JUŻ W KIOSKU

"Ja nie mam już domu"

2022-04-13 16:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Ilu to już obywateli Ukrainy przekroczyło polską granicę? Ponad dwa miliony? Ilu z nich to dzieci i młodzież? Na pewno setki tysięcy. Skupiamy się na tych, które dopiero teraz tu przyjechały, a przecież jeszcze przed wojną ukraińska młodzież także uczyła się polskich szkołach. Tu nawiązywali przyjaźnie, świetnie się odnaleźli, do domów w Ukrainie wracali na święta czy wakacje. Dziś są w samym centrum dramatu.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, w placówce 18 uczniów z Ukrainy, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w naszym mieście. Najpierw pandemia, nauka zdalna, dziś wojna - nie mają łatwo. Tamtego dnia, gdy z internetu dowiadują się o wrogiej agresji na ich ojczyznę, wali im się świat. Nie mają kontaktu z rodzicami i rodzeństwem, nie działają telefony, nie wiedzą, co się dzieje z ich najbliższymi. Każdy dzień przynosi kolejne złe wieści, takie jak te, że rodzinne miasto zostało zrównane z ziemią.

Nastia jest uczennicą klasy logistycznej. Pochodzi z Mariupola. Oblężone od wielu tygodni miasto przeżywa katastrofę humanitarną, blokady, walki, ostrzały, a gdzieś pośrodku tego wszystkiego ojciec, który walczy, matka z młodszym bratem Nastii i nadzieja, że jeszcze wszyscy się spotkają. Nie ma tylko domu Nastii, dziewczyna w polskiej telewizji widzi gruz, który z niego pozostał.

- Ja nie mam już domu. Nie mam gdzie wrócić. Nie ma ścian, nic nie ma - mówi w rozmowie z gazetą. - Już się chyba z tym pogodziłam. Moja mama i brat nie przyjadą do Polski ze względu na tatę. On walczy, a oni chcą być przy nim.

Nieustannie martwią się o najbliższych, którzy zostali w Ukrainie. Tęsknią za pokojem i stabilnością chociaż, jak twierdzą, byli oswajani z tym, że do wojny może dojść. Wciąż na bieżąco, doskonale poinformowani, wiedzą, co gdzie i kiedy, a przecież nie tak powinna wyglądać młodość. Nie wojna powinna ich zajmować.

Polina jest w klasie mundurowej. Małomówna, skupiona, ubrana w mundur, na nim ukraińska flaga. Pochodzi z Kijowa, tam też została jej rodzina, mama, brat i tata, który walczy.

- Nie wiem kiedy ich zobaczę i czy w ogóle. Mamy kontakt, ale jest utrudniony. Boję się o nich, ale co mogę zrobić. Nic. Czekam  - mówi spokojnie patrząc prosto w oczy.

Joanna Witek i Dorota Glina przyznają, że bardzo dotknęła je sytuacja w Ukrainie. Dodają, że jako szkoła czują się odpowiedzialne za młodzież i intensyfikują działania mające na celu jej zabezpieczenie.

- Ucząca się u nas młodzież z Ukrainy naukę ma bezpłatną, bo jest to w ramach finansowania ze Starostwa, dokładnie tak samo, jak w przypadku polskich uczniów. Niemniej jednak już kwestie utrzymania się dzieci w Polsce to finanse ich rodziców. Często jest tak, że tam w Ukrainie podejmowali oni dodatkowe prace, by wysłać swoje dzieci do nas do szkoły. Bardzo cenimy sobie uczniów z zagranicy, to bardzo mądre, dobrze się uczące i serdeczne dzieciaki, które chcą zdobywać wiedzę. O jak najlepsze oceny toczy się prawdziwa walka. Ale pamiętajmy, że odkąd wybuchła wojna pojawiły się trudności finansowe. Pieniądze rodzicom kiedyś się skończą, o ile już się nie skończyły, a my nie możemy przecież zostawić naszych uczniów bez pomocy. Musimy zapewnić im opiekę i utrzymanie. One nie mają do czego wrócić - mówią zgodnie obie panie dyrektor.

To kwestia podstawowych artykułów, takich jak ubrania czy środki higieniczne. Czy możemy pozostawić ich samym sobie, gdy ich rodzice walczą o życie?

Tata Darii jest w Siłach Zbrojnych Ukrainy - walczy na froncie. Daria uczy się w klasie informatycznej, nieśmiała, ale bardzo dumna z dzielnego ojca. Kolejnym uczniem jest Andriej, który nie mówi jeszcze zbyt dobrze po polsku. Jest z tego rejonu Ukrainy, gdzie czołgi wkroczyły najszybciej. Jak pozostali cieszy się z każdego, nawet najbardziej wątłego kontaktu z bliskimi.

Udźwignęli dramat sytuacji, z dużą silą, bez histerii, z odwagą. Tu chcą się uczyć, tu zdobywać doświadczenie, tu iść do pracy. Informatycy, logistycy, klasa mundurowa - przed nimi całe życie, oby z rodzinami, za którymi tęsknią.

I tu możemy wkroczyć my. Jak?

- Pragniemy pomóc młodzieży pochodzenia ukraińskiego, kształcącej się w naszej szkole, która ze względu na obecnie panującą sytuację została odcięta od środków finansowych oraz utraciła kontakt ze swoimi rodzinami, którzy pozostali na terenie Ukrainy. Zwracamy się zatem do Czytelników Gazety Starachowickiej z gorącą prośbą o pomoc i udzielenie wsparcia naszym podopiecznym, którzy z dnia na dzień znaleźli się w trudnej sytuacji. Z uwagi na ograniczone zasoby osobowe i finansowe nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej pomocy, na którą zasługuje nasza młodzież - mówi dyrektor szkoły Joanna Sitek.

- Oprócz wsparcia finansowego, obecnie nasze potrzeby dotyczą także żywności o wydłużonym terminie ważności, środków czystości, artykułów higienicznych, medycznych oraz innych niezbędnych artykułów, które pozwolą naszym, dzieciom zapewnić codzienne podstawowe funkcjonowanie - dodaje wicedyrektor Dorota Glina.

Podajemy rachunek bankowy, gdzie można dokonywać wpłat środków finansowych - Bank BNP PARIBAS 78 2030 0045 1110 0000 0288 4160 - ważnym jest, by w tytule wpłaty wpisać POMOC DLA MŁODZIEŻY Z UKRAINY - ZDZ STARACHOWICE.

Gdyby ktoś z naszych Czytelników chciał wspomóc młodzież rzeczowo, to proszony jest o kontakt z panem Danielem Gutem pod numerem 570 672 142.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.