JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic o budowie spalarni: jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy?

2023-04-03 08:45:09

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (30 marca br.) konferencji prasowej powiedzieli "sprawdzam" i przedstawili kolejne informacje dotyczące budowy Instalacji Odzysku Energii, potocznie zwanej "spalarnią odpadów". 

Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Na początku lutego br.  wojewoda świętokrzyski uchylił pozwolenie na budowę dla Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. Termin minął, a Zakład Energetyki Cieplnej odwołania nie złożył. O takim działaniu SIDS mówi: to przyznanie się przez ZEC do błędu.

Działacze stowarzyszenia Sławomir Celebański oraz Jarosław Łyczkowski poruszyli sprawy związane z wyborem wykonawcy inwestycji, oraz z wyborem inżyniera kontraktu. Skrytykowali działania prezesa spółki Marcina Pochecia w tym zakresie, a także prezydenta Starachowic Marka Materka. Zwrócili uwagę, że ZEC blokuje im dostęp do informacji publicznej, a sprawa oparła się o Naczelny Sąd Administracyjny.

- Wystąpiliśmy do ZEC o udostępnienie korespondencji z wykonawcą, jednak otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Obawiamy się jednego. Ta inwestycja nie będzie kosztować 100 mln zł, tylko znacznie więcej. Mieszkańcy mają prawo posiadać na ten temat szczegółową wiedzę. To nie jest tajemnica spółki. Nie dziwię się, że prezes ZEC boi się wydać te dokumenty. Czekamy na decyzję NSA – powiedział Jarosław Łyczkowski. - Jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy? Ta inwestycja, jej dokumentacja zostały niedbale przygotowane przez Zakład Energetyki Cieplnej. Naszym zdaniem „dopycha się ją kolanem”, a ona jest zbędna, a na domiar złego stanowi ryzyko finansowe dla ZEC, rodzi ryzyko upadłości gminnej spółki energetycznej. To jest zagrożenie dla mieszkańców Starachowic, to jest zagrożenie dla odbiorców ciepła.

Sławomir Celebański dodał, że to wszystko budzi wątpliwości Inicjatywy dla Starachowic, ponieważ taka inwestycja powinna być krystaliczna, jasna, prosta i zrozumiała.

- A tutaj mamy wybór wykonawcy w bardzo dziwnej procedurze. Wybór inżyniera kontraktu w bardzo szybkim tempie. Czy radni Rady Miejskiej pochylą się nad tym tematem? Czy tak jak do tej pory uznają, że wszystko jest w porządku i sprawy nie ma - pytał Sławomir Celebański. - Apelujemy do radnych, to jest tragiczne, co robicie. Zachowajcie się tak, jak wymaga od was tego prawo. 

- Prezes ZEC nie chce udzielać informacji, a lekką ręką wydaje blisko 10 milionów złotych, w tym blisko 6 milionów złotych zostało wydane na procedurę pozwolenia na budowę. Pozwolenia na budowę, które wojewoda uchylił, a ZEC się od tej decyzji nie odwołał. Zakład Energetyki Cieplnej oraz starosta starachowicki przyznali się tym samym do błędu. Formalnie nie powinno się nic dziać na terenie budowy, a procedury należy rozpocząć od nowa. Zwracam się do radnych Rady Miejskiej. Zajmijcie się tą sprawą, bo jesteście od kontrolowania prezydenta - mówił Jarosław Łyczkowski, dodając, że stowarzyszenie stara się pokazywać prawdziwe fakty dotyczące tej inwestycji. - Prezydent zastosował narrację, że problem podwyżki opłat za śmieci zostanie zniwelowany poprzez budowę spalarni śmieci w Starachowicach. Dołożył do tego argument, że jeszcze będą mieszkańcy mieli tańsze ciepło. Te dwa argumenty funkcjonują w świadomości mieszkańców i ciężko jest nam zmienić tę argumentację. My przestrzegamy teraz. Po co jest to budowane? Nie wiemy, jaki będzie koszt budowy tej inwestycji. W Starachowicach, na terenie województwa świętokrzyskiego będzie brakowało śmieci. Żadnych efektów  ekonomicznych nie będą mieli mieszkańcy.

- Gmina Starachowice będzie miała potężny problem z tym „kukułczym jajem”. Inwestycja ta jest absolutnie zbędna, niepotrzebna. Nieulokowana w systemie gospodarki odpadami. Nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Nie ma sensu lokalizacja tej inwestycji. Jednym słowem można to określić. To jest eko ściema - powiedział Sławomir Celebański. - Starachowice są miastem, gdzie ludzie się boją. Boją się władzy jednego człowieka. Władzy człowieka, który zmonopolizował samorząd gminny i powiatowy. Ludzie nabiorą odwagi wówczas, kiedy dojdzie do zmiany, a jesteśmy przekonani, że do niej dojdzie. Pan prezydent ma już inne wizje, inne plany. Żyje poza Starachowicami. Nie ma dnia, żeby nie był w jakimś bardzo odległym zakątku naszego kraju. Wczoraj interesowała go problematyka zbożowa. Jutro pewnie będzie go interesować problematyka transportowa, energetyczna itd. On ma wizję rozwoju państwa, a nie tego miasta.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.