JUŻ W KIOSKU

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01 09:34:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

fot. UM Starachowice

Podczas wtorkowej (29 listopada br.) konferencji prasowej, która odbyła się w Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ulicy Granicznej,  prezydent Starachowic Marek Materek poinformował, że Gmina Starachowice jest na zaawansowanym etapie realizacji projektu e-usług.

- To bez wątpienia projekt ogromny, który w naszym mieście realizowany jest od 2017 roku. Na ten cel przeznaczamy łącznie ponad 15 milionów, z czego ponad 12 milionów złotych to środki europejskie, które pozyskaliśmy na to zadanie. W ramach pierwszego etapu projektu stworzyliśmy nowoczesną serwerownię zlokalizowaną przy ulicy Leśnej. Serwerownia w byłym budynku Gimnazjum nr 3 będzie obsługiwała zarówno Urząd Miejski, jak i wszystkie jednostki podległe. W tej chwili wkraczamy w fazę, która dotyczy wprowadzania oprogramowań i różnych rozwiązań informatycznych, które są dedykowane zarówno Urzędowi Miejskiemu, Centrum Usług Wspólnych, ale przede wszystkim szkołom i przedszkolom prowadzonym przez miasto - powiedział. 

W ramach projektu szczególną uwagę poświęcono placówkom oświatowym, które w okresie pandemicznej pracy zdalnej pokazały, jak ogromne są potrzeby w zakresie cyfryzacji procesów i narzędzi elektronicznych. Od połowy września Urząd Miejski rozpoczął wdrażanie dzienników elektronicznych w szkołach, a od połowy listopada w Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ul. Granicznej ruszył system iPrzedszkole. W pozostałych przedszkolach uruchomimy go od 1 stycznia 2023 roku. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu poprawi się przepływ informacji między przedszkolem a rodzicami. Opiekunowie dzieci mają dostęp do portalu przedszkola, na którym mogą sprawdzić aktualne ogłoszenia, jadłospis, dni wolne, wysokość opłat za żywienie i pobyt dziecka wraz ze wszystkimi szczegółami naliczeń. Od 1 stycznia 2023 roku zostanie również udostępniona możliwość płatności wszystkich opłat przelewem online.

- Od strony Gminy moduł iPrzedszkole usprawni rozliczenie i księgowanie opłat. W pracy intendentów i księgowych zamiast zeszytu, długopisu i papierowych kwitariuszy system automatycznie będzie naliczał opłaty według jednolitych parametrów. Po zakończonym miesiącu dane dotyczące naliczeń będą elektronicznie przesyłane do systemu finansowo-księgowego. Na każdym etapie procesu organ prowadzący będzie mógł sprawdzić wszystkie informacje dotyczące finansowania przedszkoli miejskich w tym zakresie, tworzyć dowolne zestawienia co przełoży się na lepsze zarządzanie miejskimi jednostkami - informują pracownicy Centrum Usług Wspólnych.

W starachowickich szkołach podstawowych w ramach projektu e-Usługi wdrożono dziennik elektroniczny Librus. System umożliwia prowadzenie dzienników zajęć obowiązkowych, dodatkowych, ze specjalistami i pedagogami. Automatyzuje wiele procesów sprawozdawczych oraz nadzoru nad dokumentacją szkolną. Wspomaga dydaktykę prowadzoną również w formie nauczania zdalnego. Umożliwia szybkie i proste prowadzenie elektronicznych arkuszy ocen oraz automatyczne wypełnianie i wydrukowanie świadectw szkolnych. Jest on dostępny dla nauczycieli, rodziców i uczniów poprzez przeglądarkę internetową, z każdego miejsca na świecie dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych.

fot. UM Starachowice

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.