JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic o budowie spalarni: jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy?

2023-04-03 08:45:09

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (30 marca br.) konferencji prasowej powiedzieli "sprawdzam" i przedstawili kolejne informacje dotyczące budowy Instalacji Odzysku Energii, potocznie zwanej "spalarnią odpadów". 

Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Na początku lutego br.  wojewoda świętokrzyski uchylił pozwolenie na budowę dla Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. Termin minął, a Zakład Energetyki Cieplnej odwołania nie złożył. O takim działaniu SIDS mówi: to przyznanie się przez ZEC do błędu.

Działacze stowarzyszenia Sławomir Celebański oraz Jarosław Łyczkowski poruszyli sprawy związane z wyborem wykonawcy inwestycji, oraz z wyborem inżyniera kontraktu. Skrytykowali działania prezesa spółki Marcina Pochecia w tym zakresie, a także prezydenta Starachowic Marka Materka. Zwrócili uwagę, że ZEC blokuje im dostęp do informacji publicznej, a sprawa oparła się o Naczelny Sąd Administracyjny.

- Wystąpiliśmy do ZEC o udostępnienie korespondencji z wykonawcą, jednak otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Obawiamy się jednego. Ta inwestycja nie będzie kosztować 100 mln zł, tylko znacznie więcej. Mieszkańcy mają prawo posiadać na ten temat szczegółową wiedzę. To nie jest tajemnica spółki. Nie dziwię się, że prezes ZEC boi się wydać te dokumenty. Czekamy na decyzję NSA – powiedział Jarosław Łyczkowski. - Jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy? Ta inwestycja, jej dokumentacja zostały niedbale przygotowane przez Zakład Energetyki Cieplnej. Naszym zdaniem „dopycha się ją kolanem”, a ona jest zbędna, a na domiar złego stanowi ryzyko finansowe dla ZEC, rodzi ryzyko upadłości gminnej spółki energetycznej. To jest zagrożenie dla mieszkańców Starachowic, to jest zagrożenie dla odbiorców ciepła.

Sławomir Celebański dodał, że to wszystko budzi wątpliwości Inicjatywy dla Starachowic, ponieważ taka inwestycja powinna być krystaliczna, jasna, prosta i zrozumiała.

- A tutaj mamy wybór wykonawcy w bardzo dziwnej procedurze. Wybór inżyniera kontraktu w bardzo szybkim tempie. Czy radni Rady Miejskiej pochylą się nad tym tematem? Czy tak jak do tej pory uznają, że wszystko jest w porządku i sprawy nie ma - pytał Sławomir Celebański. - Apelujemy do radnych, to jest tragiczne, co robicie. Zachowajcie się tak, jak wymaga od was tego prawo. 

- Prezes ZEC nie chce udzielać informacji, a lekką ręką wydaje blisko 10 milionów złotych, w tym blisko 6 milionów złotych zostało wydane na procedurę pozwolenia na budowę. Pozwolenia na budowę, które wojewoda uchylił, a ZEC się od tej decyzji nie odwołał. Zakład Energetyki Cieplnej oraz starosta starachowicki przyznali się tym samym do błędu. Formalnie nie powinno się nic dziać na terenie budowy, a procedury należy rozpocząć od nowa. Zwracam się do radnych Rady Miejskiej. Zajmijcie się tą sprawą, bo jesteście od kontrolowania prezydenta - mówił Jarosław Łyczkowski, dodając, że stowarzyszenie stara się pokazywać prawdziwe fakty dotyczące tej inwestycji. - Prezydent zastosował narrację, że problem podwyżki opłat za śmieci zostanie zniwelowany poprzez budowę spalarni śmieci w Starachowicach. Dołożył do tego argument, że jeszcze będą mieszkańcy mieli tańsze ciepło. Te dwa argumenty funkcjonują w świadomości mieszkańców i ciężko jest nam zmienić tę argumentację. My przestrzegamy teraz. Po co jest to budowane? Nie wiemy, jaki będzie koszt budowy tej inwestycji. W Starachowicach, na terenie województwa świętokrzyskiego będzie brakowało śmieci. Żadnych efektów  ekonomicznych nie będą mieli mieszkańcy.

- Gmina Starachowice będzie miała potężny problem z tym „kukułczym jajem”. Inwestycja ta jest absolutnie zbędna, niepotrzebna. Nieulokowana w systemie gospodarki odpadami. Nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Nie ma sensu lokalizacja tej inwestycji. Jednym słowem można to określić. To jest eko ściema - powiedział Sławomir Celebański. - Starachowice są miastem, gdzie ludzie się boją. Boją się władzy jednego człowieka. Władzy człowieka, który zmonopolizował samorząd gminny i powiatowy. Ludzie nabiorą odwagi wówczas, kiedy dojdzie do zmiany, a jesteśmy przekonani, że do niej dojdzie. Pan prezydent ma już inne wizje, inne plany. Żyje poza Starachowicami. Nie ma dnia, żeby nie był w jakimś bardzo odległym zakątku naszego kraju. Wczoraj interesowała go problematyka zbożowa. Jutro pewnie będzie go interesować problematyka transportowa, energetyczna itd. On ma wizję rozwoju państwa, a nie tego miasta.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.