JUŻ W KIOSKU

Dwa lata bezpłatnej komunikacji w Starachowicach

2024-04-02 20:19:15

Ocena:

4/5 | 1 głosów

1 kwietnia br. minęły dwa lata od wprowadzenia w naszym mieście bezpłatnej komunikacji miejskiej, która przysługuje osobom płacącym podatki w Starachowicach. W tym czasie miejskimi autobusami przejechało łącznie ponad... 7,5 miliona pasażerów.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

Konferencja prasowa, która odbyła się w poświąteczny wtorek (2 kwietnia) na terenie autobusowej bazy Komunikacji Miejskiej zarządzanej przez spółkę Zakład Energetyki Cieplnej, była doskonałą okazją do podsumowania 732 dni bezpłatnej komunikacji w Starachowicach.

- 1 kwietnia 2022 roku ruszyła bezpłatna komunikacja miejska i nie był to na pewno primaaprilisowy żart. To była ważna decyzja dzięki, której autobus stał się jeszcze bardziej popularnym środkiem transportu w mieście - powiedział prezydent Marek Materek. - W roku poprzedzającym wprowadzenie bezpłatnych przejazdów liczba pasażerów wynosiła 1,8 mln pasażerów rocznie. Tyle osób podróżowało autobusami w 2021 roku. W kolejnym roku nastąpił już czas zmian. W kwietniu wprowadziliśmy bezpłatną komunikację i liczba pasażerów znacznie się zwiększyła.

Początkowo dane dotyczące przewozu pasażerów były wartościami szacunkowymi. W kwietniu i maju 2022 roku nowoczesnymi autobusami jeździło po 247 tysięcy osób. W kolejnym miesiącu wprowadzony został system rejestracji ilości pasażerów na podstawie bramek liczących.

- We wrześniu 2022 roku liczba pasażerów po raz pierwszy w cyklu miesięcznym przekroczyła 300 tysięcy osób. To był rekordowy rok. Pierwszy rok funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Od kwietnia 2022 roku do końca roku z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 2,4 miliona osób – dodaje włodarz miasta.

W kolejnym roku ustanowiono kolejny rekord. Łączna liczba pasażerów w 2023 roku wyniosła 4 miliony osób. To wynik lepszy od poprzedniego o około 1,2 miliona osób. Na uwagę zasługuje rekordowy wówczas październik. W samym tylko jednym miesiącu liczba pasażerów wyniosła ponad 388 tysięcy osób.

- Starachowickie autobusy dowożą mieszkańców do pracy, szkoły, lekarza czy sklepu. Autobus to również doskonały środek transportu dla tych, którzy chcą zwiedzić nowe przestrzenie publiczne, zobaczyć postęp trwających inwestycji czy wreszcie zwyczajnie odpocząć. W okresie letnim autobusami mieszkańcy naszego miasta docierają, chociażby nad Lubiankę czy Piachy. Od czerwca do sierpnia 2023 roku nowoczesne autobusy przewiozły prawie milion pasażerów – podkreśla Marek Materek.

W 2024 roku starachowickimi autobusami podróżowało już milion pasażerów. W styczniu tego roku mieliśmy 340 tysięcy pasażerów. W kolejnym miesiącu było ich 323 tysiące, zaś w marcu z bezpłatnych przejazdów skorzystało 359 tysięcy pasażerów.

Wozokilometr kosztuje w Starachowicach ponad 18 zł, z czego ok. 5 zł to dzierżawa autobusów, a około 2 zł to koszt biletów, oraz koszty paliwa. Jak przyznaje prezydent, koszt wozokilometra jest wysoki, ale wynika to z kilku powodów.

- Ten koszt jest faktycznie wysoki, ponieważ gmina chciała odliczyć podatek VAT i został odliczony, ale przez to jako miasto musimy dzierżawić spółce komunikacyjnej autobusy i w rekompensacie uwzględniamy te ok. 5 mln zł rocznie, co wchodzi w koszt wozokilometra. Te koszty dzierżawy miasto przekazuje Zakładowi Energetyki Cieplnej, a potem ZEC miastu w ramach rozliczenia, co znacząco wpływa na koszty. Drugim istotnym czynnikiem jest brak wpływów z biletów. Wcześniej koszt wozokilometra był pomniejszany o wartości sprzedanych biletów, teraz mamy o ok. 2 mln zł mniej do budżetu z tego tytułu. Kolejna rzecz to mamy autobusy na paliwo CNG, które jest droższe w utrzymaniu niż diesel, na którym jeździliśmy wcześniej.

Koszt starachowickiego wozokilometra to niemal dwa razy tyle, co w Kielcach. Na pytanie dziennikarza, czy warto było wprowadzać bezpłatną komunikację, prezydent odpowiedział: "Zdecydowanie". Przypomniał, że gmina w ramach VAT-u z tytułu dzierżawy odzyskuje 5 mln zł. 

***

 Starachowicka komunikacja miejska to milionowy projekt na realizację zadań związanych z unowocześnianiem taboru autobusowego, rozbudową bazy komunikacyjnej, warsztatu oraz budową Centrum Zarządzania Dyspozytorskiego. Łączny koszt projektu związanego z rozwojem komunikacji wyniósł ponad 45 milionów złotych. Na tę kwotę składa się prawie 27-milionowa dotacja ze środków europejskich oraz ponad 5-milionowa dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki własne wyniosły prawie 13,5 miliona złotych. W tej kwocie znalazło się prawie 8,5 miliona złotych odzyskanego przez Gminę Starachowice VAT-u.

Koszty związane z zakupem nowoczesnego taboru autobusowego to prawie 26 milionów złotych. Na ten cel miasto uzyskało dotację w wysokości prawie 18 milionów złotych. Stacja tankowania CNG to prawie 3-milionowa inwestycja. Rozbudowa warsztatu na bazie MZK to wydatki związane z budową myjni, wyposażenia stacji obsługi autobusów, infrastruktury sieciowej, zakupem mebli. Koszty z tym związane to kolejne ponad 13 milionów złotych. Natomiast Centrum Zarządzania Dyspozytorskiego to prawie 3,5 miliona złotych. W zakresie prac związanych z tą inwestycją zamontowano monitoring, system lokalizacji autobusów, system liczenia pasażerów, system dystrybucji i lokalizacji biletów oraz elektroniczne tablice informacyjne.

***

W ramach pozyskania funduszy europejskich z nowego unijnego rozdania Gmina Starachowice planuje zakup 5 autobusów z napędem elektrycznym, remont ulicy Batalionów Chłopskich oraz budowę dwupoziomowego parkingu przy starachowickim szpitalu. Natomiast na terenie bazy MZK przy ulicy Radomskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, by obniżyć koszty ładowania autobusów.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.