JUŻ W KIOSKU

Misja - emisja (II)

2014-04-28 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kto z nas nie słyszał określenia "powietrze, że można nożem kroić". Obiegowo funkcjonowało ono w odniesieniu do śląskich aglomeracji w czasach, gdy huty i kopalnie pracowały tam pełną parą.
Większość ludzi nie zwracała na to uwagi, przyjmując to jako normalność i przez lata żyła i pracowała w takich warunkach. Patrząc z perspektywy należy stwierdzić - dobrze, że te czasy dawno minęły, a wzrost wiedzy i świadomości ludzi spowodował większą troskę o środowisko, w którym żyjemy. Prawdą jest jednak i to, że wiedza i świadomość nie miały w tym względzie decydującego słowa. W odniesieniu do naszego kraju, to raczej zmiany ustrojowe i gospodarcze spowodowały, że wiele firm i zakładów z różnych dziedzin przemysłu zostało zamkniętych i przestało emitować całą masę zanieczyszczeń. To że nastąpiła poprawa nie oznacza bynajmniej, że jest dobrze.


Teraz wiemy na pewno, że bardzo ważnym elementem środowiska, mającym ogromny i wieloraki wpływ na nasze życie i zdrowie, jest właśnie powietrze a w zasadzie jego skład. Od zarania dziejów człowiek, w wyniku prowadzonej przez siebie działalności, emitował i emituje do niego całą gamę różnorodnych substancji, które łączą się ze sobą, kumulują, osadzają i krążą w atmosferze ziemskiej wraz z prądami atmosferycznymi. Czy chcemy, czy nie chcemy, wdychamy codziennie całą gamę "świństw", a skutki tego uwidaczniają się w postaci chorób, a nawet zgonów. Aerozole o średnicy ziaren poniżej 10 mikrometrów, tzw. pył zawieszony, wraz z wdychanym powietrzem przenikają do dróg oddechowych i powodują tam głównie reakcje zapalne i alergiczne. Drobniejsze cząstki (2,5 mikrometra i mniejsze) są bardziej groźne dla zdrowia. Penetrując głębiej wnikają do pęcherzyków płucnych. W trakcie wymiany gazowej przenikają do naczyń krwionośnych i wraz z krwią dostają się do różnych narządów i tkanek.


O tym, jak poważny jest to problem niech świadczy fakt, że stworzono dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 normy stężeń na danym terenie, a ich przekroczenia są automatycznym sygnałem dla podejmowania działań naprawczych. Musimy jednocześnie Państwa poinformować, że nasz kraj zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem najwyższych ilości emitowanych drobnych pyłów. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy ma struktura źródeł energii w sektorze komunalno - bytowym. Polska dla celów monitorowania stężeń PM10 i PM2,5 podzielona jest na 46 stref. W okresie grzewczym w 28 strefach występują okresowe przekroczenia stężeń, a w 16 strefach występują one permanentnie. Jest więc co robić ...


PM10 oraz PM2,5 chociaż bardzo groźne, nie są jedynymi emitowanymi do atmosfery. Do tych najważniejszych zaliczyć musimy również: tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie (kadm, arsen, chrom, miedź, rtęć, nikiel, ołów, selen i cynk), dioksyny i całe "bogactwo" wielopierścieniowych węglowodorów.


Reakcje biologiczne na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego zależą nie tylko od toksyczności poszczególnych składników pyłowych i gazowych, ale także od ich łącznego oddziaływania. Poszczególne składniki często wchodzą ze sobą w różne reakcje, które w konsekwencji mogą potęgować ich sumaryczną toksyczność.



Marcin Góźdź


naczelnik Wydziału Gospodarki


Komunalnej i Ochrony Środowiska


Urzędu Miejskiego


INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Powstanie tablica pamięci samorządowcom

2024-05-06

Powstanie tablica pamięci samorządowcom

Kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji Rady. Ostatnia uchwała podjęta podczas tej sesji dotyczyła zamiaru umieszczenia pamiątkowej tablicy poświęconej starachowickim samorządowcom. Tablica ma zostać umieszczona na elewacji budynku Urzędu Miejskiego.
Czas na rower miejski w Starachowicach

2024-04-30

Czas na rower miejski w Starachowicach

Już w środę (1 maja) oficjalnie rusza starachowicki System Roweru Miejskiego STAR BIKE. 145 rowerów, w tym 90 rowerów z napędem elektrycznym czeka na pierwszych użytkowników. Miłośników rowerowego szaleństwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z jednośladów i pobrania dedykowanej aplikacji Roovee.
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Zmiany w zarządzie MRM

2024-04-18

Zmiany w zarządzie MRM

Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach ma nowego przewodniczącego. Podczas nocnych wyborów odbywających się w Pałacyku szefem rady został wybrany Bartosz Gawlik, który zastąpił Klaudię Chamerę.
„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik

2024-04-17

„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik". Wernisaż fotografii

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „400 twarzy”, 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. 
Kwietniowa sesja na koniec kadencji

2024-04-15

Kwietniowa sesja na koniec kadencji

W piątek (19 kwietnia) odbędą się kolejne w tym roku obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. Kwietniowa sesja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie ostatnią sesją obecnej kadencji starachowickich radnych.
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.