JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz nagrodzony w Macedonii

2023-12-19 13:31:22

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Wielokrotny laureat światowych konkursów plastycznych starachowicki rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz dołącza kolejną nagrodę do swojej pokaźnej, bo uzupełnianej od wielu lat kolekcji. Tym razem to drugie miejsce zdobyte w międzynarodowym konkursie "OSTEN 55. World Gallery of Cartoons 2023" zorganizowanym w Skopje, stolicy Macedonii. 

Konkurs adresowany był do rysowników profesjonalnych. Na jego aktualną edycję wpłynęło setki zgłoszeń z całego świata. W przesłanych pracach dominował temat bieżących wydarzeń społecznych i politycznych. Artyści zabrali głos m.in. w sprawie wojny w Ukrainie oraz w palestyńskiej Strefie Gazy w Izraelu. Starachowiczanin również nie pozostał obojętny na te kwestie, a jury wysoko oceniło jego artystyczną interpretację dziejącej się na naszych oczach niepokojącej historii narastania konfliktów zbrojnych.     

- Nagrody i wyróżnienia szczególnie tak liczne i zdobywane w prestiżowych konkursach oraz międzynarodowych przeglądach ilustracji czy rysunku prasowego stanowią dla mnie wyjątkową motywacje do dalszej ciężkiej pracy w zakresie niesienia prawdy. Tak bowiem traktuje tę formę przekazu, jakim jest ilustracja prasowa, czy rysunek koncepcyjny. Fenomen jego żywotności polega zapewne na prostocie wyrazu i językowej uniwersalności. Dzięki niemu w poszukiwaniu własnej formy wypowiedzi można iść ścieżką przyspieszonego rozwoju. Nie wystarczy jedynie wznieść się na wyżyny określonej techniki, doskonalenia artystycznego warsztatu, trzeba stale zaskakiwać i co najważniejsze mieć coś istotnego do powiedzenia. Moje prace na pewno nie są komercyjne, są ambitne, do głębszych przemyśleń. To właśnie z szacunku do odbiorców wciąż stawiam pytania w swojej twórczości. By rysunek poruszał sumienia, niósł temat wraz z przesłaniem, musi mieć jasny przekaz i czytelny, zrozumiany na całym świecie komunikat. Moim zdaniem rysunek to sztuka umiaru. Z drugiej strony nie toleruje ubóstwa. To stały proces oparty o ciężką pracę, obserwacje i poszukiwanie właściwej formy w budowaniu indywidualnej wypowiedzi, artystycznej metafory - charakteryzuje swoje podejście do pracy twórczej Marcin Bondarowicz.

To kolejna nagroda, którą artysta zdobył w tym roku. Wcześniej otrzymał European Newspaper Award za najlepszą ilustrację na okładkę "Gazety Wyborczej" do artykułu „Armia złodziei – dlaczego wojska rosyjskie są tak zdemoralizowane” oraz został laureatem drugiego miejsca w konkursie zorganizowanym w Korei. Z ważniejszych wyróżnień, jakie zdobył w latach ubiegłych należy wymienić pierwsze nagrody w konkursach zorganizowanym w Turcji i w Iranie, srebrny medal w Egipcie oraz kilka wyróżnień m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Marcin Bondarowicz na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach, gdzie prowadzi terapię przez sztukę. 

fot. nadesłane

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.