JUŻ W KIOSKU

"Ja nie mam już domu"

2022-04-13 16:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Ilu to już obywateli Ukrainy przekroczyło polską granicę? Ponad dwa miliony? Ilu z nich to dzieci i młodzież? Na pewno setki tysięcy. Skupiamy się na tych, które dopiero teraz tu przyjechały, a przecież jeszcze przed wojną ukraińska młodzież także uczyła się polskich szkołach. Tu nawiązywali przyjaźnie, świetnie się odnaleźli, do domów w Ukrainie wracali na święta czy wakacje. Dziś są w samym centrum dramatu.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, w placówce 18 uczniów z Ukrainy, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w naszym mieście. Najpierw pandemia, nauka zdalna, dziś wojna - nie mają łatwo. Tamtego dnia, gdy z internetu dowiadują się o wrogiej agresji na ich ojczyznę, wali im się świat. Nie mają kontaktu z rodzicami i rodzeństwem, nie działają telefony, nie wiedzą, co się dzieje z ich najbliższymi. Każdy dzień przynosi kolejne złe wieści, takie jak te, że rodzinne miasto zostało zrównane z ziemią.

Nastia jest uczennicą klasy logistycznej. Pochodzi z Mariupola. Oblężone od wielu tygodni miasto przeżywa katastrofę humanitarną, blokady, walki, ostrzały, a gdzieś pośrodku tego wszystkiego ojciec, który walczy, matka z młodszym bratem Nastii i nadzieja, że jeszcze wszyscy się spotkają. Nie ma tylko domu Nastii, dziewczyna w polskiej telewizji widzi gruz, który z niego pozostał.

- Ja nie mam już domu. Nie mam gdzie wrócić. Nie ma ścian, nic nie ma - mówi w rozmowie z gazetą. - Już się chyba z tym pogodziłam. Moja mama i brat nie przyjadą do Polski ze względu na tatę. On walczy, a oni chcą być przy nim.

Nieustannie martwią się o najbliższych, którzy zostali w Ukrainie. Tęsknią za pokojem i stabilnością chociaż, jak twierdzą, byli oswajani z tym, że do wojny może dojść. Wciąż na bieżąco, doskonale poinformowani, wiedzą, co gdzie i kiedy, a przecież nie tak powinna wyglądać młodość. Nie wojna powinna ich zajmować.

Polina jest w klasie mundurowej. Małomówna, skupiona, ubrana w mundur, na nim ukraińska flaga. Pochodzi z Kijowa, tam też została jej rodzina, mama, brat i tata, który walczy.

- Nie wiem kiedy ich zobaczę i czy w ogóle. Mamy kontakt, ale jest utrudniony. Boję się o nich, ale co mogę zrobić. Nic. Czekam  - mówi spokojnie patrząc prosto w oczy.

Joanna Witek i Dorota Glina przyznają, że bardzo dotknęła je sytuacja w Ukrainie. Dodają, że jako szkoła czują się odpowiedzialne za młodzież i intensyfikują działania mające na celu jej zabezpieczenie.

- Ucząca się u nas młodzież z Ukrainy naukę ma bezpłatną, bo jest to w ramach finansowania ze Starostwa, dokładnie tak samo, jak w przypadku polskich uczniów. Niemniej jednak już kwestie utrzymania się dzieci w Polsce to finanse ich rodziców. Często jest tak, że tam w Ukrainie podejmowali oni dodatkowe prace, by wysłać swoje dzieci do nas do szkoły. Bardzo cenimy sobie uczniów z zagranicy, to bardzo mądre, dobrze się uczące i serdeczne dzieciaki, które chcą zdobywać wiedzę. O jak najlepsze oceny toczy się prawdziwa walka. Ale pamiętajmy, że odkąd wybuchła wojna pojawiły się trudności finansowe. Pieniądze rodzicom kiedyś się skończą, o ile już się nie skończyły, a my nie możemy przecież zostawić naszych uczniów bez pomocy. Musimy zapewnić im opiekę i utrzymanie. One nie mają do czego wrócić - mówią zgodnie obie panie dyrektor.

To kwestia podstawowych artykułów, takich jak ubrania czy środki higieniczne. Czy możemy pozostawić ich samym sobie, gdy ich rodzice walczą o życie?

Tata Darii jest w Siłach Zbrojnych Ukrainy - walczy na froncie. Daria uczy się w klasie informatycznej, nieśmiała, ale bardzo dumna z dzielnego ojca. Kolejnym uczniem jest Andriej, który nie mówi jeszcze zbyt dobrze po polsku. Jest z tego rejonu Ukrainy, gdzie czołgi wkroczyły najszybciej. Jak pozostali cieszy się z każdego, nawet najbardziej wątłego kontaktu z bliskimi.

Udźwignęli dramat sytuacji, z dużą silą, bez histerii, z odwagą. Tu chcą się uczyć, tu zdobywać doświadczenie, tu iść do pracy. Informatycy, logistycy, klasa mundurowa - przed nimi całe życie, oby z rodzinami, za którymi tęsknią.

I tu możemy wkroczyć my. Jak?

- Pragniemy pomóc młodzieży pochodzenia ukraińskiego, kształcącej się w naszej szkole, która ze względu na obecnie panującą sytuację została odcięta od środków finansowych oraz utraciła kontakt ze swoimi rodzinami, którzy pozostali na terenie Ukrainy. Zwracamy się zatem do Czytelników Gazety Starachowickiej z gorącą prośbą o pomoc i udzielenie wsparcia naszym podopiecznym, którzy z dnia na dzień znaleźli się w trudnej sytuacji. Z uwagi na ograniczone zasoby osobowe i finansowe nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej pomocy, na którą zasługuje nasza młodzież - mówi dyrektor szkoły Joanna Sitek.

- Oprócz wsparcia finansowego, obecnie nasze potrzeby dotyczą także żywności o wydłużonym terminie ważności, środków czystości, artykułów higienicznych, medycznych oraz innych niezbędnych artykułów, które pozwolą naszym, dzieciom zapewnić codzienne podstawowe funkcjonowanie - dodaje wicedyrektor Dorota Glina.

Podajemy rachunek bankowy, gdzie można dokonywać wpłat środków finansowych - Bank BNP PARIBAS 78 2030 0045 1110 0000 0288 4160 - ważnym jest, by w tytule wpłaty wpisać POMOC DLA MŁODZIEŻY Z UKRAINY - ZDZ STARACHOWICE.

Gdyby ktoś z naszych Czytelników chciał wspomóc młodzież rzeczowo, to proszony jest o kontakt z panem Danielem Gutem pod numerem 570 672 142.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.