JUŻ W KIOSKU

Książki przypominają im Ojczyznę

2023-08-25 14:05:38

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mieszkający w Starachowicach ukraińscy uchodźcy wojenni dostali namiastkę kontaktu ze swoim krajem. Pośrednikiem jest tu literatura w ojczystym języku: zarówno oryginalna, jak i tłumaczenia. Tego typu książki oferuje im filia "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, zlokalizowana przy ulicy Żeromskiego. 

fot. Gazeta Starachowicka

Inicjatywa udostępniania w Polsce publikacji w języku ukraińskim wynikła z potrzeby obecnych czasów: napaść Rosji na Ukrainę zmusiła wielu obywateli do ucieczki. Najwięcej uchodźców przyjął nasz kraj, duża grupa znalazła też azyl w Starachowicach stając się częścią lokalnej społeczności. Oferta czytelnicza w ojczystej mowie z pewnością pomaga nadać życiu na przymusowej emigracji choć pozory normalności.               

-  Nasza Biblioteka szybko zareagowała na potrzebę kontaktu Ukraińców z literaturą w ich języku. Pomógł nam w tym Instytut Książki oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach - mówi Magdalena Mroczek, kierownik Filii dla Dzieci i Młodzieży "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach.

-  Instytut realizuje projekt o nazwie "Program Translatorski ©POLAND" adresowany do wydawców zainteresowanych publikacją tłumaczeń polskich książek na inne języki. W myśl założeń programu cześć tego typu edycji jest przekazywana Instytutowi, która następnie przesyła je bibliotekom wojewódzkim, a te placówkom na swoim terenie. Tym sposobem książki  trafiły do nas - tłumaczy kierowniczka. 

 W przekazanym "Plastusiowi" pakiecie są ukraińskie wersje książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To zarówno klasyka literatury światowej jak i twórczość polskich pisarzy, w tym współczesnych. Czytelnicy mają więc do dyspozycji m.in. baśniowe przygody Alicji autorstwa Lewisa Carolla,  słynnego "Władcę pierścieni" oraz "Hobbita" Tolkiena, cykl przygód Winnetou Karla Maya i serię o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Jest też wiele książeczek dla najmłodszych, począwszy od uczących się czytać kilkulatków. Wśród nich również te, których bohaterami są postaci z popularnych filmów animowanych znanych dzieciom w wielu krajach świata.  

- Książeczki ze Świnką Pepą, Kicią Kocią i Psim Patrolem  - to najchętniej wypożyczają najmłodsi Ukraińcy -  przyznaje ze śmiechem Magdalena Mroczek. 

W ostatnim czasie ten zbiór wzbogacił się o pozycje oryginalne, bo pochodzące z samej Ukrainy. To podarunek od mieszkańców Baru - miasta partnerskiego powiatu starachowickiego.

-  Przekazała nam je pani Inna Meheda, asystent międzykulturowy z Urzędu Miejskiego w Starachowicach, która opiekuje się społecznością ukraińską w naszym mieście. Trzecim źródłem naszego ukraińskiego księgozbioru jest funkcjonujący od kilku lat  projekt "Mała książka - wielki człowiek" Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który oferuje czytelnicze wyprawki dla przedszkolaków. Jako uczestnik programu rozdaliśmy ich już bardzo wiele naszym dzieciom. Gdy w polskich placówkach pojawili się mali Ukraińcy projekt został do nich dostosowany i pojawiła się wyprawka w ich języku. Aktualnie jest to książeczka, zakładki i karta do zapełniania jej naklejkami za każdą wypożyczoną książkę oraz broszura dla rodziców zachęcająca ich do czytania dzieciom - wyjaśnia Magdalena Mroczek.            

Aktualnie do "Plastusia" jest zapisanych ponad 20 czytelników z Ukrainy. To dzieci, młodzież i dorośli. Ci ostatni jak opowiada pani Magdalena nieraz tak bardzo pragną kontaktu z literaturą w języku ojczystym, że proszą o wypożyczenie jakiejkolwiek książki, byle po ukraińsku. Tak usiłują podtrzymać więź z Ojczyzną i złagodzić tęsknotę za krajem.               

    iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".