JUŻ W KIOSKU

Konwent powiatów w Starachowicach

2023-04-07 13:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat Starachowicki był gospodarzem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. W piątek (31 marca br.) gościli u nas starostowie z całego regionu, którzy dyskutowali na temat m.in. możliwości pozyskiwania funduszy unijnych na cyfryzację zasobów danych geodezyjnych, a także edukacji włączającej w szkołach. Zapoznali się również z naszymi doświadczeniami w zakresie współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami. 

fot. Powiat Starachowicki

Na zaproszenie przewodniczącego Konwentu – Jerzego Kolarza  oraz starosty starachowickiego Piotra Ambroszczyka do Starachowic zjechali starostowie z 13 powiatów województwa świętokrzyskiego. Wśród zaproszonych gości byli także Kurator Świętokrzyski – Kazimierz Mądzik, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach – Robert Janus jego zastępca Sławomir  Leśniewski, a także Robert Książek – menager ds. rozwoju relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego. W posiedzeniu uczestniczyli także wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski oraz członkowie Zarządu Powiatu w Starachowicach – Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan.

Tematem wiodącym była edukacja, co miało też związek z trwającymi w tym czasie Targami Edukacji i Biznesu, organizowanymi w partnerstwie z naszym powiatem. Swoimi doświadczeniami z dotychczasowej współpracy z przedsiębiorcami oraz jej wpływu na kształcenie zgodnie z potrzebami rynku dzielili się nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, gdzie od 2016 r. działają klasy patronackie MANa.

Rozmawiano również o edukacji włączającej w szkołach, której założeniem – jak podkreślał kurator - jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju dla dziecka, bez względu na to, z jakimi ograniczeniami się zmaga. Przysparza to jednak pewnych trudności, zarówno szkołom, jak i samorządom i właśnie na temat tych wspólnych problemów dyskutowano na forum konwentu.

Sporo uwagi poświęcono też możliwościom pozyskania przez powiaty województwa świętokrzyskiego funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy unijnej, zwłaszcza na cyfryzację zasobów danych geodezyjnych państwowego zasobu geodezyjnego ni kartograficznego. Bo choć wiele w tej kwestii zmieniło się już na lepsze, wiele jest wciąż do zrobienia. Chciałoby się, żeby geodezja nadążała za rozwojem technologicznym, ale wydaje się, że środki, po które można będzie sięgnąć, nie będą nadal wystarczające.

Urząd Marszałkowski złożył wprawdzie wnioski do Krajowego Planu Odbudowy w zakresie informatyzacji, ale dotyczy to głównie rozwoju e – usług i  informatyzacji jednostek medycznych, o czym mówił podczas konwentu dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Starostowie rozmawiali też o zasadach realizacji wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, które przedstawił im Robert Książka z BGK. Dyskutowali też o problemach związanych z realizacją zadań finansowanych z tego programu.

Konwent Powiatów to cykliczne posiedzenia starostów (lub upoważnionych przez nich osób), w ramach dużej korporacji, jakim jest Związek Powiatów Polskich. Jego zadaniem jest reprezentowanie interesów Powiatów w danym regionie. Konwent pełni rolę doradczą względem organów ZPP i może przyjmować własne stanowiska lub opinie oraz kierować do Zarządu ZPP pisma o podjęcie interwencji – w sprawach związanych z celami statutowymi Związku. Może też współpracować z organami administracji rządowej i samorządowej w danym województwie.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.