JUŻ W KIOSKU

Małe i duże podróże dzieci z Adamowa

2022-06-19 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Świętokrzyskie i Lubelskie - po tych dwóch cudnie zielonych i pełnych atrakcji regionach podróżowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Adamowie.

fot. Szkoła Podstawowa w Adamowie

W piątek (27 maja) uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w wycieczce realizowanej w ramach programu"Poznaj Polskę". Młodzi turyści najpierw udali się do Zagnańska, gdzie zobaczyli majestatyczny i zarazem najstarszy w Polsce dąb "Bartek". Wysłuchali ciekawej historii, poznali związane z nim legendy, niektórzy zapragnęli znaleźć ukryty w jego pniu skarb.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki było Podzamcze Chęcińskie. Mali Podróżnicy odwiedzili Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, w którym czekała na nich moc atrakcji, naukowych eksperymentów i zabawy. Młodzi odkrywcy trafili także do Geoparku, gdzie musieli podjąć się poważnej misji - rozwiązali masę trudnych zadań, a w nagrodę trafili do Kina 5D, w którym czekała ich nagroda: ciekawy seans filmowy. Ostatnią atrakcją był spacer po barwnym i pełnym pięknych roślin ogrodzie botanicznym.

Wycieczkę zorganizowała pani Katarzyna Bernaciak. Udział w niej wzięły także panie: Monika Dziuba-Łucka i Patrycja Walkiewicz.

Nieco dalej wyruszono na początku czerwca. Uczniowie klas IV - VIII wybrali się na wycieczkę na Roztocze realizowaną w ramach rządowego programu "Poznaj Polskę". Ich celem stało się przepiękne Lubelskie.

Od czego zaczęli? Od Zamościa oczywiście. Na ich trasie znalazł się pomnik Jana Zamoyskiego, tego samego, który Zamość założył. Poznali historię, obejrzeli historyczny zespół kamienic, zachwycili się ratuszem oraz charakterystyczną zabudową rynku i w tym zachwycie trwali do opuszczenia miasta. Szczególne wrażenie zrobiło na młodzieży Zamojskie Muzeum mieszczące się w zespole ormiańskich kamienic, tam mieli okazję poznać dzieje mniejszości narodowych. Wszyscy byli pod wrażeniem obwarowań miejskich z czasów gdy Zamość był twierdzą.

Przewodnicy zadbali, by młodzież zwiedził Rotundę - miejsce pamięci męczeństwa Polaków i innych nacji podczas II wojny światowej, a także by poznali historię działalności II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz Podziemia Antykomunistycznego. 

Ale przecież wycieczka musiała także mieć akcenty relaksacyjne, w Suścu, gdzie nocowano, znalazł się czas na zabawę w hotelowym basenie.

Drugi dzień to Zwierzyniec. Barokowy Kościół na Wyspie oraz myśliwski pałacyk to clou wyprawy. Atrakcją był na pewno pokaz filmowy w Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, młodzież powędrowała także ścieżką edukacyjną przez las do stawów Echo, gdzie podziwiano piękne widoki i wysłuchano historii hodowli konika polskiego.

Skoro roztocze to koniecznie Szczebrzeszyn. Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia przed pomnikiem słynnego chrząszcza. Od chrząszcza to już całkiem blisko do pszczoły, więc na trasie znalazł się także pszczelarski skansen. ci bardziej ciekawscy mogli zajrzeć do ula przez specjalne szklane szyby, a nawet zajrzeć do domku przeznaczonego do apiterapii.

Wycieczkę zorganizowały Krystyna Kwiecień i Katarzyna Wlazłowska. Udział w niej wzięła także Małgorzata Kusiak - Wiecha.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zapowiadają się na świetnych inżynierów

2024-04-25

Zapowiadają się na świetnych inżynierów

Czwartoklasiści: Radosław Bachurski, Wiktor Myszka, Kamil Kozieł, Mateusz Gunia i Błażej Kubicki mają już zapewnione studia na Politechnice Świętokrzyskiej. To nagroda za zwycięstwo w uczelnianym konkursie „Dziś uczeń – jutro student”.
III LO nawiązało współpracę z UJK

2024-04-25

III LO nawiązało współpracę z UJK

Z myślą o podniesieniu jakości swojej oferty edukacyjnej III Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podpisało umowę partnerską z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Mateusz i Igor w finałach

2024-04-24

Mateusz i Igor w finałach

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach znów z ogólnopolskimi sukcesami edukacyjnymi. Mateusz Kowalczyk uzyskał tytuł finalisty Olimpiady Policyjnej, Igor Wargas został finalistą Olimpiady Wiedzy o III RP.  Warto dodać, że w przypadku Igora to już jego trzecie olimpijskie osiągnięcie.
Znawcy sztucznej inteligencji

2024-04-18

Znawcy sztucznej inteligencji

Wojciech Kubik ze Szkoły Podstawowej w Łomnie (gmina Pawłów) został zwycięzcą XVII Powiatowego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach pod patronatem starosty starachowickiego. 17 kwietnia br. odbyło się rozstrzygnięcie turnieju połączone z wręczeniem nagród.
Podarowali 22 litry życiodajnego płynu

2024-04-17

Podarowali 22 litry życiodajnego płynu

Taki cenny wkład wniosła starachowicka szkoła w pozyskiwanie ciągle deficytowej substancji jaką jest krew. Akcja połączona była z kampanią promującą przekazywanie szpiku kostnego ratującego np. osoby chore na białaczkę.    
 Olimpijski laur

2024-04-16

Olimpijski laur

On maturę z historii ma już zaliczoną. Czwartoklasista Mikołaj Przygoda z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach zakończył udział w ogólnopolskim finale 50. edycji prestiżowej Olimpiady Historycznej z tytułem laureata.  
Bezpieczeństwo i higiena pracy

2024-04-16

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Ekipa z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach zajęła wysoką pozycję w  XIII-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”.  
Znają się na działaniu aut

2024-04-16

Znają się na działaniu aut

W Centrum Kształcenia Zawodowego w Starachowicach odbył się VIII Turniej Samochodowej Wiedzy Technicznej.
Najlepszy z chemii i geografii

2024-04-12

Najlepszy z chemii i geografii

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach Krystian Piełudź z powodzeniem wziął udział w dwóch  konkursach wiedzy z przedmiotów szkolnych, zorganizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach.   
Rywalizacja z wiedzy biologiczno- chemicznej

2024-04-12

Rywalizacja z wiedzy biologiczno- chemicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach było organizatorem Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów klas siódmych i ósmych.