JUŻ W KIOSKU

Lato pachnące drewnem

2023-07-13 14:29:59

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Szkółka Rzeźbiarska Parku Kultury uruchamiana dla dzieci i młodzieży na czas ferii i wakacji to prawdziwy fenomen. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że przyciąga kolejne młode pokolenia już od prawie 30 lat, a drewno, dłuto i papier ścierny wygrywają konkurencję z internetem? 

fot Gazeta Starachowicka 

Rodzice i dziadkowie narzekają, że dzieci i wnuki wolne chwile spędzają w towarzystwie nowoczesnej technologii. Smartfony i  komputery, a w nich gry, czy media społecznościowe to typowy sposób na wakacje dla współczesnego kilku- i kilkunastolatka. Na szczęście są takie wyjątki jak Szkółka Rzeźbiarska działająca w ramach Parku Kultury w Starachowicach, która angażuje młode umysły w działania pobudzające wyobraźnię, wrażliwość estetyczną i zdolności manualne. Co roku dzieci zapoznają się z podstawami rzeźby w drewnie wykonując własne prace z pomocą Kazimierza Kopcia, profesjonalnego artysty ludowego. Dodatkowym atutem jest to, że zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu na placu przy pomieszczeniach, do których Szkółka przenosi się na czas swojej zimowej edycji w trakcie ferii. Ta przygoda ze sztuką trwa już od 27 lat. Tym razem mali rzeźbiarze tworzą urocze koniki na kółkach, stylizowane na dawne zabawki wiejskich dzieci.  

- Wróciliśmy do tematu, który już kiedyś był, bo dzieci go polubiły - mówi Kazimierz Kopeć.

  Z jego fachowej pomocy i wskazówek korzysta w tym roku 22 - osobowa grupa. To lekki nadkomplet wynikający z faktu, że zawsze chętnych jest więcej niż miejsc.     

- W tym roku mam dużo nowych, są także dzieci przyjezdne spędzające wakacje w Starachowicach - informuje opiekun Szkółki.  

Uczestnicy zajęć rzeźbią w drewnie lipowym, o które postarał się pan Kazimierz. Jest miękkie i przez to łatwe w obróbce także dla dziecięcych palców. A przy tym ślicznie pachnie, co dodatkowo uprzyjemnia pracę. Mali artyści tworzą z pomocą instruktora, który wcześniej naszkicował im wzory koników i wyciął ich sylwetki z drewna.

- Zrobiłem też kółeczka: do każdego konia po cztery i kupiłem ośki, żeby jeździły. Resztę dzieci robią same. Każde, pod moim okiem, żeby się nie skaleczyło, obrabia figurkę dłutkiem - tłumaczy pan Kazimierz.   

Do jego podopiecznych należy też wygładzenie drewnianych zwierzątek papierem ściernym i pomalowanie. W tym mają zupełną dowolność, więc mogą swobodnie popuścić wodze fantazji.  

- Każde dziecko wykonuje dwa koniki: jednego zabierze sobie na pamiątkę, drugi zostaje dla Parku Kultury, który planuje wykorzystać je w akcji charytatywnej. Dodatkowo wspólnie wykonujemy jednego dużego konia na biegunach, który stanie w gabinecie pani dyrektor Parku Kultury - informuje Kazimierz Kopeć, który swoją fascynację drewnianą rzeźbą w stylu ludowym potrafi przekazać współczesnemu pokoleniu. Dzieciom te zajęcia po prostu bardzo się podobają.    

-  Bardzo lubię zabawy plastyczne, więc chciałam też spróbować rzeźbiarstwa. Trochę trudno się rzeźbi narzędziami i na malowaniu też się trzeba skupić, ale daję sobie radę  - mówi Małgosia. 

- Mój kolega zachęcił mnie do przyjścia do Szkółki, mówiąc, że jest tu bardzo fajnie. I to prawda, bardzo mi się tu podoba. Jak mi idzie rzeźbienie? Jak na pierwszy raz, to dobrze - ocenia Jakub.

Maja uczestniczy w Szkółce już od 5 lat.

- Można zrobić własną rzeźbę, ale i poznać nowych ludzi - podaje powody, dla których tu wraca. 

Wakacyjna Szkółka Rzeźbiarska 2023 zakończy zajęcia 21 lipca.   

  iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.