JUŻ W KIOSKU

Lato pachnące drewnem

2023-07-13 14:29:59

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Szkółka Rzeźbiarska Parku Kultury uruchamiana dla dzieci i młodzieży na czas ferii i wakacji to prawdziwy fenomen. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że przyciąga kolejne młode pokolenia już od prawie 30 lat, a drewno, dłuto i papier ścierny wygrywają konkurencję z internetem? 

fot Gazeta Starachowicka 

Rodzice i dziadkowie narzekają, że dzieci i wnuki wolne chwile spędzają w towarzystwie nowoczesnej technologii. Smartfony i  komputery, a w nich gry, czy media społecznościowe to typowy sposób na wakacje dla współczesnego kilku- i kilkunastolatka. Na szczęście są takie wyjątki jak Szkółka Rzeźbiarska działająca w ramach Parku Kultury w Starachowicach, która angażuje młode umysły w działania pobudzające wyobraźnię, wrażliwość estetyczną i zdolności manualne. Co roku dzieci zapoznają się z podstawami rzeźby w drewnie wykonując własne prace z pomocą Kazimierza Kopcia, profesjonalnego artysty ludowego. Dodatkowym atutem jest to, że zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu na placu przy pomieszczeniach, do których Szkółka przenosi się na czas swojej zimowej edycji w trakcie ferii. Ta przygoda ze sztuką trwa już od 27 lat. Tym razem mali rzeźbiarze tworzą urocze koniki na kółkach, stylizowane na dawne zabawki wiejskich dzieci.  

- Wróciliśmy do tematu, który już kiedyś był, bo dzieci go polubiły - mówi Kazimierz Kopeć.

  Z jego fachowej pomocy i wskazówek korzysta w tym roku 22 - osobowa grupa. To lekki nadkomplet wynikający z faktu, że zawsze chętnych jest więcej niż miejsc.     

- W tym roku mam dużo nowych, są także dzieci przyjezdne spędzające wakacje w Starachowicach - informuje opiekun Szkółki.  

Uczestnicy zajęć rzeźbią w drewnie lipowym, o które postarał się pan Kazimierz. Jest miękkie i przez to łatwe w obróbce także dla dziecięcych palców. A przy tym ślicznie pachnie, co dodatkowo uprzyjemnia pracę. Mali artyści tworzą z pomocą instruktora, który wcześniej naszkicował im wzory koników i wyciął ich sylwetki z drewna.

- Zrobiłem też kółeczka: do każdego konia po cztery i kupiłem ośki, żeby jeździły. Resztę dzieci robią same. Każde, pod moim okiem, żeby się nie skaleczyło, obrabia figurkę dłutkiem - tłumaczy pan Kazimierz.   

Do jego podopiecznych należy też wygładzenie drewnianych zwierzątek papierem ściernym i pomalowanie. W tym mają zupełną dowolność, więc mogą swobodnie popuścić wodze fantazji.  

- Każde dziecko wykonuje dwa koniki: jednego zabierze sobie na pamiątkę, drugi zostaje dla Parku Kultury, który planuje wykorzystać je w akcji charytatywnej. Dodatkowo wspólnie wykonujemy jednego dużego konia na biegunach, który stanie w gabinecie pani dyrektor Parku Kultury - informuje Kazimierz Kopeć, który swoją fascynację drewnianą rzeźbą w stylu ludowym potrafi przekazać współczesnemu pokoleniu. Dzieciom te zajęcia po prostu bardzo się podobają.    

-  Bardzo lubię zabawy plastyczne, więc chciałam też spróbować rzeźbiarstwa. Trochę trudno się rzeźbi narzędziami i na malowaniu też się trzeba skupić, ale daję sobie radę  - mówi Małgosia. 

- Mój kolega zachęcił mnie do przyjścia do Szkółki, mówiąc, że jest tu bardzo fajnie. I to prawda, bardzo mi się tu podoba. Jak mi idzie rzeźbienie? Jak na pierwszy raz, to dobrze - ocenia Jakub.

Maja uczestniczy w Szkółce już od 5 lat.

- Można zrobić własną rzeźbę, ale i poznać nowych ludzi - podaje powody, dla których tu wraca. 

Wakacyjna Szkółka Rzeźbiarska 2023 zakończy zajęcia 21 lipca.   

  iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.