JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic o budowie spalarni: jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy?

2023-04-03 08:45:09

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (30 marca br.) konferencji prasowej powiedzieli "sprawdzam" i przedstawili kolejne informacje dotyczące budowy Instalacji Odzysku Energii, potocznie zwanej "spalarnią odpadów". 

Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Na początku lutego br.  wojewoda świętokrzyski uchylił pozwolenie na budowę dla Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. Termin minął, a Zakład Energetyki Cieplnej odwołania nie złożył. O takim działaniu SIDS mówi: to przyznanie się przez ZEC do błędu.

Działacze stowarzyszenia Sławomir Celebański oraz Jarosław Łyczkowski poruszyli sprawy związane z wyborem wykonawcy inwestycji, oraz z wyborem inżyniera kontraktu. Skrytykowali działania prezesa spółki Marcina Pochecia w tym zakresie, a także prezydenta Starachowic Marka Materka. Zwrócili uwagę, że ZEC blokuje im dostęp do informacji publicznej, a sprawa oparła się o Naczelny Sąd Administracyjny.

- Wystąpiliśmy do ZEC o udostępnienie korespondencji z wykonawcą, jednak otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Obawiamy się jednego. Ta inwestycja nie będzie kosztować 100 mln zł, tylko znacznie więcej. Mieszkańcy mają prawo posiadać na ten temat szczegółową wiedzę. To nie jest tajemnica spółki. Nie dziwię się, że prezes ZEC boi się wydać te dokumenty. Czekamy na decyzję NSA – powiedział Jarosław Łyczkowski. - Jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy? Ta inwestycja, jej dokumentacja zostały niedbale przygotowane przez Zakład Energetyki Cieplnej. Naszym zdaniem „dopycha się ją kolanem”, a ona jest zbędna, a na domiar złego stanowi ryzyko finansowe dla ZEC, rodzi ryzyko upadłości gminnej spółki energetycznej. To jest zagrożenie dla mieszkańców Starachowic, to jest zagrożenie dla odbiorców ciepła.

Sławomir Celebański dodał, że to wszystko budzi wątpliwości Inicjatywy dla Starachowic, ponieważ taka inwestycja powinna być krystaliczna, jasna, prosta i zrozumiała.

- A tutaj mamy wybór wykonawcy w bardzo dziwnej procedurze. Wybór inżyniera kontraktu w bardzo szybkim tempie. Czy radni Rady Miejskiej pochylą się nad tym tematem? Czy tak jak do tej pory uznają, że wszystko jest w porządku i sprawy nie ma - pytał Sławomir Celebański. - Apelujemy do radnych, to jest tragiczne, co robicie. Zachowajcie się tak, jak wymaga od was tego prawo. 

- Prezes ZEC nie chce udzielać informacji, a lekką ręką wydaje blisko 10 milionów złotych, w tym blisko 6 milionów złotych zostało wydane na procedurę pozwolenia na budowę. Pozwolenia na budowę, które wojewoda uchylił, a ZEC się od tej decyzji nie odwołał. Zakład Energetyki Cieplnej oraz starosta starachowicki przyznali się tym samym do błędu. Formalnie nie powinno się nic dziać na terenie budowy, a procedury należy rozpocząć od nowa. Zwracam się do radnych Rady Miejskiej. Zajmijcie się tą sprawą, bo jesteście od kontrolowania prezydenta - mówił Jarosław Łyczkowski, dodając, że stowarzyszenie stara się pokazywać prawdziwe fakty dotyczące tej inwestycji. - Prezydent zastosował narrację, że problem podwyżki opłat za śmieci zostanie zniwelowany poprzez budowę spalarni śmieci w Starachowicach. Dołożył do tego argument, że jeszcze będą mieszkańcy mieli tańsze ciepło. Te dwa argumenty funkcjonują w świadomości mieszkańców i ciężko jest nam zmienić tę argumentację. My przestrzegamy teraz. Po co jest to budowane? Nie wiemy, jaki będzie koszt budowy tej inwestycji. W Starachowicach, na terenie województwa świętokrzyskiego będzie brakowało śmieci. Żadnych efektów  ekonomicznych nie będą mieli mieszkańcy.

- Gmina Starachowice będzie miała potężny problem z tym „kukułczym jajem”. Inwestycja ta jest absolutnie zbędna, niepotrzebna. Nieulokowana w systemie gospodarki odpadami. Nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Nie ma sensu lokalizacja tej inwestycji. Jednym słowem można to określić. To jest eko ściema - powiedział Sławomir Celebański. - Starachowice są miastem, gdzie ludzie się boją. Boją się władzy jednego człowieka. Władzy człowieka, który zmonopolizował samorząd gminny i powiatowy. Ludzie nabiorą odwagi wówczas, kiedy dojdzie do zmiany, a jesteśmy przekonani, że do niej dojdzie. Pan prezydent ma już inne wizje, inne plany. Żyje poza Starachowicami. Nie ma dnia, żeby nie był w jakimś bardzo odległym zakątku naszego kraju. Wczoraj interesowała go problematyka zbożowa. Jutro pewnie będzie go interesować problematyka transportowa, energetyczna itd. On ma wizję rozwoju państwa, a nie tego miasta.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.