JUŻ W KIOSKU

Integracja pod żaglami

2023-07-30 10:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Warsztaty rękodzieła, budowanie zamków z piasku, poszukiwania skarbów, mini olimpiada czy wreszcie zajęcia żeglarskie połączone z rejsem żaglówką dookoła wyspy na zalewie w Brodach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników wakacyjnych spotkań integracyjnych dla dzieci z pieczy zastępczej, jakie zorganizował w tym roku Powiat Starachowicki. Wzięło w nich udział 16 dzieciaków z rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka, działających w naszym powiecie.

fot. Powiat Starachowicki

Pomysł organizacji spotkań wyszedł od samych rodzin zastępczych, które czuły potrzebę integracji, a że zbliżały się właśnie wakacje - czas odpoczynku, spotkań z rówieśnikami i zdobywania nowych doświadczeń, Powiat postanowił im to ułatwić. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Stykowie przygotowało ciekawy plan zajęć oraz warsztatów dla dzieci z pieczy zastępczej. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem. Skorzystało z niej 16 dzieci z rodzin zastępczych, zarówno zawodowych, jak i niezawodowych, a także rodzinnych domów dziecka.

- Rozwiązanie na razie jest testowane. Możliwe, że wkrótce przerodzi się w większe działania, jak organizacja ferii w okresie zimowym czy półkolonii w okresie wakacji – mówi starosta Piotr Ambroszczyk, nie kryjąc swojego zadowolenia.

- Zainteresowanie jest duże, maluchy szczęśliwe, a rodzice zastępczy mają wreszcie chwilę dla siebie, wizytę w przychodni, lub wykonanie remontów. Dzieci poznają się w jednym miejscu, nawiązują ze sobą więzi i to jest dobre – uważa starosta, dodając, iż chciałby, by piecza zastępcza stała się jedną, wielką, dobrze funkcjonującą rodziną.

Spotkania skierowane były do dzieci w wieku od 6 do 14 lat. PZAZ, który odpowiadał za ich obsługę, zapewniał dzieciom opiekę i wyżywienie. Zadbał też atrakcje. Były warsztaty rękodzieła, na których dzieci wykonywały wiatraki oraz latawce, mini olimpiada sportowa, budowanie zamków z piasku, poszukiwania skarbu piratów, a także wycieczka do Kałkowa i mieszczącego się tam Sanktuarium i mini zoo. Największą jednak furorę zrobiły zajęcia żeglarskie i rejs żaglówką dookoła wyspy na brodzkim zalewie, dodajmy, że w pełnym zabezpieczeniu i kamizelkach, o co zadbał Żeglarski Klub Morski BORN2SAIL.

- Cieszę się, że zajęcia się podobały. Dziękuję serdecznie zarówno PCPR, PZAZ, jak i samym rodzinom za owocną współpracę. Wierzę, że to dopiero początek naszych wspólnych działań – mówi starosta P. Ambroszczyk.

fot. Powiat Starachowicki

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
10 Festiwal Nauki w Starachowicach

2023-09-25

10 Festiwal Nauki w Starachowicach

Już we wtorek (26 września br.) zapraszamy na 10 Festiwal Nauki – jedyne takie wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym powiecie, popularyzujące naukę. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będą pokazy, warsztaty naukowe poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, prezentacje prac uczniowskich i dodatkowo w tym roku spotkanie oko w oko z dinozaurami.
Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

2023-09-25

Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

Blisko 13 mln zł – to wartość inwestycji, realizowanych aktualnie przez Powiat Starachowicki w szkołach. Oprócz hali sportowej przy ZSZ nr 3 w Starachowicach gruntowną termomodernizację przechodzi też ZSZ nr 2 w Starachowicach wraz z dwiema pracowniami CKZ. Trwają też prace przy budowie nowego boiska przy II LO, a finał niebawem.
Kolejne zmiany w organizacji ruchu

2023-09-21

Kolejne zmiany w organizacji ruchu

Uwaga kierowcy! Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową wiaduktu. Już  od 28 września br., na czas robót budowlanych zamknięta zostanie dla ruchu ulica Wielkopiecowa w Starachowicach. Klienci sklepów: Mrówka i Polbudrol będą mogli dojechać do nich przez parking przy Biedronce. 
25-lecie usamorządowienia Powiatów

2023-09-19

25-lecie usamorządowienia Powiatów

Starosta Piotr Ambroszczyk uczestniczył w zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich z okazji 25 – lecia ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce zjeździe samorządowców na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Dzieje się na powiatowych drogach

2023-09-18

Dzieje się na powiatowych drogach

Powiat Starachowicki przyspiesza z inwestycjami. Łączna wartość zadań realizowanych aktualnie na drogach to ponad 102 mln zł. Oprócz sztandarowej inwestycji, jaką jest budowa wiaduktu, prowadzi też prace na drogach w gminie Mirzec oraz na przedłużeniu ul. Leśnej w Starachowicach. A wkrótce kolejne…
Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

2023-09-14

Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

Uwaga kierowcy! Od 20 września br. planowana jest zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Radomskiej i Hutniczej w Starachowicach w związku z budową wiaduktu. Które odcinki będą zamknięte, a na których wprowadzony zostanie jeden kierunek? Szczegóły poniżej.
Święto plonów w powiecie

2023-09-07

Święto plonów w powiecie

Za nami powiatowo – gminne dożynki. Ich gospodarzem była w tym roku Gmina Mirzec. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z Wójtem Gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem dziękowali rolnikom za rok wytężonej pracy.
Podziękowania dla Alle Babek

2023-09-05

Podziękowania dla Alle Babek

Alle Babki ze Stykowa zostały Mistrzami Agro w województwie świętokrzyskim. 4 listopada odbiorą one swoją nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie, ale już teraz, podczas sesji Rady Powiatu odebrały gratulacje od Rady i Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Nauczyciele z awansami

2023-09-05

Nauczyciele z awansami

Sześciu nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Powiat Starachowicki, odebrało 31 sierpnia br. akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Są to pedagodzy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach.
W rocznicę porozumień sierpniowych

2023-09-03

W rocznicę porozumień sierpniowych

Władze powiatu uczestniczyły w obchodach 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, zorganizowanych 31 sierpnia br. zarówno przez delegaturę NSZZ "Solidarność", jak i Komisję Zakładową Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Starachowicach. Tak jak co roku złożyły kwiaty pod Pomnikiem Solidarności i Tablicą Robotników, a także pamiątkowym kamieniem przy Rondzie Solidarności w Starachowicach.