JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

2022-05-04 14:14:06

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tym razem został laureatem Nagrody za Doskonałość ( Award of Excellence), konkursu na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competiti.

Autor: Marcin Bondarowicz

To prestiżowy – branżowy konkurs w którym uczestniczy setki rysowników redakcyjnych oraz niezrzeszonych z całego świata. Tematem tegorocznej edycji było hasło: „Milczenie jest złotem – kultura niszczenia”.

Czy to w mediach społecznościowych, czy podczas wydarzeń na żywo, „usuwanie” kogoś stało się współczesną wersją ekskomuniki i jest używane jako broń przez zwolenników politycznych zarówno z lewicy, jak i prawicy. By osiągnąć swój – zostać wysłuchanym, strony strony posuwają się często do ekstremalnych praktyk, niewiele mających wspólnego z obiektywnym spojrzeniem na temat. Działania te służą również uciszeniu krytyków i wybielaniu krzywdy historii.  W czasach, gdy niezależny i wolny przekaz medialny ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, wolność prasy jest nadal zagrożona. Żyjemy bowiem w niespokojnym okresie wojny na Ukrainie. W kontekście tego konfliktu widać, jak ważną rolę odgrywają media i uprawniana w nich propaganda. Moc czwartej władzy widoczna jest dziś szczególnie w Rosji i rosyjskiej polityce. Biorąc zatem pod uwagę ostatnie wydarzenia, tym bardziej warto, nie tyle świętować, ile przypominać o roli i funkcji mediów w demokratycznym świecie.

- Uważam tę nagrodę jako jedną z najważniejszych w moim dorobku. Zarówno sam temat, który jest dla mnie wyjątkowo bliski oraz kontekst w jakim się pojawił (Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy) wywołuje we mnie szczególne emocje.

Od ponad dwudziestu lat współpracuję z redakcjami gazet w kraju i za granicą. Uważam, że praca rysownika przypomina pracę dziennikarza i stanowi ważny element w budowaniu przekazu. Stanowi bowiem formę komentarza do zdarzeń, informacji których my wszyscy jesteśmy świadkami. Rysownik swym bystrym spojrzeniem wszędzie odnajdzie interesujący temat i w odpowiedniej formie przedstawi tak by wywołać określone emocje. Wszyscy trochę siedzimy jak na bombie… Obecna trudna sytuacja w Europie i na świecie powoduję dziwny stan oczekiwania na coś co nadejdzie. Tym bardziej ważne jest by kontynuować działania na rzecz przeciwdziałania dezinformacji. Wolność prasy jest wartością podstawową. Pluralizm mediów to fundament demokracji, ale nie ochroni nas przed propagandą i manipulacją. Ważna jest także medialna edukacja. Szczególnie w odniesieniu do mediów masowych, a dziś zwłaszcza społecznościowych oraz rozumienie mechanizmów komunikacji” – powiedział Marcin Bondarowicz laureat nagrody Award of Excellence w konkursie na rysunek prasowy: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).

Serdecznie gratulujemy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piątek i sobota w muzeum

2022-06-30

Piątek i sobota w muzeum

EkoLato w EkoMuzeum

2022-06-30

EkoLato w EkoMuzeum

Szukacie pomysłu na atrakcyjne spędzenie czasu z rodziną, dziećmi  i znajomymi? Piotr Ambroszczyk Starosta Starachowicki i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zapraszają na festyn "EKOLATO".
Rok w starachowickim Ognisku Plastycznym

2022-06-29

Rok w starachowickim Ognisku Plastycznym

Zakończył się rok szkolny w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. W piątek, 24 czerwca, w siedzibie placówki można było podziwiać dorobek młodych artystów. 
Poetycka nagroda

2022-06-29

Poetycka nagroda

Rok Marii Konopnickiej to czas imprez i wydarzeń mających na celu docenienie jej twórczości, lepsze poznanie jej osoby, ale także próby poetyckie i literackie. W jednej z nich udział wziął starachowicki poeta Robert Wołczyński.
Ach, co to był za koncert

2022-06-29

Ach, co to był za koncert

To było niezapomniane popołudnie, na nieco ponad godzinę Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego zmieniła się w salę operową. Na niewielkiej scenie wybrzmiewały dźwięki dzieł Czajkowskiego, Paderewskiego, Korsakowa do słów "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, wystąpili starachowiczanka Paulina Jabłonka i Adam Kamieniecki.
Kulturalny Rozkład Jazdy

2022-06-27

Kulturalny Rozkład Jazdy

Zobaczcie, co będzie się działo w te wakacje w Starachowicach.
Sobótka z Parkiem Kultury

2022-06-25

Sobótka z Parkiem Kultury

Niedziela, 26 czerwca, o godz. 16:00 wystartuje Piknik SOBÓTKOWY na rozpoczęcie WAKACJI 2022! Dla najmłodszych i starszych, którzy na 2 miesiące żegnają się ze szkołą i rozpoczynają długo wyczekiwany letni odpoczynek Park Kultury przygotował mnóstwo atrakcji:
Poznaj klasykę kina retro

2022-06-26

Poznaj klasykę kina retro

Miejska biblioteka Publiczna rozpoczyna nowy cykl pod nazwą Biblioteka Filmów. Podczas każdego ze spotkań będzie prezentować arcydzieła kina czerni i bieli. W poniedziałek, 27 czerwca o godz. 17:00, pierwszy seans.  W Czytelni MBP będzie można obejrzeć film z 1931 r. w reżyserii Fritza Langa pt. „M”. Będzie to thriller niemiecki, z którego wzory czerpał później Alfred Hitchcock. Słowo wstępne wygłosi animator kultury - Michał Pajek. Wstęp wolny
Darmowe zwiedzanie za...

2022-06-26

Darmowe zwiedzanie za...

Piątka lub szóstka z historii na świadectwie? To się świetnie składa. Świętokrzyski Sztetl z Chmielnika ma dla Was propozycję. 
Rodzinne wędrowanie z PTTK

2022-06-25

Rodzinne wędrowanie z PTTK

UWAGA! Konkurs!