JUŻ W KIOSKU

Kamienna zatopiła nasze miasto

2023-07-14 14:57:45

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W 1903 roku teren dzisiejszych Starachowic zalały wody rzeki Kamiennej. Powódź miała tak katastrofalne rozmiary, że pisał o niej nawet "Tygodnik Ilustrowany", czyli wówczas jedna z najpopularniejszych gazet w Polsce. O tym dramatycznym wydarzeniu przypomniało Muzeum Przyrody i Techniki organizując spotkanie, w trakcie którego została zaprezentowana tablica informująca o sile wodnego żywiołu.  

fot. Muzeum PiT 

Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski przybliżył uczestnikom spotkania realia sprzed 120 lat.     

-  Żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały nieszczęścia aż do początku lata 1903 roku, gdy bardzo obfite, bo trwające wiele tygodni opady, niszczyły głównie uprawy rolne w dolinie rzeki Kamiennej. Choć nie tylko, bo skutki tego samego żywiołu odczuł również Kraków. Była to więc ogromna klęska dla wielu miejsc naszego kraju. Wykonane tydzień po powodzi zdjęcie pochodzące z "Tygodnika Ilustrowanego" pokazuje jak Kamienna zalała całe okolice ówczesnego Wierzbnika. Zakłady starachowickie, mieszczące się na terenie dzisiejszego muzeum, co prawda zostały uratowane, ale stało się to kosztem zniszczenia zbiornika na Michałowie, o co wielu ówczesnych ludzi miało pretensje. Ta powódź przekreśliła też przemysłowy dorobek wielu pokoleń, ponieważ zakłady przetwórstwa żelaza w Michałowie, Brodach Iłżeckich i Nietulisku, budowane jeszcze w myśl koncepcji Stanisława Staszica, uległy całkowitemu zniszczeniu. Nic nie  zostało z pudlingarni w Michałowie, pudlingarni i tartaku w Brodach i walcowni w Nietulisku i to był ich ostateczny kres, bo produkcji już nie udało się odtworzyć.  Z dawnego ciągu przemysłowego wzdłuż rzeki Kamiennej ocalały tylko starachowickie zakłady wielkopiecowe. Powódź przyniosła widmo głodu z powodu zniszczonych płodów rolnych oraz zagrożenie chorobami zakaźnymi. Ówczesna prasa informowała o żebrakach na ulicach Radomia, ogromnym bezrobociu i biedzie wśród ludności dzisiejszych Starachowic i okolic. Dziś też wiadomo, że powódź otworzyła pasmo kolejnych klęsk: w 1904 roku wybuchła wojna rosyjsko- japońska, której skutkiem była rewolucja w Rosji w 1905 roku, a kryzys 1908 roku doprowadził do zamknięcia zakładów hutniczych w Starachowicach - opowiadał dyrektor Kołodziejski.   

O tym, że powódź z początku XX wieku musiała być dla ówczesnych ludzi niemalże końcem świata świadczy fakt odlania metalowej tabliczki z napisem w języku rosyjskim, informującym do jakiego poziomu sięgała woda, która zalała dzisiejsze Starachowice. Pokazano to montując ją na odpowiedniej wysokości na ścianie istniejącego do dziś budynku dworca PKP Starachowice Wschodnie. W 2010 roku tabliczka dzięki przychylności PKP trafiła do zbiorów Muzeum Przyrody i Techniki.

- Wówczas zobowiązaliśmy się, że dla PKP wykonamy kopię. I to się udało dzięki starachowickiej firmie Metal - Kolor- informował Paweł Kołodziejski.  

Replika historycznej pamiątki została przekazana przedstawicielce krakowskiego Oddziału ds. Obrotu Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych Krzysztofie Probierz. Ma ona wrócić na dawne miejsce po wyremontowaniu budynku dworca przez jego właściciela, czyli polską kolej. Obecni na spotkaniu prezydent Starachowic Marek Materek oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk wyrazili nadzieję na kontynuację dobrej współpracę z państwową spółką kolejową w zakresie poprawy infrastruktury służącej mieszkańcom naszego miasta i powiatu.     

- Dzięki tej współpracy prowadzona przez nas modernizacja otoczenia dworca PKP Starachowice Wschodnie praktycznie została ukończona, teraz wybieramy firmę, która zagospodaruje je zielenią. Trwają też prace w otoczeniu dworca PKP Starachowice Zachodnie. Bardzo liczymy na to, że w następnych latach także sam budynek dworca Starachowice Wschodnie odzyska dawny blask  – podkreślił prezydent Marek Materek.

- Jesteśmy na końcowym etapie przejęcia od PKP całego świętokrzyskiego odcinka kolejki wąskotorowej. Liczymy na szybką finalizację - dodał starosta Piotr Ambroszvczyk.        

 

 

 

 

 

iwo

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.