JUŻ W KIOSKU

Drewniane koniki na pamiątkę

2023-07-21 18:31:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Szkółka Rzeźbiarska Parku Kultury w Starachowicach dla dzieci i młodzieży, od niemal 30 lat prowadzona przez znanego artystę ludowego Kazimierza Kopcia zakończyła kolejny sezon. Przez cały lipiec instruktor i  jego podopieczni wspólnie tworzyli drewniane zabawki zainspirowane folklorem. Powstało kilkadziesiąt małych dzieł sztuki, które autorzy zabrali na pamiątkę. Będą im przypominać pachnące drewnem wakacje spędzone w pracowni przy ulicy Leśnej.            

 

fot. Gazeta Starachowicka

Szkółka Rzeźbiarska od 27 lat proponuje dzieciom i młodzieży niebanalny sposób na ferie i wakacje spędzane w Starachowicach. Mimo upływu czasu lekcje podstaw artystycznej obróbki drewna u Kazimierza Kopcia, cieszą się niesłabnącą popularnością. Ten rok był kolejnym, w którym chętnych było więcej niż miejsc.   

- Przyjąłem 24 osoby, a gdyby to było możliwe byłoby ich nawet 40. Przez tyle lat istnienia do szkółki przychodzą już dzieci moich dawnych podopiecznych - mówił Kazimierz Kopeć na ostatnich zajęciach letniej edycji placówki. 

Podsumowanie pracy Szkółki, co należy już do tradycji, miało uroczysty charakter. Na rozdaniu okolicznościowych dyplomów i upominków pojawił się prezydent Starachowic Marek Materek oraz dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek- Piwarska. Byli też dumni rodzice lub inni członkowie rodzin młodych twórców, którzy chwalili się końcowymi efektami trwającej miesiąc pracy. W tym czasie z pomocą instruktora wykonywali drewniane koniki na kółkach przypominające dawne zabawki wiejskich dzieci. Opiekun wziął na siebie bardziej skomplikowane czynności jak wycięcie figurek z drewna, czy montaż kółeczek. Pilnował też dzieci w czasie rzeźbienia detali przy pomocy dłutek. Resztę mali artyści zrobili sami. Do nich należało wygładzenie figurek papierem ściernym i pomalowanie w taki sposób, jaki podpowiedziała im wyobraźnia. Konik był tematem wiodącym, ale jak się okazało w trakcie podsumowania nie jedynym. Młodzi rzeźbiarze pozowali do pamiątkowego zdjęcia także z figurkami innych zwierząt, z drewnianymi kwiatkami, księżycem, bałwankiem, czy piernikowym ludzikiem. Jak widać dłubanie w drewnie spodobało się dzieciom tak bardzo, że dały upust inwencji twórczej. I spędziły część wakacji w sposób, który na pewno dobrze przysłuży się ich rozwojowi intelektualnemu i artystycznemu.                       

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.