JUŻ W KIOSKU

Kolejne drogi w mieście doczekają modernizacji

2023-09-15 08:26:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Długo wyczekiwany remont starachowickich ulic: Chopina, Lenartowskiej oraz Cmentarnej w końcu doczeka się realizacji. Informacje o zakwalifikowaniu tych dróg do dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podczas czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej przekazał poseł Krzysztof Lipiec.

fot. FB Krzysztof Lipiec

– Kończąca się kadencja polskiego parlamentu i polskiego rządu w znaczący sposób wpłynęła na poprawę jakości dróg w naszym województwie. Przez ostatnie lata na remonty infrastruktury drogowej w Świętokrzyskiem trafiło ponad 1 mld zł. W tym roku 243 mln zł trafią do naszego regionu na przebudowę i remonty ulic. W Starachowicach samorząd zabiegał o pieniądze na remont i przebudowę m.in. ul. Chopina, Cmentarnej czy Lenartowskiej. Sama ulica Chopina będzie kosztowała 6 mln zł, to znaczące pieniądze, a ja zabiegałem u wojewody świętokrzyskiego, aby te drogi miejskie uzyskały wsparcie. To niełatwy program, bo potrzeby w zakresie remontów dróg jest bardzo dużo, samorządy wnioskowały o zadania na łączną kwotę 600 mln zł. My jako województwo świętokrzyskie jesteśmy na drugim miejscu w Polsce jeżeli chodzi o funkcjonowanie sieci dróg publicznych, a efektem tego jest wysoki poziom dofinansowań z program rozwoju dróg - mówił parlamentarzysta, dodając, że duże zmiany widać także na drogach prowadzonych m.in. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, tj. budowa obwodnicy Wąchocka, czy prowadzona przez województwo w ramach programu Mosty dla Regionów budowa północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. - Do czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości panowie Materek i Jarubas tylko dyskutowali na ten temat, ale nic z tego nie wyszło, dopiero w 2019 roku minister Buda wręczył promesę na przygotowanie dokumentacji, a później zabiegałem o wpisanie tej inwestycji w program Mosty da Regionów. Kolejna duża inwestycja to budowa drugiego wiaduktu w Starachowicach, który już powstaje, oraz planowana budowa łącznika między obwodnicami Wąchocka i Starachowic. Środki na ten cel mogą pochodzić z rządowego programu Polski Ład.

Radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś zaznaczył, że przebudowa ulicy Chopina jest konieczna.

– Mam przyjemność pracować z panem wojewodą od strony technicznej Funduszu. Jest 240 mln zł do dyspozycji, trudno zaspokoić potrzeby wszystkich, o czym świadczy ilość wniosków - mówił. - Ale już czas, by ul. Chopina budowana w technologi sprzed 50 lat, zmieniła swoje oblicze. 

Natomiast radna Agnieszka Kuś podziękowała posłowi za wsparcie przy zdobywaniu pieniędzy na inwestycje w Starachowicach.

– To droga służąca mieszkańcom oraz tym, którzy tędy jeżdżą. Apeluję też do prezydenta Materka, który umie prosić o pomoc, żeby umiał też podziękować za uzyskane wsparcie.

Ostateczną decyzję rządu w sprawie przyznania środków na remonty dróg, w tym ul. Chopina, poznamy w ciągu najbliższych tygodni, prace mają być realizowane w przyszłym roku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.