JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

2022-05-04 14:14:06

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tym razem został laureatem Nagrody za Doskonałość ( Award of Excellence), konkursu na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competiti.

Autor: Marcin Bondarowicz

To prestiżowy – branżowy konkurs w którym uczestniczy setki rysowników redakcyjnych oraz niezrzeszonych z całego świata. Tematem tegorocznej edycji było hasło: „Milczenie jest złotem – kultura niszczenia”.

Czy to w mediach społecznościowych, czy podczas wydarzeń na żywo, „usuwanie” kogoś stało się współczesną wersją ekskomuniki i jest używane jako broń przez zwolenników politycznych zarówno z lewicy, jak i prawicy. By osiągnąć swój – zostać wysłuchanym, strony strony posuwają się często do ekstremalnych praktyk, niewiele mających wspólnego z obiektywnym spojrzeniem na temat. Działania te służą również uciszeniu krytyków i wybielaniu krzywdy historii.  W czasach, gdy niezależny i wolny przekaz medialny ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, wolność prasy jest nadal zagrożona. Żyjemy bowiem w niespokojnym okresie wojny na Ukrainie. W kontekście tego konfliktu widać, jak ważną rolę odgrywają media i uprawniana w nich propaganda. Moc czwartej władzy widoczna jest dziś szczególnie w Rosji i rosyjskiej polityce. Biorąc zatem pod uwagę ostatnie wydarzenia, tym bardziej warto, nie tyle świętować, ile przypominać o roli i funkcji mediów w demokratycznym świecie.

- Uważam tę nagrodę jako jedną z najważniejszych w moim dorobku. Zarówno sam temat, który jest dla mnie wyjątkowo bliski oraz kontekst w jakim się pojawił (Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy) wywołuje we mnie szczególne emocje.

Od ponad dwudziestu lat współpracuję z redakcjami gazet w kraju i za granicą. Uważam, że praca rysownika przypomina pracę dziennikarza i stanowi ważny element w budowaniu przekazu. Stanowi bowiem formę komentarza do zdarzeń, informacji których my wszyscy jesteśmy świadkami. Rysownik swym bystrym spojrzeniem wszędzie odnajdzie interesujący temat i w odpowiedniej formie przedstawi tak by wywołać określone emocje. Wszyscy trochę siedzimy jak na bombie… Obecna trudna sytuacja w Europie i na świecie powoduję dziwny stan oczekiwania na coś co nadejdzie. Tym bardziej ważne jest by kontynuować działania na rzecz przeciwdziałania dezinformacji. Wolność prasy jest wartością podstawową. Pluralizm mediów to fundament demokracji, ale nie ochroni nas przed propagandą i manipulacją. Ważna jest także medialna edukacja. Szczególnie w odniesieniu do mediów masowych, a dziś zwłaszcza społecznościowych oraz rozumienie mechanizmów komunikacji” – powiedział Marcin Bondarowicz laureat nagrody Award of Excellence w konkursie na rysunek prasowy: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).

Serdecznie gratulujemy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.