JUŻ W KIOSKU

Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

2024-02-27 07:49

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Słynna wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, Wielki Piec, szkoły, kolej, czy oczywiście świętokrzyska czarownica to elementy graficzne, które znalazły się na starachowickim muralu, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie przy ulicy Kolejowej. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika na co dzień będzie cieszyć oczy mieszkańców i witać podróżnych.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

Malowidło powstało na budynku dawnego kina Robotnik, w którym obecnie mieści się sklep wielkopowierzchniowy. Obiekt był w ostatnich miesiącach remontowany, a mural powstał we współpracy z miastem, w ramach obchodów 400-lecia lokacji Wierzbnika. Zajmuje on całą ścianę budynku i utrzymany jest w stonowanych kolorach. Na szczycie budynku umieszczony jest napis: „Witamy w Starachowicach”, jest to specjalny neon, który będzie witał podróżnych na dworcu wschodnim.

- Nowy mural w Starachowicach powstał dzięki pracy starachowiczanki, pani Natalii Pawłowskiej. Utalentowana konserwatorka zabytków przygotowała tę pracę specjalnie dla nas na budynku należącym do pana Bogusława Piotrowskiego. Niestety, pan Bogusław nie doczekał się oficjalnego zakończenia tych prac. Zmarł w ubiegłym roku, ale jak podkreślają jego dzieci Natalia i Krystian byłby z pewnością dumny z tego dzieła. Mam nadzieję, że z muralu będą dumni również mieszkańcy Starachowic, których zachęcam do zobaczenia na żywo tej grafiki. Trzeba przyznać, że mural robi wrażenie. Jestem przekonany, że zrobi on również wrażenie na podróżnych wysiadających z pociągów, busów czy autobusów. Ten mural jest świadectwem naszych korzeni i tradycji – podkreślał podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (26 lutego br.) prezydent Starachowic Marek Materek.

Jak mówi Natalia Pawłowska, autorka obrazu, projekt powstał przy współpracy urzędników miejskich, którzy dostarczyli archiwalnych zdjęć i opisów dawnych budynków. Pani Natalia to dyplomowany konserwator zabytków o specjalizacji malarstwo i rzeźba polichromowana. Jest Absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalistą w zakresie technologii elewacji obiektów historycznych.

– Projekt był najtrudniejszym etapem wykonania zadania, trzeba było znaleźć odpowiednie fotografie i doszukać się współczesnych analogii. Przestrzeń dawnego rynku, przy którym znajdowały się charakterystyczne dla miasta budynki, jest dość niewielka, więc musieliśmy zmienić nieco perspektywę. Część z tych obiektów już nie istnieje, ale chcieliśmy dobrać te, które znajdują się przy rynku. Jest więc budynek magistratu, kamienica Giepardów, ale także kościół czy budynek dawnego przedszkola, w którym teraz znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy. W centrum umieściliśmy kobietę przy studni, która kiedyś stała w rynku, a później często była przedstawiana na pocztówkach ze Starachowic. Aby zachować charakter miasta, na muralu jest także wielki piec, sągi drewna nawiązujące do zakładów drzewnych czy cmentarz żydowski albo kolejka wąskotorowa. Współautorami muralu są Paweł Maciejczyk i moja córka - mówi pani Natalia.

Koszt muralu to około 40 tys. zł. Jego powstanie było wspólną inicjatywą kilku partnerów.

- Serdeczne podziękowania dla firmy Jeronimo Martins oraz właściciela budynku za udostępnienie elewacji i udział w tym ważnym projekcie. Dziękuję również Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego i ZEC Starachowice, którzy wspólnie przygotowali to przedsięwzięcie – dodał prezydent Marek Materek.

Mural to kolejna „zmiana” w tej części miasta. W okolicach dworca powstały już zatoki autobusowe i miejsca postojowe dla taksówek i busów. Postawione zostały również wiaty przystankowe, a latem przestrzeń wokół dworca zyskała nowe nasadzenia. Kolejne zmiany będą dotyczyć zabytkowej kamienicy Giepardów. Radni przyjęli już uchwałę intencyjną, dotyczącą zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina podejmuje w starania o pozyskanie dofinansowania na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.