JUŻ W KIOSKU

Kamienna zatopiła nasze miasto

2023-07-14 14:57:45

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W 1903 roku teren dzisiejszych Starachowic zalały wody rzeki Kamiennej. Powódź miała tak katastrofalne rozmiary, że pisał o niej nawet "Tygodnik Ilustrowany", czyli wówczas jedna z najpopularniejszych gazet w Polsce. O tym dramatycznym wydarzeniu przypomniało Muzeum Przyrody i Techniki organizując spotkanie, w trakcie którego została zaprezentowana tablica informująca o sile wodnego żywiołu.  

fot. Muzeum PiT 

Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski przybliżył uczestnikom spotkania realia sprzed 120 lat.     

-  Żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały nieszczęścia aż do początku lata 1903 roku, gdy bardzo obfite, bo trwające wiele tygodni opady, niszczyły głównie uprawy rolne w dolinie rzeki Kamiennej. Choć nie tylko, bo skutki tego samego żywiołu odczuł również Kraków. Była to więc ogromna klęska dla wielu miejsc naszego kraju. Wykonane tydzień po powodzi zdjęcie pochodzące z "Tygodnika Ilustrowanego" pokazuje jak Kamienna zalała całe okolice ówczesnego Wierzbnika. Zakłady starachowickie, mieszczące się na terenie dzisiejszego muzeum, co prawda zostały uratowane, ale stało się to kosztem zniszczenia zbiornika na Michałowie, o co wielu ówczesnych ludzi miało pretensje. Ta powódź przekreśliła też przemysłowy dorobek wielu pokoleń, ponieważ zakłady przetwórstwa żelaza w Michałowie, Brodach Iłżeckich i Nietulisku, budowane jeszcze w myśl koncepcji Stanisława Staszica, uległy całkowitemu zniszczeniu. Nic nie  zostało z pudlingarni w Michałowie, pudlingarni i tartaku w Brodach i walcowni w Nietulisku i to był ich ostateczny kres, bo produkcji już nie udało się odtworzyć.  Z dawnego ciągu przemysłowego wzdłuż rzeki Kamiennej ocalały tylko starachowickie zakłady wielkopiecowe. Powódź przyniosła widmo głodu z powodu zniszczonych płodów rolnych oraz zagrożenie chorobami zakaźnymi. Ówczesna prasa informowała o żebrakach na ulicach Radomia, ogromnym bezrobociu i biedzie wśród ludności dzisiejszych Starachowic i okolic. Dziś też wiadomo, że powódź otworzyła pasmo kolejnych klęsk: w 1904 roku wybuchła wojna rosyjsko- japońska, której skutkiem była rewolucja w Rosji w 1905 roku, a kryzys 1908 roku doprowadził do zamknięcia zakładów hutniczych w Starachowicach - opowiadał dyrektor Kołodziejski.   

O tym, że powódź z początku XX wieku musiała być dla ówczesnych ludzi niemalże końcem świata świadczy fakt odlania metalowej tabliczki z napisem w języku rosyjskim, informującym do jakiego poziomu sięgała woda, która zalała dzisiejsze Starachowice. Pokazano to montując ją na odpowiedniej wysokości na ścianie istniejącego do dziś budynku dworca PKP Starachowice Wschodnie. W 2010 roku tabliczka dzięki przychylności PKP trafiła do zbiorów Muzeum Przyrody i Techniki.

- Wówczas zobowiązaliśmy się, że dla PKP wykonamy kopię. I to się udało dzięki starachowickiej firmie Metal - Kolor- informował Paweł Kołodziejski.  

Replika historycznej pamiątki została przekazana przedstawicielce krakowskiego Oddziału ds. Obrotu Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych Krzysztofie Probierz. Ma ona wrócić na dawne miejsce po wyremontowaniu budynku dworca przez jego właściciela, czyli polską kolej. Obecni na spotkaniu prezydent Starachowic Marek Materek oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk wyrazili nadzieję na kontynuację dobrej współpracę z państwową spółką kolejową w zakresie poprawy infrastruktury służącej mieszkańcom naszego miasta i powiatu.     

- Dzięki tej współpracy prowadzona przez nas modernizacja otoczenia dworca PKP Starachowice Wschodnie praktycznie została ukończona, teraz wybieramy firmę, która zagospodaruje je zielenią. Trwają też prace w otoczeniu dworca PKP Starachowice Zachodnie. Bardzo liczymy na to, że w następnych latach także sam budynek dworca Starachowice Wschodnie odzyska dawny blask  – podkreślił prezydent Marek Materek.

- Jesteśmy na końcowym etapie przejęcia od PKP całego świętokrzyskiego odcinka kolejki wąskotorowej. Liczymy na szybką finalizację - dodał starosta Piotr Ambroszvczyk.        

 

 

 

 

 

iwo

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Muzeum PiT

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".