JUŻ W KIOSKU

Kamienna zatopiła nasze miasto

2023-07-14 14:57:45

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W 1903 roku teren dzisiejszych Starachowic zalały wody rzeki Kamiennej. Powódź miała tak katastrofalne rozmiary, że pisał o niej nawet "Tygodnik Ilustrowany", czyli wówczas jedna z najpopularniejszych gazet w Polsce. O tym dramatycznym wydarzeniu przypomniało Muzeum Przyrody i Techniki organizując spotkanie, w trakcie którego została zaprezentowana tablica informująca o sile wodnego żywiołu.  

fot. Muzeum PiT 

Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski przybliżył uczestnikom spotkania realia sprzed 120 lat.     

-  Żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały nieszczęścia aż do początku lata 1903 roku, gdy bardzo obfite, bo trwające wiele tygodni opady, niszczyły głównie uprawy rolne w dolinie rzeki Kamiennej. Choć nie tylko, bo skutki tego samego żywiołu odczuł również Kraków. Była to więc ogromna klęska dla wielu miejsc naszego kraju. Wykonane tydzień po powodzi zdjęcie pochodzące z "Tygodnika Ilustrowanego" pokazuje jak Kamienna zalała całe okolice ówczesnego Wierzbnika. Zakłady starachowickie, mieszczące się na terenie dzisiejszego muzeum, co prawda zostały uratowane, ale stało się to kosztem zniszczenia zbiornika na Michałowie, o co wielu ówczesnych ludzi miało pretensje. Ta powódź przekreśliła też przemysłowy dorobek wielu pokoleń, ponieważ zakłady przetwórstwa żelaza w Michałowie, Brodach Iłżeckich i Nietulisku, budowane jeszcze w myśl koncepcji Stanisława Staszica, uległy całkowitemu zniszczeniu. Nic nie  zostało z pudlingarni w Michałowie, pudlingarni i tartaku w Brodach i walcowni w Nietulisku i to był ich ostateczny kres, bo produkcji już nie udało się odtworzyć.  Z dawnego ciągu przemysłowego wzdłuż rzeki Kamiennej ocalały tylko starachowickie zakłady wielkopiecowe. Powódź przyniosła widmo głodu z powodu zniszczonych płodów rolnych oraz zagrożenie chorobami zakaźnymi. Ówczesna prasa informowała o żebrakach na ulicach Radomia, ogromnym bezrobociu i biedzie wśród ludności dzisiejszych Starachowic i okolic. Dziś też wiadomo, że powódź otworzyła pasmo kolejnych klęsk: w 1904 roku wybuchła wojna rosyjsko- japońska, której skutkiem była rewolucja w Rosji w 1905 roku, a kryzys 1908 roku doprowadził do zamknięcia zakładów hutniczych w Starachowicach - opowiadał dyrektor Kołodziejski.   

O tym, że powódź z początku XX wieku musiała być dla ówczesnych ludzi niemalże końcem świata świadczy fakt odlania metalowej tabliczki z napisem w języku rosyjskim, informującym do jakiego poziomu sięgała woda, która zalała dzisiejsze Starachowice. Pokazano to montując ją na odpowiedniej wysokości na ścianie istniejącego do dziś budynku dworca PKP Starachowice Wschodnie. W 2010 roku tabliczka dzięki przychylności PKP trafiła do zbiorów Muzeum Przyrody i Techniki.

- Wówczas zobowiązaliśmy się, że dla PKP wykonamy kopię. I to się udało dzięki starachowickiej firmie Metal - Kolor- informował Paweł Kołodziejski.  

Replika historycznej pamiątki została przekazana przedstawicielce krakowskiego Oddziału ds. Obrotu Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych Krzysztofie Probierz. Ma ona wrócić na dawne miejsce po wyremontowaniu budynku dworca przez jego właściciela, czyli polską kolej. Obecni na spotkaniu prezydent Starachowic Marek Materek oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk wyrazili nadzieję na kontynuację dobrej współpracę z państwową spółką kolejową w zakresie poprawy infrastruktury służącej mieszkańcom naszego miasta i powiatu.     

- Dzięki tej współpracy prowadzona przez nas modernizacja otoczenia dworca PKP Starachowice Wschodnie praktycznie została ukończona, teraz wybieramy firmę, która zagospodaruje je zielenią. Trwają też prace w otoczeniu dworca PKP Starachowice Zachodnie. Bardzo liczymy na to, że w następnych latach także sam budynek dworca Starachowice Wschodnie odzyska dawny blask  – podkreślił prezydent Marek Materek.

- Jesteśmy na końcowym etapie przejęcia od PKP całego świętokrzyskiego odcinka kolejki wąskotorowej. Liczymy na szybką finalizację - dodał starosta Piotr Ambroszvczyk.        

 

 

 

 

 

iwo

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Film pod chmurką

2023-09-26

Film pod chmurką

Kolejny seans "Kina na leżakach"  
Propozycja dla siódmo-  i ósmoklasistów

2023-09-26

Propozycja dla siódmo- i ósmoklasistów

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy współpracy z Parkiem Kultury zapraszają do udziału w projekcie „Gramy na czas”. Jest to  program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych starachowickich szkół podstawowych, realizowany w formie spacerów historycznych zakończonych interaktywnym quizem i rozmową na temat profilaktyki uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych.
Cudowna muzyka

2023-09-26

Cudowna muzyka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Park Kultury oraz Chór Kameralny Portamento zapraszają na koncert pt. "Muzyka to cud".
Oczarowane przyrodą

2023-09-24

Oczarowane przyrodą

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.       
Nagość i ubiór

2023-09-22

Nagość i ubiór

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach. 
Wieczór z techniką

2023-09-22

Wieczór z techniką

"Historia STARA kabinami opisana" to tytuł książki, którą Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wydało w ramach publikacji tzw. "Zeszytów Starachowickich", periodyków związanych z tą organizacją niemal od  początku jej istnienia. Autor wspomnień Piotr Błasiński był gościem Wieczoru Starachowickiego, zorganizowanego przez TPS w Muzeum Przyrody i Techniki.   
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-22

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon".