JUŻ W KIOSKU

Jakie okulary dla kierowców?

2024-02-27 10:23:57

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.

Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy to codzienność. Szczególnie dotykają tych, którzy prowadzą samochody. Kierowcy narażeni są na promienie słoneczne odbijające się od śniegu, lampy i wszelkiego rodzaju światła innych samochodów. Dodatkowo dużym utrudnieniem jest bardzo słaba widoczność podczas zmroku. Kiedy słońce zachodzi już około godziny 16, znaczną część dnia musimy funkcjonować przy sztucznym oświetleniu. Jest to tym trudniejsze dla kierowców, ponieważ oczy zdecydowanie szybciej się męczą, kiedy musimy skupiać maksymalnie wzrok przez cały czas.

Soczewki wyostrzające widzenie nocą

Takie soczewki możemy znaleźć w okularach korekcyjnych i w tych z żółtymi szkłami. W pierwszym przypadku wyostrzenie odbywać się będzie poprzez specjalne powłoki uszlachetniające znajdujące się na soczewce okularowej, w drugim z kolei za pomocą odpowiedniego koloru soczewek. Dzięki takim okularom Twoje oczy będą zdecydowanie mniej zmęczone, a podróż bezpieczniejsza. Soczewki zapewniają lepsze postrzeganie kolorów i kontrastu, a także wyostrzają nasze widzenie nocą.

Korekcyjne okulary dla kierowców

Jeśli potrzebujesz stałej korekcji wzroku, bądź używasz okularów tylko podczas jazdy samochodem, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość Twoich soczewek okularowych. Powłoki uszlachetniające, które przydają się właśnie w złych warunkach atmosferycznych to antyrefleks i tzw. “Blue Blocker”.

Powłoka antyrefleksyjna

Dzięki niej unikniesz niepotrzebnych refleksów i odbić światła na wewnętrznej i zewnętrznej stronie soczewek. Jednocześnie światło reflektorów nadjeżdżających aut będzie słabsze i mniej rażące. Obraz widziany przez okulary z antyrefleksem jest bardziej kontrastowy, a kolory głębsze i nasycone.

Powłoka “Blue Blocker”

Okulary z powłoką „BlueBlocker” mają delikatne, żółte zabarwienie, dzięki czemu widziany obraz jest rozjaśniony, a kontrast wyraźniejszy. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy nocą. Powłoka ta eliminuje również refleksy światła, co pomaga kierowcy odpowiednio ocenić odległość od innych pojazdów, a sama podróż jest bezpieczniejsza. Soczewka z powłoką „Blue Blocker” dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV. Na zdjęciu poniżej po lewej stronie widzimy obraz przybliżający widzenie przez soczewkę z powłoką „Blue Blocker”. Różnicę widać od razu, prawda? Jeśli chodzi o powłoki okularów dla kierowców, „BlueBlocker” jest jedną z najważniejszych.

Powłoka polaryzacyjna

Przydaje się, kiedy prowadzisz w ciągu dnia, ale przy deszczowej pogodzie i/lub wtedy, gdy słońce jest zawieszone nisko nad horyzontem i świeci prosto w Twoje oczy. Polaryzacyjne okulary dla kierowców skutecznie chronią przed oślepieniem, bo redukują również poziome wiązki światła odbijające się na zwykłych soczewkach okularowych. Bardzo dobrze wyostrzają obraz i sprzyjają szybszemu rozpoznawaniu kolorów, niezwykle ważnych w kontekście sygnalizatorów świetlnych.

Czy wiesz, że…? Zapewne zainteresuje Cię wiadomość, że nie musisz kupować nowych okularów, by zyskać taki efekt. Możesz wykorzystać dostępne nakładki na okulary dla kierowców z funkcją polaryzacji.

Soczewki z żółtymi szkłami

Takie soczewki redukują odbicia światła, poprawiają jakość i komfort widzenia. Przede wszystkim rozjaśniają widziany obraz w ciemności, dzięki czemu widzimy wyraźniej mimo złych warunków oświetleniowych. Różnica w jakości widzenia w okularach z żółtymi (bądź pomarańczowymi) soczewkami jest ogromna. Okulary takie powinien stosować każdy kierowca prowadzący po zmierzchu. Pomagają w bezpieczny i komfortowy sposób przez dłuższy czas prowadzić auto.

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją

Posiadasz wadę wzroku i musisz korygować ją z pomocą okularów, ale potrzebujesz też ochrony oczu przed słońcem? Nie musisz wybierać między jednym a drugim. Możesz sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Nie są dużo droższe niż soczewki wyłącznie z mocami optycznymi, a powstają w zbliżonym czasie, co okulary korekcyjne. To rozwiązanie, na które warto postawić zwłaszcza wtedy, kiedy Twoja wada wzroku osiągnęła już stabilny poziom i nie ulega drastycznym zmianom.

Okulary NIE dla kierowców

Czego powinny unikać osoby prowadzące pojazdy? Kierowcy nie powinni zakładać okularów, które w jakikolwiek sposób utrudniają widoczność. Barwione soczewki często zmieniają postrzeganie kolorów, przez co możemy źle odczytać sygnalizację świetlną, czy kolor znaku drogowego. Kierowcom nie wolno stosować zielonych, czerwonych i niebieskich soczewek okularowych. Te nie radzą sobie bowiem z wyzwaniami, jakie stawia przed nami prowadzenie pojazdu przy zmieniającej się pogodzie i zmieniającemu się położeniu słońca. Odpowiednie są żółte, pomarańczowe, szare i brązowe.

Nie zaleca się też kierowcom stosowania okularów fotochromowych. Soczewki te mają zdolność aktywnego reagowania na zmieniającą się intensywność światła. Zaciemnienie szkieł dopasowuje się do aktualnych warunków. Dlaczego nie są one zbyt dobre dla kierowców? Przede wszystkim dlatego, że przednie szyby w większości samochodów posiadają filtry UV. W takich pojazdach fotochromowe okulary do samochodu mogą niezbyt dobrze spełniać swoją funkcję. Sprawdzą się te, w których producent wyraźnie zaznaczył, że produkt dedykowany jest także kierowcom i prowadzeniu samochodu.

***

Salon KODANO mieści się w Galerii Galardia przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego 14. Tel kontaktowy 532 290 404

***

/materiał informacyjny/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.