JUŻ W KIOSKU

Modernizacja stadionu. Skąd Gmina weźmie brakujące fundusze?

2023-05-16 11:08:22

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W przetargu dotyczącym remontu Stadionu Miejskiego w Starachowicach wpłynęła tylko jedna oferta, firmy zainteresowanej wykonaniem inwestycji. Opiewa ona na kwotę blisko 29 milionów złotych, jest więc wyższa, niż ta planowana przez miasto. Starachowice otrzymały na to zadanie dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 20 milionów złotych.

fot. Gazeta Starachowicka

Podczas sesji Rady Miejskiej skarbnik miasta Beata Pawłowska poinformował o przesunięciach w budżecie.

- W związku z tym, że nie mieliśmy pokrycia na to zadanie (stadion), przesunęliśmy środki w 2024 roku w kwocie 7 milionów 30 tysięcy złotych, aby zabezpieczyć możliwość podpisania umowy. Przesunęliśmy środki z takich zadań jak: przebudowa ulic Chopina i Pileckiego oraz Radoszewskiego - 4,8 mln zł; wykup części nieruchomości położonych przy ul. Radomskiej i ul. Batalionów Chłopskich - 1,4 mln zł; zagospodarowanie otoczenia zbiornika wodnego Piachy - 830 tysięcy złotych. 

Zapytaliśmy Urząd Miejski: co dla mieszkańców ulic: Chopina, Pileckiego, Radoszewskiego oznacza przekaz, że zostały zabrane pieniądze z remontów ich ulic; czy finansowanie tych zadań było przewidziane ze środków własnych gminy, czy kredytu oraz, czy przesunięcie pieniędzy oznacza, że remonty ww. ulic "spadają" na kolejny rok?  

Jak informuje Skarbnik Miasta Starachowice: - przesunięcie środków dla potrzeb realizacji budowy Stadionu Miejskiego, który po postępowaniu przetargowym wykazuje wartość 29 milionów zł, na obecnym etapie było konieczne ze względu na wysoki poziom dofinansowania zadania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych „Polski Ład”. Na to zadanie, Gmina uzyskała 20 milionów złotych. Realizacja większości prac na tej inwestycji została zgodnie z harmonogramem zaplanowana na rok 2024, tak aby można było rozliczyć otrzymane środki. 

Wobec powyższego, aby można było podpisać umowę z wykonawcą, zaproponowano poniżej prezentowane zmiany w budżecie.

- W związku z tym, że nie mieliśmy pokrycia na to zadanie, przesunęliśmy środki w 2024 roku w kwocie 7 milionów 30 tysięcy złotych, aby zabezpieczyć możliwość podpisania umowy. Przesunęliśmy środki z takich zadań jak: przebudowa ulic Chopina i Pileckiego oraz Radoszewskiego - 4,8 mln zł; wykup części nieruchomości położonych przy ul. Radomskiej i ul. Batalionów Chłopskich - 1,4 mln zł; zagospodarowanie otoczenia zbiornika wodnego Piachy - 830 tysięcy złotych - informuje pani skarbnik. - Przebudowa ulic Chopina, Pileckiego, Radoszewskiego zostaje jako zadanie inwestycyjne zachowana w budżecie Miasta, zaplanowane do realizacji w okresie dwuletnim. Oznacza to, że zadania te nie „spadają na następny rok”. Ich realizacja była już przy projekcie budżetu planowana w następnym roku. Dzieje się tak ze względu na procedury, pozwolenia, planowany ewentualny przetarg oraz szeroki zakres przebudowy przedmiotowych dróg. Wobec powyższego wykonanie zadania w cyklu dwuletnim jest jak najbardziej uzasadnione. Ze względów na nierozstrzygnięte postępowanie przetargowe, po raz kolejny będzie uruchamiane postępowanie w zakresie zlecenia wykonania dokumentacji projektowej na ul. Pileckiego i Radoszewskiego. Przebudowa ul. Chopina posiada pozwolenie na budowę. Referat merytoryczny oczekuje na stosowne dokumenty ze Starostwa Powiatowego oraz ostateczny kosztorys planowanego zadania. Gmina na to zadanie składała wniosek o dofinansowanie w 2021 roku w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jednak nie uzyskała dofinansowania. W chwili obecnej analizowane są możliwości w obrębie pozyskania zewnętrznego dofinansowania realizacji przebudowy powyższych dróg. Planowane na realizację zadania środki pochodziły w 2024 z planowanych do pozyskania dochodów własnych, tj. ze sprzedaży mienia Gminnego, oraz pozostałych wpływów w obrębie dochodów - wyjaśnia skarbnik miasta, Beata Pawłowska.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.