JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "Satysfakcja ze zwycięstwa ma słodko – gorzki smak, gdyż już wydano ponad 10 milionów"

2023-03-03 09:30:57

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Do tematu wstrzymanej przez wojewodę świętokrzyskiego budowy Instalacji Odzysku Energii powróciło Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic. 

Zbigniew Kroczek i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Jak to się stało, że w ogóle rozpoczęto tę budowę? Dlaczego wydatkowano 10 mln zł na inwestycję, która nie powinna się rozpocząć? Czy spalarnia odpadów jest priorytetem i należy do zadań własnych gminy? - takimi pytami rozpoczął wtorkową (28 lutego br.) konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Sławomir Celebański.

- Zadaniem własnym gminy jest ochrona zdrowia. Czy miasto Starachowice odgrywa taką rolę? Nie, a porywa się na budowę zakładu za 100 mln zł, która nie są dedykowane realizacji zadań własnych gminy. Bo nie będziemy tu spalać naszych odpadów, bo tylu nie produkujemy. Jak budowa spalarni zminimalizuje koszty naszych odpadów? To pytanie wciąż bez odpowiedzi. Ten projekt rozpoczął się skandalem, bo rozpoczął się bez pozwolenia na budowę. Prezydent zapewniał, że wszelkie procedury i pozwolenia są i budowa ruszy bez względu na przeszkody. A głównym hamulcowym są ci, którzy do tego dopuścili bez pozwolenia, czyli my - mówił Celebański. - Radni są oburzeni, że zadajemy pytania zmierzające do wyjaśnienia nieprawidłowości. To prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć jest za to odpowiedzialny. Czy prezydent wyciągnie konsekwencje? Nie sądzę. Pracujące tam osoby nie znają się na tym, co robią i gromadzą opinie prawne za tysiące złotych, które wydają lekką ręką.

Zdaniem stowarzyszenia kontrowersję budzi także proces wyboru wykonawcy, który miał problemy z zakończeniem inwestycji  modernizacji oczyszczalni ścieków.

- Firma Control Proces wykonuje to skomplikowane przedsięwzięcie. Ta firma nigdy nie budowała spalarni. Wzoruje się na doświadczeniach podwykonawców, którzy realizowali takie zadanie w Tajlandii. Te okoliczności obciążają kierownictwo miasta oraz radnych, którzy nie potrafią wyegzekwować, by to rozpocząć zgodnie z prawem. Co szef komisji rewizyjnej z tym robi? Uchyla się od odpowiedzi bądź atakuje, bo zadajemy pytania - dodał Sławomir Celebański.

O stronie technologicznej przedsięwzięcia mówił Zbigniew Kroczek.

- Jest spora grupa technologii, które określane są mianem trudnych, bądź wrażliwych i do takich należy spalarnia. Źle wykonana lub niewłaściwe eksploatowanie może doprowadzić do katastrofy - podkreślił.

W swoim wystąpieniu wskazał na postać adwokata Piotra Capały, który - jak mówił Kroczek - wykonał gigantyczną pracę, by pokazać nieprawidłowości, mając naprzeciw siebie potężne kancelarie prawne, a jego pojedynek na analizy prawne przeciwko całej rzeszy prawników sowicie opłacanych przez ZEC i UM przypominał walkę Dawida z Goliatem

- My zgłębialiśmy temat, obserwując podobne inwestycje. Braliśmy udział w seminariach, warsztatach organizowanych przez towarzystwa ekologiczne. Nawiązaliśmy kontakt z zarządem Celsium - drugim producentem ciepła sieciowego w mieście, zorganizowaliśmy akcję ulotkową informacyjna, czy debatę, na którą zaprosiliśmy m.in. władze i radnych miasta i powiatu, byłych prezydentów, braliśmy udział w komisjach i posiedzeniach Rady Miasta, próbując zainteresować złożonością problemu władze i radnych miejskich - wymieniał Z. Kroczek. - Efektami tej pracy są wnioski, które powinny eliminować już na wstępie sam pomysł budowy tej spalarni. A mianowicie: kompletny brak fachowej kadry do przygotowania inwestycji, starachowicka spalarnia byłaby jedyną w Polsce i Europie, która miałaby spalać głównie obce śmieci, jedyną spalarnia w Polsce i Europie, która nie otrzymała dotacji i posiada tak nietransparentną, nielogiczną inżynierię finansową oraz fatalna lokalizacja, niosąca ogromne zagrożenie dla sąsiadującej z nią, gęsto zaludnionej części Starachowic  - dodał.

Zbigniew Kroczek zaprezentował dwie instalacje odzysku energii, jedną w Wiedniu, która znajduje się w centrum stolicy Austrii i drugą w polskim Krośnie. 

- Ta w Wiedniu, który liczy dwa miliony ludzi, jest wizytówką miasta, ma swoją historię sięgającą lat 60 ub. stulecia - mówił. - Jest tam precyzyjnie dobrany system odbioru śmieci, który spowodował, że ceny są porównywalne do Starachowic. Mieszkańcy Wiednia płacą tylko za odbiór odpadów resztkowych, niesegregowanych co tydzień bezpośrednio z nieruchomości, uiszczają opłatę kwartalną, którą można pomniejszyć lub zwiększyć. Pozostałe odpady mieszkańcy składają nieodpłatnie w tzw. wyspach odpadowych, których jest ok. 4300 na terenie miasta. Natomiast odpady takie jak: gruz azbest, gałęzie, sprzęt elektryczny  itp. w „centrach selektywnego zbierania odpadów ”. Natomiast Krosno jest porównywalne do Starachowic, ale tam do współpracy zaproszono partnerów, którzy tworzą aglomeracje. Wartość inwestycji to 135 mln, z czego ponad 50 mln zł stanowi dofinansowanie, a 28 partnerów z własnych środków kryje pozostałe koszty. Dla Krosna to wydatek ok. 10 mln zł. Poza tym robi to konsorcjum francuskich firm, które mają doświadczenie w tym zakresie. Inwestorem jest holding, który ma wodociągi, elektrownię i ciepłownię, czym zarządza dwuosobowy zarząd z doświadczeniem - podkreślał Zbigniew Kroczek.

- Satysfakcja ze zwycięstwa ma słodko – gorzki smak. Słodki, bo wreszcie udało się zablokować dalszą budowę spalarni, a gorzki, że tak późno, gdyż już wydano ponad 10 mln - dodał.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.