JUŻ W KIOSKU

Imprezowy tydzień w Starachowicach

2022-05-15 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wiosna na dobre zagościła w Starachowicach, przyniosła ze sobą fantastyczną pogodę, słońce i otworzyła worek z imprezami. Sporo się w mieście przez ostatnie dni działo.

Po pierwsze jubileusz 20 - lecia obchodziło Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne. Przez wiele lat ze Zbigniewem Kopańskim na czele, dziś zaczyna nowy rozdział. Prezeską STF-u została Małgorzata Zatorska, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentka Europejskiej Akademii Fotograficznej w Warszawie, którą bez aparatu ciężko spotkać.

Jubileusz świętowano dwa dni. W czwartek, 12 maja, miłośnicy fotografii i przyjaciele Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego spotkali się w Parku Miejskim. W otoczeniu pięknej przyrody, wśród łagodnych dźwięków muzyki, zdjęcia członków STF-u przenosiły zebranych w inny wymiar. Wśród gości znaleźli się prezydent Marek Materek i Marcin Gołębiewski, zdjęcia tego pierwszego (prezydent jest członkiem towarzystwa) można obejrzeć w albumie wydanym na 20-lecie Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Obchody jubileuszu kontynuowano w piątek, 13 maja, i była to data zdecydowanie szczęśliwa. Małgorzata Zatorska spokojnie może sobie powiedzieć, ze całe wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem. Tym razem miejscem spotkania była sala Refleks Miejskiej Biblioteki Publicznej, ta sama, która od lat gości członków towarzystwa i w piątek ledwie dała radę wszystkich pomieścić. Przybył prawdziwy tłum. Wśród gości znalazł się starosta Piotr Ambroszczyk, Ryszard Wróbel i Beata Wisniewska związani ze Spółdzielczym Domem Kultury i Towarzstwem Przyjaciół Starachowic. Kwiaty i prezent wręczała także dyr. Parku kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, był i dyr. starachowickiego muzeum Paweł Kołodziejski.

Piątkowe spotkanie było szczególną okazją do złożenia podziękowań na ręce byłego prezesa STF-u Zbigniewa Kopańskiego, który przez wiele lat służył radą miłośnikom fotografii.

Oglądaniu zdjęć sprzyjał koncert uczniów starachowickiej szkoły muzycznej, a na tych, którym głodne brzuchy nie dawały spokoju czekał stół pełen słodkości. Pyszny tort kroił wiceprezydent Marcin Gołębiewski i robił to wielce sprawnie, zgromadzone na spotkaniu panie jadły mu z reki, a że panowie porcje otrzymywali od swoich partnerek, to równowaga została zachowana.

Jubileusz Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się w ramach Tygodnia Bibliotek i był okazją do świętowania Dnia Bibliotekarza. Były podziękowania za piękną pracę, kwiaty wręczone przez wiceprezydenta zapewnienia, że czyta i obietnice, że zwiększy częstotliwość wizyt w bibliotece.

Biblioteka to nie tylko książki, to przede wszystkim ludzie, a Miejska Biblioteka Publiczna to świetne dziewczyny, którym ja także mam za co dziękować. A zatem ukłon, dziewczyny, w stronę każdej z Was.

fot. STF?FB

fot. STF?FB

fot. Katarzyna Gritzmann

fot. Katarzyna Gritzmann

fot. SFF/FB

fot. SFF/FB

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.