pod Pomnikiem Solidarności i Tablicą Robotników, a także pamiątkowym kamieniem przy Rondzie Solidarności w Starachowicach.