JUŻ W KIOSKU

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.

fot. Gazeta Starachowicka

- W kwietniu 2018 roku rozpoczęto realizację zasadniczego zakresu inwestycji, tj.  modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach, która została ukończona w maju 2021 r. Wybudowano nowe obiekty oraz dokonano modernizacji części obiektów istniejących, dostarczono nowe urządzenia technologiczne, wykonano  system automatycznego sterowania  procesem technologicznym, podniesiono samowystarczalność energetyczną oczyszczalni z uwagi na wykorzystanie biogazu uzyskiwanego w procesie oczyszczania ścieków - mówił podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej prezes PWiK, Jerzy Miśkiewicz. - W ramach oszczędności kosztów kwalifikowanych powstałych po przeprowadzeniu przetargu na wybór wykonawcy ww. zadania inwestycyjnego, po akceptacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozszerzono zakres rzeczowy Projektu i wykonano następne zadania.   

We wrześniu 2020 roku rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Mirzec (w miejscowościach Osiny i Ostrożanka), która została zakończona w sierpniu 2022 roku. W okresie od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku dokonano modernizacji systemu krat  oczyszczalni ścieków w Starachowicach, która obejmowała dostawę i montaż kraty zgrzebłowej wraz z urządzeniami towarzyszącymi. W listopadzie 2022 roku rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Bursztynowej w Starachowicach, która została zakończona w lutym bieżącego roku, a w marcu dokonano odbioru robót ostatniego z zadań inwestycyjnych Projektu, które rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. Dokonano  modernizacji budynku krat oczyszczalni ścieków poprzez dostawę i montaż dwóch pomostów technicznych do obsługi krat zgrzebłowych.

Całkowity koszt tej inwestycji to 27,5 zł, z czego 17,5 zł pochodziło z Funduszu Spójności (63 proc.), reszta to środki własne spółki.

- Inwestycje objęte Projektem kończą proces dostosowywania oczyszczalni ścieków w Starachowicach do wymaganych przez dyrektywy unijne standardów w zakresie ochrony środowiska - poinformował prezes Miśkiewicz. - Warte pokreślenia jest, że powstała stacja kogeneracyjna umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z biogazu w wielkości pokrywającej 50 procent zapotrzebowania oczyszczalni oraz wytwarza jednocześnie energię cieplną konieczną do podtrzymania procesów technologicznych oczyszczania ścieków. 

Jak mówił, czas realizacji zadania był długi, a wynikał z tego, że jego zakres był szeroki, pojawiły się również przeszkody, które udało się pokonać.

- Dotarliśmy do celu - dodał prezes PWiK. - Efekt, to dobrze działająca oczyszczalnia, gdzie średni przepływ dobowy ścieków wynosi 12 tys.m3. Spełniamy wszelkie parametry. W najbliższym czasie spodziewamy się kontroli, ale nie ma żadnych obaw. Ściek oczyszczony wypływa z oczyszczalni. To ściek jest krystalicznie czysty.

Prezes nie ukrywa, że spółka nie spełnia warunku, jeśli chodzi ilość podłączonych mieszkańców do sieci (w aglomeracji brakuje 4400 odbiorców), ale - jak mówi - to rola samorządu.

- My, jako PWiK spełniamy dwa z trzech wymogów. Następny etap to dogęszczenie, zamknięcie sieci na terenie miasta. W Starachowicach jest około 1000 szamb, które muszą zniknąć. Jesteśmy przygotowani na rozbudowę sieci, co nie będzie łatwe. Do 2027 roku samorządy mają czas na spełnienie dyrektywy unijnej w tym zakresie - poinformował J. Miśkiewicz. - Wobec wodociągów są oczekiwania w kwestii budowę sieci, ale to miasto powinno budować instalacje przy współpracy z nami. Paradoksalnie, ale PWiK nie opłaca się inwestować w sieć  - dodał, zapytany o domostwa znajdujące m.in. przy ulicach Łazy (47 odbiorców), części ulicy Iłżeckiej czy Bocznej, gdzie jest koncepcja, ale istnieje tam problem z organizacją ruchu.

Prezes został zapytany również o kwestię odoru, która nadal jest odczuwalna przy galerii handlowej Galardia i ulicy Iłżeckiej.

- Ściek przy galerii, to jest ściek z zakładów mięsnych, który ma swoją podoczyszczalnię. Ten podściek wpuszczają do naszej oczyszczalni, bo to jest nasz klient - dodał Jerzy Miśkiewicz, przypominając, że spółka starała się przeciwdziałać odorowi, wpuszczając m.in. do kanalizacji specjalny rodzaj bakterii.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]
Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

2023-03-15

Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

Już w najbliższy czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawita Programowa Trasa Lewicy. Parlamentarzystki i parlamentarzyści Nowej Lewicy na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym będą uczestniczyć w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.