JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "Satysfakcja ze zwycięstwa ma słodko – gorzki smak, gdyż już wydano ponad 10 milionów"

2023-03-03 09:30:57

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Do tematu wstrzymanej przez wojewodę świętokrzyskiego budowy Instalacji Odzysku Energii powróciło Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic. 

Zbigniew Kroczek i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Jak to się stało, że w ogóle rozpoczęto tę budowę? Dlaczego wydatkowano 10 mln zł na inwestycję, która nie powinna się rozpocząć? Czy spalarnia odpadów jest priorytetem i należy do zadań własnych gminy? - takimi pytami rozpoczął wtorkową (28 lutego br.) konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Sławomir Celebański.

- Zadaniem własnym gminy jest ochrona zdrowia. Czy miasto Starachowice odgrywa taką rolę? Nie, a porywa się na budowę zakładu za 100 mln zł, która nie są dedykowane realizacji zadań własnych gminy. Bo nie będziemy tu spalać naszych odpadów, bo tylu nie produkujemy. Jak budowa spalarni zminimalizuje koszty naszych odpadów? To pytanie wciąż bez odpowiedzi. Ten projekt rozpoczął się skandalem, bo rozpoczął się bez pozwolenia na budowę. Prezydent zapewniał, że wszelkie procedury i pozwolenia są i budowa ruszy bez względu na przeszkody. A głównym hamulcowym są ci, którzy do tego dopuścili bez pozwolenia, czyli my - mówił Celebański. - Radni są oburzeni, że zadajemy pytania zmierzające do wyjaśnienia nieprawidłowości. To prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć jest za to odpowiedzialny. Czy prezydent wyciągnie konsekwencje? Nie sądzę. Pracujące tam osoby nie znają się na tym, co robią i gromadzą opinie prawne za tysiące złotych, które wydają lekką ręką.

Zdaniem stowarzyszenia kontrowersję budzi także proces wyboru wykonawcy, który miał problemy z zakończeniem inwestycji  modernizacji oczyszczalni ścieków.

- Firma Control Proces wykonuje to skomplikowane przedsięwzięcie. Ta firma nigdy nie budowała spalarni. Wzoruje się na doświadczeniach podwykonawców, którzy realizowali takie zadanie w Tajlandii. Te okoliczności obciążają kierownictwo miasta oraz radnych, którzy nie potrafią wyegzekwować, by to rozpocząć zgodnie z prawem. Co szef komisji rewizyjnej z tym robi? Uchyla się od odpowiedzi bądź atakuje, bo zadajemy pytania - dodał Sławomir Celebański.

O stronie technologicznej przedsięwzięcia mówił Zbigniew Kroczek.

- Jest spora grupa technologii, które określane są mianem trudnych, bądź wrażliwych i do takich należy spalarnia. Źle wykonana lub niewłaściwe eksploatowanie może doprowadzić do katastrofy - podkreślił.

W swoim wystąpieniu wskazał na postać adwokata Piotra Capały, który - jak mówił Kroczek - wykonał gigantyczną pracę, by pokazać nieprawidłowości, mając naprzeciw siebie potężne kancelarie prawne, a jego pojedynek na analizy prawne przeciwko całej rzeszy prawników sowicie opłacanych przez ZEC i UM przypominał walkę Dawida z Goliatem

- My zgłębialiśmy temat, obserwując podobne inwestycje. Braliśmy udział w seminariach, warsztatach organizowanych przez towarzystwa ekologiczne. Nawiązaliśmy kontakt z zarządem Celsium - drugim producentem ciepła sieciowego w mieście, zorganizowaliśmy akcję ulotkową informacyjna, czy debatę, na którą zaprosiliśmy m.in. władze i radnych miasta i powiatu, byłych prezydentów, braliśmy udział w komisjach i posiedzeniach Rady Miasta, próbując zainteresować złożonością problemu władze i radnych miejskich - wymieniał Z. Kroczek. - Efektami tej pracy są wnioski, które powinny eliminować już na wstępie sam pomysł budowy tej spalarni. A mianowicie: kompletny brak fachowej kadry do przygotowania inwestycji, starachowicka spalarnia byłaby jedyną w Polsce i Europie, która miałaby spalać głównie obce śmieci, jedyną spalarnia w Polsce i Europie, która nie otrzymała dotacji i posiada tak nietransparentną, nielogiczną inżynierię finansową oraz fatalna lokalizacja, niosąca ogromne zagrożenie dla sąsiadującej z nią, gęsto zaludnionej części Starachowic  - dodał.

Zbigniew Kroczek zaprezentował dwie instalacje odzysku energii, jedną w Wiedniu, która znajduje się w centrum stolicy Austrii i drugą w polskim Krośnie. 

- Ta w Wiedniu, który liczy dwa miliony ludzi, jest wizytówką miasta, ma swoją historię sięgającą lat 60 ub. stulecia - mówił. - Jest tam precyzyjnie dobrany system odbioru śmieci, który spowodował, że ceny są porównywalne do Starachowic. Mieszkańcy Wiednia płacą tylko za odbiór odpadów resztkowych, niesegregowanych co tydzień bezpośrednio z nieruchomości, uiszczają opłatę kwartalną, którą można pomniejszyć lub zwiększyć. Pozostałe odpady mieszkańcy składają nieodpłatnie w tzw. wyspach odpadowych, których jest ok. 4300 na terenie miasta. Natomiast odpady takie jak: gruz azbest, gałęzie, sprzęt elektryczny  itp. w „centrach selektywnego zbierania odpadów ”. Natomiast Krosno jest porównywalne do Starachowic, ale tam do współpracy zaproszono partnerów, którzy tworzą aglomeracje. Wartość inwestycji to 135 mln, z czego ponad 50 mln zł stanowi dofinansowanie, a 28 partnerów z własnych środków kryje pozostałe koszty. Dla Krosna to wydatek ok. 10 mln zł. Poza tym robi to konsorcjum francuskich firm, które mają doświadczenie w tym zakresie. Inwestorem jest holding, który ma wodociągi, elektrownię i ciepłownię, czym zarządza dwuosobowy zarząd z doświadczeniem - podkreślał Zbigniew Kroczek.

- Satysfakcja ze zwycięstwa ma słodko – gorzki smak. Słodki, bo wreszcie udało się zablokować dalszą budowę spalarni, a gorzki, że tak późno, gdyż już wydano ponad 10 mln - dodał.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.