JUŻ W KIOSKU

Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30 08:47:18

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 

ulica Boczna / fot. Gazeta Starachowicka

Biorąc pod uwagę kryterium kursowania autobusów komunikacji miejskiej, ulica Boczna jest ostatnią z listy do remontu. W magistracie powstał pomysł wykonania objazdu na czas remontu lub trwałego, dodatkowego dojazdu do ulicy. Analizowano różne warianty, jak np. nowa droga po ścianie lasu od ulicy Zgodnej, czy dojazd od ulicy Targowej lub Kornatki. Ostatecznie prezydent miasta Marek Materek poinformował, że wybrał wariant dla nowego dojazdu do ul. Bocznej. Planowana jest budowa nowa droga, która połączy okolice ulicy Iłżeckiej i Wyszyńskiego z ulicą Boczną. 

- W ramach projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2040 w latach 2025 i 2026 zaplanowano opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy łącznika między ul. Iłżecką a ul. Boczną, a w następnym etapie dla przebudowy ul. Bocznej wraz z budową niezbędnej infrastruktury, między innymi kanalizacji sanitarnej. Planowany „bajpas” przebiegałby wzdłuż rzeki Młynówki od skrzyżowania ul. Iłżeckiej (rondo) do ul. Bocznej z wlotem przy pętli autobusowej, na długości około 1 km. Szacowany koszt wykonania „bajpasu” wynosi ok. 6,5 mln zł. W 2025 roku Gmina zakłada wykonanie dokumentacji technicznej „bajpasu”. Natomiast jego realizacja w latach kolejnych będzie uzależniona od możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania – informuje zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec.

Dlaczego dokumentacja ma być wykonana dopiero w 2025 roku?

- Tak realnie, żeby uzyskać Zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) i żeby dostać gotową dokumentację i zapłacić za nią, to jest to najwcześniej 2025 rok. Jeśli zlecimy teraz, na samym początku w 2024 roku, to i tak nie ma żadnej, fizycznej możliwości, żeby ktokolwiek przygotował nam dokumentację i zmieścił się w terminach, które dają możliwość uzyskania ZRID-u czy chociażby pozwolenia na budowę. Więc to jest uzależnione tylko i wyłącznie od terminów. Tu jest pewne, że musimy mieć czas na to, żeby można było tę dokumentację przygotować – mówi prezydent miasta Marek Materek. 

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.