JUŻ W KIOSKU

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.

fot. Gazeta Starachowicka

- W kwietniu 2018 roku rozpoczęto realizację zasadniczego zakresu inwestycji, tj.  modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach, która została ukończona w maju 2021 r. Wybudowano nowe obiekty oraz dokonano modernizacji części obiektów istniejących, dostarczono nowe urządzenia technologiczne, wykonano  system automatycznego sterowania  procesem technologicznym, podniesiono samowystarczalność energetyczną oczyszczalni z uwagi na wykorzystanie biogazu uzyskiwanego w procesie oczyszczania ścieków - mówił podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej prezes PWiK, Jerzy Miśkiewicz. - W ramach oszczędności kosztów kwalifikowanych powstałych po przeprowadzeniu przetargu na wybór wykonawcy ww. zadania inwestycyjnego, po akceptacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozszerzono zakres rzeczowy Projektu i wykonano następne zadania.   

We wrześniu 2020 roku rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Mirzec (w miejscowościach Osiny i Ostrożanka), która została zakończona w sierpniu 2022 roku. W okresie od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku dokonano modernizacji systemu krat  oczyszczalni ścieków w Starachowicach, która obejmowała dostawę i montaż kraty zgrzebłowej wraz z urządzeniami towarzyszącymi. W listopadzie 2022 roku rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Bursztynowej w Starachowicach, która została zakończona w lutym bieżącego roku, a w marcu dokonano odbioru robót ostatniego z zadań inwestycyjnych Projektu, które rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. Dokonano  modernizacji budynku krat oczyszczalni ścieków poprzez dostawę i montaż dwóch pomostów technicznych do obsługi krat zgrzebłowych.

Całkowity koszt tej inwestycji to 27,5 zł, z czego 17,5 zł pochodziło z Funduszu Spójności (63 proc.), reszta to środki własne spółki.

- Inwestycje objęte Projektem kończą proces dostosowywania oczyszczalni ścieków w Starachowicach do wymaganych przez dyrektywy unijne standardów w zakresie ochrony środowiska - poinformował prezes Miśkiewicz. - Warte pokreślenia jest, że powstała stacja kogeneracyjna umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z biogazu w wielkości pokrywającej 50 procent zapotrzebowania oczyszczalni oraz wytwarza jednocześnie energię cieplną konieczną do podtrzymania procesów technologicznych oczyszczania ścieków. 

Jak mówił, czas realizacji zadania był długi, a wynikał z tego, że jego zakres był szeroki, pojawiły się również przeszkody, które udało się pokonać.

- Dotarliśmy do celu - dodał prezes PWiK. - Efekt, to dobrze działająca oczyszczalnia, gdzie średni przepływ dobowy ścieków wynosi 12 tys.m3. Spełniamy wszelkie parametry. W najbliższym czasie spodziewamy się kontroli, ale nie ma żadnych obaw. Ściek oczyszczony wypływa z oczyszczalni. To ściek jest krystalicznie czysty.

Prezes nie ukrywa, że spółka nie spełnia warunku, jeśli chodzi ilość podłączonych mieszkańców do sieci (w aglomeracji brakuje 4400 odbiorców), ale - jak mówi - to rola samorządu.

- My, jako PWiK spełniamy dwa z trzech wymogów. Następny etap to dogęszczenie, zamknięcie sieci na terenie miasta. W Starachowicach jest około 1000 szamb, które muszą zniknąć. Jesteśmy przygotowani na rozbudowę sieci, co nie będzie łatwe. Do 2027 roku samorządy mają czas na spełnienie dyrektywy unijnej w tym zakresie - poinformował J. Miśkiewicz. - Wobec wodociągów są oczekiwania w kwestii budowę sieci, ale to miasto powinno budować instalacje przy współpracy z nami. Paradoksalnie, ale PWiK nie opłaca się inwestować w sieć  - dodał, zapytany o domostwa znajdujące m.in. przy ulicach Łazy (47 odbiorców), części ulicy Iłżeckiej czy Bocznej, gdzie jest koncepcja, ale istnieje tam problem z organizacją ruchu.

Prezes został zapytany również o kwestię odoru, która nadal jest odczuwalna przy galerii handlowej Galardia i ulicy Iłżeckiej.

- Ściek przy galerii, to jest ściek z zakładów mięsnych, który ma swoją podoczyszczalnię. Ten podściek wpuszczają do naszej oczyszczalni, bo to jest nasz klient - dodał Jerzy Miśkiewicz, przypominając, że spółka starała się przeciwdziałać odorowi, wpuszczając m.in. do kanalizacji specjalny rodzaj bakterii.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.