JUŻ W KIOSKU

Który radny jest "za", a który "przeciw" budowie spalarni odpadów? Tego się nie dowiemy 

2023-12-18 09:00:44

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej dotyczącej budowy Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach złożyło petycję, w której zawnioskowało, by radni wypowiedzieli się za tym, czy są "za", czy "przeciw" budowie w mieście na terenie obecnej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej.

źródło: e-sesja

Petycja trafiła do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, której członkowie (Lidia Niewczas, Krzysztof Zuba oraz Mariusz Zaborski) po przeanalizowaniu dokumentów, ocenili, że nie mogą zarekomendować Radzie Miejskiej w Starachowicach wykazania inicjatywy uchwałodawczej, zgodnie z wnioskiem stowarzyszenia. Zdaniem Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie uzasadnienie przygotowane przez komisję jest manipulacją, ponieważ stowarzyszenie nie wystąpiło z petycją, by Rada Miejska wyraziła zgodę lub sprzeciw dla inwestycji, a jedynie wyraziła opinię w tym temacie, by mieszkańcy przed wyborami samorządowymi dowiedzieli się, jakie zdanie mają poszczególni radni [więcej: https://tiny.pl/csln3]

Podczas piątkowej (15 grudnia br.) sesji Rady Miejskiej radni głosowali nad uchwałą "w sprawie rozpatrzenia wniosku dotyczącego podjęcia uchwały Rady Miejskiej w Starachowicach w sprawie wyrażenia sprzeciwu albo udzielenia poparcia wobec budowy Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach".

Radny Sylwester Kwiecień nie zgodził się z opinią komisji, jak powiedział "radni nie powinni chować głowy w piasek". 

- Pytanie brzmi, czy rada chce, aby zająć się tą uchwałą. Z art. 18 wynika, że rada ma takie uprawnienia - powiedział.

- Tak zadecydowała komisja, teraz uchwała jest poddawana głosowaniu, niech radni się wypowiedzą - dodała radna Lidia Niewczas

- Byli tu mieszkańcy zainteresowani budową tej spalarni i jeśli mamy do nich szacunek, to nie powinniśmy "chować głowy w piasek". Ja nie będę tego robił. Powiedziała pani, że referendum było nieważne, ale większość biorących udział w głosowaniu zagłosowała przeciw jej budowie - podkreślił radny Dariusz Nowak.

- To pytanie powinno być postawione kilka lat temu, nie zapytano nas. Czy ta deklaracja teraz coś zmieni, przerwiemy inwestycję? - zapytał radny Mariusz Konarski, dodając, że dyskusja jest bezpodstawna.

Radny Michał Walendzik przypomniał, że w listopadzie odbyła się szeroka dyskusja na temat  budowy „spalarni śmieci”, w której udział mógł wziąć każdy. 

Podczas głosowania za przyjęciem uchwały dotyczącej odrzucenia wniosku stowarzyszenia było 11 radnych (Marek Kamiński, Mariusz Konarski, Dariusz Lipiec, Lidia Niewczas, Włodzimierz Orkisz, Jadwiga Piątek, Krzysztof Różycki, Marcin Sowula, Michał Walendzik, Mariusz Zaborski, Krzysztof Zuba); 4 przeciw (Dariusz Grunt, Sylwester Kwiecień, Dariusz Nowak i Bronisław Paluch); od głosu wstrzymało się 2 radnych (Monika Nowak i Tomasz Andrzejewski).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.