JUŻ W KIOSKU

Konsul Ukrainy z podziękowaniami dla mieszkańców Starachowic

2023-09-01 10:18:45

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Konsul Generalny Ukrainy, Wiaczesław Wojnarowskyj w czwartek (31 sierpnia br.) odwiedził Starachowice. Podczas spotkania przy Pomniku Obrońców Starachowic, razem z prezydentem miasta Markiem Materkiem złożył kwiaty w hołdzie walczącym o wolną Polskę oraz podziękował starachowiczanom za pomoc i przyjęcie jego rodaków.

od lewej: wicekonsul Iryna Yaremchuk, konsul generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski, prezydent Starachowic Marek Materek, asystent międzykulturowy ds. cudzoziemców w Starachowicach Inna Mekheda / fot. Gazeta Starachowicka

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie przyjechał do Starachowic z wicekonsul Iryną Yaremchuk. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyła również Inna Mekheda, asystent międzykulturowy do wsparcia cudzoziemców w Starachowicach.

– Dla mnie to szczególnie ważna wizyta, dlatego że to także wizyta podziękowania każdej Polce i każdemu Polakowi, za pomoc udzieloną moim rodakom. 75 procent Ukraińców, którzy uciekali przed wojną z kraju, mieszkało w polskich domach, a nie w obozach dla uchodźców. To, co zrobiła Polska, w tym Starachowice nie ma przykładu na poziomie światowym. Serdecznie za to dziękuję. Żaden inny kraj na taką skalę, nam nie pomagał – mówił konsul. Przypomniał również ubiegłoroczną wizytę premiera Ukrainy w Krakowie. – Nasz premier Denys Szmyhal spotkał się na Wawelu z premierem Mateuszem Morawieckim. Obaj wzięli wówczas do rąk miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. W 1618 roku wojska polskie i ukraińskie oblegały Moskwę i ten gest był symbolem braterstwa naszych narodów. Podobnie ważnym dla nas gestem jest nadanie jednemu z mostów w Starachowicach imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku. Dziękuję za to władzom miasta i mieszkańcom Starachowic. 

Prezydent Marek Materek podkreślał, że od pierwszych dni wojny na Ukrainie, wielu mieszkańców Starachowic własnymi samochodami jeździło na granicę i do Ukrainy, aby nieść pomoc. W mieście uruchomiono także wiele punktów wsparcia.

– Wielu Ukraińców znalazło swoje miejsce schronienia w domach starachowiczan. Jesteśmy przekonani, że bez wolnej Ukrainy nie możemy mówić o wolnej Polsce – powiedział Marek Materek i dodał, że wizyta konsula Ukrainy Wiaczesław Wojnarowskiego jest też okazją upamiętnienia Obrońców Starachowic, bowiem 6 września obchodzona będzie 84. rocznica obrony miasta w 1939 roku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.