JUŻ W KIOSKU

Kolejne drogi w mieście doczekają modernizacji

2023-09-15 08:26:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Długo wyczekiwany remont starachowickich ulic: Chopina, Lenartowskiej oraz Cmentarnej w końcu doczeka się realizacji. Informacje o zakwalifikowaniu tych dróg do dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podczas czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej przekazał poseł Krzysztof Lipiec.

fot. FB Krzysztof Lipiec

– Kończąca się kadencja polskiego parlamentu i polskiego rządu w znaczący sposób wpłynęła na poprawę jakości dróg w naszym województwie. Przez ostatnie lata na remonty infrastruktury drogowej w Świętokrzyskiem trafiło ponad 1 mld zł. W tym roku 243 mln zł trafią do naszego regionu na przebudowę i remonty ulic. W Starachowicach samorząd zabiegał o pieniądze na remont i przebudowę m.in. ul. Chopina, Cmentarnej czy Lenartowskiej. Sama ulica Chopina będzie kosztowała 6 mln zł, to znaczące pieniądze, a ja zabiegałem u wojewody świętokrzyskiego, aby te drogi miejskie uzyskały wsparcie. To niełatwy program, bo potrzeby w zakresie remontów dróg jest bardzo dużo, samorządy wnioskowały o zadania na łączną kwotę 600 mln zł. My jako województwo świętokrzyskie jesteśmy na drugim miejscu w Polsce jeżeli chodzi o funkcjonowanie sieci dróg publicznych, a efektem tego jest wysoki poziom dofinansowań z program rozwoju dróg - mówił parlamentarzysta, dodając, że duże zmiany widać także na drogach prowadzonych m.in. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, tj. budowa obwodnicy Wąchocka, czy prowadzona przez województwo w ramach programu Mosty dla Regionów budowa północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. - Do czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości panowie Materek i Jarubas tylko dyskutowali na ten temat, ale nic z tego nie wyszło, dopiero w 2019 roku minister Buda wręczył promesę na przygotowanie dokumentacji, a później zabiegałem o wpisanie tej inwestycji w program Mosty da Regionów. Kolejna duża inwestycja to budowa drugiego wiaduktu w Starachowicach, który już powstaje, oraz planowana budowa łącznika między obwodnicami Wąchocka i Starachowic. Środki na ten cel mogą pochodzić z rządowego programu Polski Ład.

Radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś zaznaczył, że przebudowa ulicy Chopina jest konieczna.

– Mam przyjemność pracować z panem wojewodą od strony technicznej Funduszu. Jest 240 mln zł do dyspozycji, trudno zaspokoić potrzeby wszystkich, o czym świadczy ilość wniosków - mówił. - Ale już czas, by ul. Chopina budowana w technologi sprzed 50 lat, zmieniła swoje oblicze. 

Natomiast radna Agnieszka Kuś podziękowała posłowi za wsparcie przy zdobywaniu pieniędzy na inwestycje w Starachowicach.

– To droga służąca mieszkańcom oraz tym, którzy tędy jeżdżą. Apeluję też do prezydenta Materka, który umie prosić o pomoc, żeby umiał też podziękować za uzyskane wsparcie.

Ostateczną decyzję rządu w sprawie przyznania środków na remonty dróg, w tym ul. Chopina, poznamy w ciągu najbliższych tygodni, prace mają być realizowane w przyszłym roku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.