JUŻ W KIOSKU

ETNO blender w Starachowicach

2023-07-09 08:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Ponad 20 różnych wydarzeń w dwa dni, w tym koncerty, prezentacje, warsztaty, gry i zabawy. W najbliższy weekend, 15 i 16 lipca Park Kultury zaprasza do Amfiteatru w Parku Miejskim na festiwal ETNOblender!

ETNO blender to festiwal miejskiego folkloru przedwojennych Starachowic. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznej, kulturowej, etnicznej przeszłości miasta oraz przywrócenie pamięci o jego wielokulturowości. Podczas festiwalu zaprezentujemy różnorodne formy artystyczne wywodzące się lub inspirujące tradycją przedwojennego folkloru miejskiego, od występów tanecznych, poprzez wokalne, instrumentalne po inscenizacje teatralne kultury polskiej, romskiej, żydowskiej. Aby popularyzować różnorodność dziedzictwa miejskiego i świętokrzyskiego folkloru planujemy też warsztaty kulinarne, taneczne, rękodzieła oraz rekreacyjno - ruchowe w postaci podwórkowych gier i zabaw dla całych rodzin.

Sobota na festiwalu ETNO blender to święto kultury żydowskiej i romskiej. Wystąpią m.in. romski zespół „Miro Iło” ze spektaklem poetycko-muzycznym, zespół klezmerski „Berberys” z Lublina oraz zespół Shukar Gila z koncertem romskiego flamenco, ale również zespół Świetliki i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z etiudą żydowską i „Cyganerią”. W tym dniu w Parku Miejskim będą też warsztaty tańca romskiego, tańców żydowskich, pisania jidysz, spacer historyczny oraz wyliczanki, gry i zabawy, w tym w jidysz.

Drugi dzień Festiwalu ETNO blender zaplanowaliśmy jako święto kultury polskiej. Wystąpią dziecięce zespoły folklorystyczne i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z pokazem miejskiego folkloru. Gwiazdą wieczoru będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprezentuje przedwojenne szlagiery, tanga, fokstroty.

W niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach wycinanek świętokrzyskich i kulinarnych. Będą też zabawy miejskie, uliczne i podwórkowe, wystawa i spacer historyczny „Dawny Wierzbnik".

Festiwal ETNO blender, 15 i 16 lipca, Amfiteatr w Parku Miejskim w Starachowicach. Początek warsztatów o godzinie 16.00, koncerty od godziny 17.00. Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej Parku Kultury parkkultury.starachowice.eu i w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy

Projekt ETNO blender dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Kwota dofinansowania to 63000 złotych.

ETNO blender – PROGRAM

sobota, 15 lipca 2023 roku

ETNO scena

17:00 Otwarcie festiwalu

17:15 „Miro Iło” - warsztaty tańca cygańskiego

17:45 Dziecięcy Zespół Taneczny „Świetliki” - etiuda cygańska „Burza”

18:00 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” - „Cyganeria”

18:15 „Miro Iło” - spektakl „Poezja tańcem splątana”

19:15 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” - etiuda żydowska

19:30 „Berberys” - koncert muzyki klezmerskiej

20:00 „Shukar Gila” - koncert romskiego flamenco

ETNO warsztaty

10:00 Inscenizowany spacer historyczny ul. Krętą poświęcony kulturze Żydów polskich

16:00 Warsztaty tańców żydowskich dla młodzieży, dorosłych i seniorów

17:00 Warsztaty pisania na folii jidysz/hebrajski

17:00 Zabawy podwórkowe z Paniami Nianiami dla dzieci i rodzin

18:00 Wyliczanki, gry i zabawy dla dzieci

niedziela, 16 lipca 2023 roku

ETNO scena

17:00 Dziecięcy Zespół Taneczny „Świetliki”, Dziecięcy Zespół „Bystra Woda”

17:15 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” - „Bielany”

18:00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna - koncert z potańcówką

ETNO warsztaty

16:00 Spacer historyczny „Dawny Wierzbnik” w Parku Miejskim

17:00 Zabawy podwórkowe z Paniami Nianiami dla dzieci i rodzin

17:00 Warsztaty wycinanek świętokrzyskich z Lucyną Kozłowską

oraz

Wystawa wycinanek Lucyny Kozłowskiej i stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek

/materiał informacyjny/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.