JUŻ W KIOSKU

Lato z SDK

2023-07-21 16:54:20

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach jak co roku dba o to, by dzieci z osiedli spędzały wakacje w sposób ciekawy i rozwijający. Odpoczywający od szkoły uczniowie mogą wybierać z różnorodnej oferty. A są w niej zajęcia mobilizujące do ruchu na świeżym powietrzu, spotkania ze sztuką, muzyczne lekcje, przygoda z teatrem, czy wycieczki.     

fot. Gazeta Starachowicka

- Stawiamy szczególnie na zajęcia sportowe, bo one cieszą się największą popularnością - mówi Beata Wiśniewska, kierownik SDK w Starachowicach. 

- Dzieci bardzo lubią bawić się z nami na osiedlach. Proponujemy im zróżnicowane konkurencje: indywidualne i zespołowe. Dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych możemy pozwolić sobie na nagrody, upominki, słodkie przekąski i napoje dla uczestników. Ale jak na Spółdzielczy Dom Kultury przystało mamy też zajęcia artystyczne: plastyczne z bardzo urozmaiconą ofertą jeśli chodzi o techniki tworzenia oraz żelazny punkt programu: Akademię Grania i Śpiewania z Norbertem Pajkiem - wylicza kierowniczka. 

 Dzieci są też zabierane na "Wycieczki dalsze i bliższe", mogą pogłówkować przy szachach, przeżyły również teatralną przygodę za sprawą baśniowego spektaklu "Księga pełna czarów". Pasjonaci sztuki realizują się w pracowni plastycznej dla dzieci i młodzieży, którą opiekuje się profesjonalny artysta dr Marcin Słowik-Wilczyński. Temat, nad którym pracują jego podopieczni jest jak najbardziej wakacyjny. To: "Ogród słońcem malowany". 

-  Uczestnicy zajęć malują, rysują, kolorują, tworzą kolaże. Łączą różne techniki. Tym, którzy potrzebują służę swoim wsparciem, inni sami wychodzą z inicjatywą. Generalnie nie przeszkadzam im w procesie kreacji.  Prace, które powstaną będą wakacyjnym elementem wewnętrznej wystawy SDK - wyjaśnia instruktor.   

Nastoletnia Gabriela lubi rysunek, pracownia jest dla niej miejscem rozwoju zainteresowań.   

- Ciekawie spędzam tu czas. Kolorujemy pastelami, mazakami, ale też wycinamy - opowiada.   

 Rysować bardzo lubi też Adrianna.

- Sprawia mi to przyjemność. Na zajęciach rysuję i maluję, a potem wycinam motyle i ważki. Jest też żuk, żaba i biedronka - wylicza dziewczynka.                                        

Kierownik Beata Wiśniewska zachęca rodziców, by zapisywali dzieci na rozpoczynające się niebawem sierpniowe zajęcia. A uroczysty finał zaplanowano na ostatni poniedziałek miesiąca.     

-  Wakacje z SDK zakończymy 28 sierpnia. Będzie tradycyjne wręczenie dyplomów i nagród oraz wisienka na torcie - wycieczka autokarowa do  Kielc. Zwiedzimy muzeum zabawy i zabawek, weźmiemy udział w czekoladowych warsztatach i pobawimy się na trampolinach. Warto do nas przyjść!      

iwo

fot. SDK

fot. SDK

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

 fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. SDK

fot. SDK

fot. SDK

fot. SDK

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.