JUŻ W KIOSKU

MANGA ATR w Parku Kultury czyli niezwykłe prace niezwykłych autorów.

2022-05-15 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

16 maja b.r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w foyer Parku Kultury odbędzie się wernisaż MANGA ART. Autorami prac jest grupa młodzieży, w wieku 13 - 16 lat, uczęszczająca na zajęcia z rysunku i kultury japońskiej do Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju PRAKSJA w Starachowicach

Autorzy prac, to fascynujący młodzi ludzie, którzy zadają pytania, negują i poddają w wątpliwość to, co słyszą i widzą, poszukując własnych odpowiedzi. Poprzez obraz niejednokrotnie poruszane są złożone i ważne tematy społeczne. Podczas zajęć można nie tyko doskonalić dotychczasową technikę, ale również wymieniać się doświadczeniami związanymi z szerokorozumianą popkulturą japońską. To miejsce gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć przestrzeń dla siebie - rozwijanie swoich zainteresowań, wyrażanie emocji oraz myśli w atmosferze wsparcia i szacunku.

A co to jest manga?

Słownik języka japońskiego, definiuje mangę, jako „rysunek prosty, humorystyczny i przesadzony”. Karykatura i satyra społeczna początki mangi w Japonii datuje się ok. XII wieku, kiedy to zaczęły powstawać ilustrowane zwoje przedstawiające sceny pełne ruchu i dynamiki. Jednak kamieniem milowym w sztuce komiksu, stał się okres twórczości drzeworytnika Hokusai Katsushika. Jest autorem wielu dzieł, jednak na szczególną uwagę zasługuje cykl „Manga”, liczący około 4000 rysunków. Przedstawiały one zarówno bohaterów legend, jak i zwykłych mieszkańców miast i wsi, a także wizerunki rozmaitych zwierząt i roślin.

24 maja kontynuujemy temat mangi i zapraszamy na otwarty wykład „Manga - więcej niż komiks. Edukacyjno-terapeutyczna rola mangi”. Wykład odbędzie się 24.05.2022 o godz.16.00 w Sali klubowej Parku Kultury (I piętro). Pomysłodawczynią wystawy jak i autorką wykładu jest mgr Małgorzata Serwicka - terapeuta, pedagog specjalny, psychotraumatolog oraz filolog japoński. W 2019 roku brała udział w warsztatach z rysunku mangi z profesjonalną ilustratorką Ryuko Iwabuchi. Prowadzi szkolenia dla kadr pedagogicznych oraz rodziców, współautorka programu studiów podyplomowych z zakresu edukacji i rewalidacji osób z zaburzeniami spektrum autyzmu. Współzałożycielka Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju PRAKSJA.

Wstęp wolny, zapraszamy!!!!

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.