JUŻ W KIOSKU

Drewniane koniki na pamiątkę

2023-07-21 18:31:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Szkółka Rzeźbiarska Parku Kultury w Starachowicach dla dzieci i młodzieży, od niemal 30 lat prowadzona przez znanego artystę ludowego Kazimierza Kopcia zakończyła kolejny sezon. Przez cały lipiec instruktor i  jego podopieczni wspólnie tworzyli drewniane zabawki zainspirowane folklorem. Powstało kilkadziesiąt małych dzieł sztuki, które autorzy zabrali na pamiątkę. Będą im przypominać pachnące drewnem wakacje spędzone w pracowni przy ulicy Leśnej.            

 

fot. Gazeta Starachowicka

Szkółka Rzeźbiarska od 27 lat proponuje dzieciom i młodzieży niebanalny sposób na ferie i wakacje spędzane w Starachowicach. Mimo upływu czasu lekcje podstaw artystycznej obróbki drewna u Kazimierza Kopcia, cieszą się niesłabnącą popularnością. Ten rok był kolejnym, w którym chętnych było więcej niż miejsc.   

- Przyjąłem 24 osoby, a gdyby to było możliwe byłoby ich nawet 40. Przez tyle lat istnienia do szkółki przychodzą już dzieci moich dawnych podopiecznych - mówił Kazimierz Kopeć na ostatnich zajęciach letniej edycji placówki. 

Podsumowanie pracy Szkółki, co należy już do tradycji, miało uroczysty charakter. Na rozdaniu okolicznościowych dyplomów i upominków pojawił się prezydent Starachowic Marek Materek oraz dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek- Piwarska. Byli też dumni rodzice lub inni członkowie rodzin młodych twórców, którzy chwalili się końcowymi efektami trwającej miesiąc pracy. W tym czasie z pomocą instruktora wykonywali drewniane koniki na kółkach przypominające dawne zabawki wiejskich dzieci. Opiekun wziął na siebie bardziej skomplikowane czynności jak wycięcie figurek z drewna, czy montaż kółeczek. Pilnował też dzieci w czasie rzeźbienia detali przy pomocy dłutek. Resztę mali artyści zrobili sami. Do nich należało wygładzenie figurek papierem ściernym i pomalowanie w taki sposób, jaki podpowiedziała im wyobraźnia. Konik był tematem wiodącym, ale jak się okazało w trakcie podsumowania nie jedynym. Młodzi rzeźbiarze pozowali do pamiątkowego zdjęcia także z figurkami innych zwierząt, z drewnianymi kwiatkami, księżycem, bałwankiem, czy piernikowym ludzikiem. Jak widać dłubanie w drewnie spodobało się dzieciom tak bardzo, że dały upust inwencji twórczej. I spędziły część wakacji w sposób, który na pewno dobrze przysłuży się ich rozwojowi intelektualnemu i artystycznemu.                       

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.