JUŻ W KIOSKU

Legendy STARA

2022-01-31 06:54:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – dwaj śmiałkowie, którzy w czerwcu br. pod szyldem zlotu Legenda STARa rozpoczynają wyprawę „STARem 266 dookoła świata” gościli w weekend w Starachowicach. W spotkaniu uczestniczył też Tomasz Sikora – kierowca Stara 266 podczas pamiętnego Rajdu Paryż - Dakar.

fot. Powiat Starachowicki

Podtrzymanie pamięci o ciężarówkach ze Starachowic i ludziach, którzy je tworzyli to główny cel  organizowanego przez Powiat Zlotu Legenda STARa.

STAR stał się legendą. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie praca tysięcy pracowników i konstruktorów z dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Szczególne miejsce w legendzie zajęły wydarzenia z udziałem STARów, w tym.in. start STARa 266 w Rajdzie Paryż - Dakar w 1988r.

W roku bieżącym dwaj śmiałkowie mieszkający na co dzień w USA  – Jerzy Stetz i Tomasz Wator chcą dopisać kolejny rozdział legendy, organizując wyprawę STAREM 266 dookoła świata. 6 czerwca br. pod szyldem Legendy STARA wystartują z Florydy na Alaskę, aby w 2023 r. przyjechać do Starachowic z Władywostoku na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR.

To właśnie ich gościliśmy w  weekend w Starachowicach.

29 stycznia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierowców z USA, a także Tomasza Sikory- kierowcy Stara 266 z pamiętnego Rajdu Paryż – Dakar, Wojciecha Cyrkowicza - szefa Biura Marketingu i Sprzedaży firmy Autobox Innovations - partnera Powiatu w organizacji zlotu oraz dyrekcji muzeum. Spotkanie prowadził wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który na wstępie dokonał prezentacji logo 8. Legendy STARa.

Przedstawia ona pożarniczego STARa 266 –uczestnika wyprawy STARem 266 dookoła świata a zarazem nr 1 tegorocznej Legendy, na tle przetartej amerykańskiej flagi.

-Nie przypadkowo wybraliśmy taki wizerunek, nawiązując do milionów Polaków, którzy wyemigrowali do USA i w trudzie i znoju, na przestrzeni lat budowali Amerykę. Do tego biało -czerwona droga, z Florydy na Alaskę, przez Władywostok do Starachowic - tak symbolicznie opisaliśmy 8 Legendę STARa- mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przekazując głos gościom.

STARem 266 dookoła świata

O tym, jak zrodził się pomysł wyprawy STARem 266 dookoła świata mówił Jerzy Stetz, od 27 lat mieszkający w USA. Ciężarówkami zjeździł już wszystkie stany w USA i prowincje w Kanadzie. Czterokrotnie był na Alasce. Dotarł też na wszystkie wyspy wokół USA, gdzie pływają promy. Zawsze uważał, że im trudniej tym lepiej. Na koncie ma przejechane blisko 4 mln mil. W ubiegłym tygodniu zakończył jazdę ciężarówkami, zamierza rozpocząć nowy biznes. Ale na razie najważniejsza jest dla niego wyprawa Starami. Jej głównymi bohaterami będą dwa stary: „czerwony” czyli STAR 266 – pożarniczy z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki oraz „zielony” czyli STAR 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i który gościł z kierowcami w Starachowicach. Tu, w jednym z miejscowych zakładów, od kilku tygodni przechodzi gruntowny remont.  

„Strażak” nie będzie w ogóle zmieniony z zewnątrz. Planujemy dla niego tablice rejestracyjne - OSP PL czyli Ochotnicza Straż Pożarna Polska i PSP PL czyli Państwowa Straż Pożarna Polska dla „zielonego”– mówił Jerzy Stetz.

- Czerwony STAR znajduje się w USA, „zielony”, który jest z nami w Starachowicach, dołączy do niego niebawem –mówił Tomasz Wątor – drugi uczestnik wyprawy, która ma ruszyć 6 czerwca 2022 r.

-Pierwszym etapem będzie przejazd do Chicago, do jednego ze sponsorów, gdzie spędzimy weekend, a pojazdy przejdą przegląd. Z Chicago, już z resztą grupy, zaczniemy jechać w stronę Alaski. Następnym etapem będzie Edmonton – duże skupisko Polonii. A później długa, długa droga na Alaskę i przygody. Jakie? Tego nie wie nikt – mówił Tomasz Wątor.

- Jesteśmy wyposażeni w części, ale wszystko będziemy robić sami – zaznaczył Jerzy Stetz. - To nie będzie cały czas jazda po asfalcie, ale także jazda w terenie. Jesteśmy dobrej myśli. Chcemy zjechać na jubileusz do Starachowic  - zapowiada kierowca.

Okiem ekspertów

Tomasz Sikora, który w 1988r. na Rajdzie Paryż – Dakar pokonał STARem prawie 13 tys. km gorąco im kibicuje.

- Uważam, że dobrze wybraliście samochody. Dostarczą wam dużo przyjemności i frajdy, a przy tym dreszczyk emocji  i duży wysiłek fizyczny. Trzeba polubić to auto, a wtedy się wam odwdzięczy – mówił na konferencji.

- Jak na ówczesne czasy był to bardzo dobrze skonstruowany i wykonany samochód - co bardzo istotne i co bardzo mnie cieszy – w całości polski produkt – mówił o STARze. - Nie mieliśmy wtedy zaplecza, specjalistycznych firm, które przygotowują pojazdy do rajdów. Wszystko, co zostało wykonane w naszych STARach, to pomysły mechaników ze Starachowic, po rozmowach z kierowcami. Ale prawda jest taka, że trudno przewidzieć co może się zdarzyć. Także na Alasce, dlatego mam nadzieję na kolejne spotkanie, już po podróży. Chętnie posłucham, jak było – mówił T. Sikora.

Wojciech Cyrkowicz z firmy Autobox Innovations, która na co dzień zajmuje się renowacją STARów, jest przekonany o skuteczności pojazdów.

-Firma zajmuje się modernizacją STARów. Takich samochodów odnowiliśmy już ponad 1600. STAR-y sprawdzają się doskonale, o czym przekonujemy się nawet teraz.  W tej trudnej sytuacji na granicy, pojazdy doskonale dają sobie radę – mówił W. Cyrkowicz.

O tym, jak poradzą sobie za Oceanem przekonamy się w czerwcu.

8. Legenda STARa

8. Legenda STARa zagości w Starachowicach w ostatni sierpniowy weekend. W tym roku ma ją poprzedzić gwiaździsty zlot STARów.

- Planujemy, że legenda wyruszy już 24 sierpnia, w formie zlotu gwiaździstego. STARY będą zjeżdżały do Starachowic kilkoma trasami. Jedna będzie prowadzić ze Słupska, druga z okolic Tarnowa, a trzecie z okolic Wisły – zapowiedział wicestarosta D. Dąbrowski.

Konwoje będą się zatrzymywać w różnych miastach, aby miejscowi mogli poznać legendę STARa.

O szczegółach będziemy informować.

Organizatorzy wyprawy STARem 266 dookoła świata zapowiedzieli, że po zakończeniu projektu przekażą STARa 266 pożarnika do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar.

Przekazane zostały także gadżety na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym od Tomasza Sikory oryginalna koszulka z Rajdu Paryż - Dakar z 1988r., która będzie licytowana na Allegro.

Fotorelacja z konferencji prasowej [kliknij]

/informacja prasowa Powiatu Starachowickiego/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

2022-07-02

Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

Rusza IV edycja Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”, która jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególny wkład w rozwój Powiatu Starachowickiego. Ma ona na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw Powiatu Starachowickiego, inspirowanie ich do rozwoju, promocję ich innowacyjnych dokonań oraz zwiększanie konkurencyjności pomiędzy przedsiębiorstwami.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

2022-06-30

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Powiatu w ciągu całego roku. Zarząd Powiatu otrzymał na niej wotum zaufania oraz absolutorium. To wyraz uznania dla jego działań oraz sposobu wykonania zeszłorocznego budżetu.
O dzikach na komisji bezpieczeństwa

2022-06-28

O dzikach na komisji bezpieczeństwa

Niszczą ogrodzenia, rabaty i straszą działkowców. Temat walki z dzikami zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie. Starosta Piotr Ambroszczyk zlecił służbom rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu  sznurów hukowych, które mogłyby odstraszyć zwierzęta.
Imprezowali dla Helenki

2022-06-25

Imprezowali dla Helenki

Fundacja Zdążyć przed Panem Bogiem i starosta Piotr Ambroszczyk? To się nie mogło skończyć inaczej jak wspólną połączeniem przyjemnego z pożytecznym czyli pomocą i imprezą.
Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

2022-06-20

Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

Centrum Pomocy Uchodźcom zostanie uruchomione niebawem w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wsparcie znają tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z trwającym konfliktem i zamieszkują obecnie na terenie naszego powiatu.
Wykus 2022

2022-06-15

Wykus 2022

Władze powiatu wzięły udział w uroczystościach Wykus 2022, upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej, walczących pod komendą Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W tym roku obchodziliśmy 65. rocznicę powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, pierwszego po wojnie niezależnego stowarzyszenia zrzeszającego żołnierzy Armii Krajowej.
O planie transportowym w powiecie

2022-05-29

O planie transportowym w powiecie

Trwają wstępne rozmowy z gminami w sprawie opracowania planu rozwoju transportu zbiorowego dla powiatu starachowickiego. Podstawowa idea jest taka, by lepiej skomunikować siedziby gmin z siedzibą powiatu, ułatwiając w ten sposób mieszkańcom dojazd do pracy, szpitala, szkoły czy załatwienie spraw urzędowych.
Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

2022-05-27

Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

Niebawem rozpocznie się remont drogi powiatowej Mirzec-Podkowalów-Mirzec-Poddąbrowa. 25 maja br. Zarząd Dróg Powiatowych przekazał już wykonawcy plac budowy. Na blisko 800 m odcinku odnowiona zostanie nawierzchnia, odwodnienie oraz pobocza. Pojawi się również wyniesione przejście dla pieszych i nowe oznakowanie.
XXI Jarmark u Starzecha

2022-05-25

XXI Jarmark u Starzecha

Już w najbliższą sobotę (28 maja) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się XXI Jarmark u Starzecha. Impreza organizowana przez Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Starachowice, Ekomuzeum i Parkiem Kultury. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą: Jula oraz Felicjan Andrzejczak – wykonawca  legendarnego przeboju Budki Suflera „Jolka Jolka pamiętasz”, który wystąpi u nas na scenie z kwartetem smyczkowym. 
Nabór do szkół ponadpodstawowych

2022-05-23

Nabór do szkół ponadpodstawowych

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rejestracja potrwa do 20 czerwca br. Nie warto zwlekać z dokonaniem wyboru. Lepiej zrobić to teraz!