JUŻ W KIOSKU

Dotrzeć do ich świata

2024-01-19 15:56:12

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dzieci ze spektrum autyzmu mają swój własny świat, do którego nie ma łatwego dostępu. Ale rodzice z pomocą lekarzy i terapeutów cierpliwie szukają sposobów na pokonywanie kolejnych blokad w kontaktach ze swoimi pociechami. Bo dla własnych dzieci zrobi się wszystko, wyda każde pieniądze i nie zawaha się poprosić o wsparcie finansowe. Teraz bardzo liczą na nie rodzice małych starachowiczan: Kuby, Jasia oraz Natalki. Przez cały rok możemy im pomóc wpłatami darowizn, a przy okazji zbliżających się rozliczeń z urzędem skarbowym także podzielić się 1,5% podatku.      

fot. nadesłana

Jakub Rachtan, jego brat Jan oraz Natalia Markowska. Trzy historie połączone jedną przypadłością. To autyzm - nieuleczalna przypadłość nieurologiczna, która polega na innej pracy mózgu. To z kolei utrudnia przystosowanie się do świata zewnętrznego i kontakty z ludźmi.               

13 - letni dziś Kuba Rachtan urodził się o czasie i bez komplikacji. O tym, co było dalej możemy się dowiedzieć z historii opublikowanej na stronie internetowej Fundacji Dorośli Dzieciom.

- Zaczął chodzić jak miał 14 miesięcy. Później rodzice czekali na dalsze postępy syna, ale nie nadchodziły. Chłopiec nie reagował na imię, nie potrzebował kontaktu z rodzicami, bardziej interesowała go zabawa w samotności i coraz bardziej zaczął się izolować. Objawy te były niepokojące, więc zaczęły się wizyty u różnych lekarzy, aż Kuba trafił do ośrodka, gdzie zdiagnozowano autyzm. Autyzm wczesnodziecięcy to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Chorobę zdiagnozowano w styczniu 2013 roku. 

Podobny scenariusz z wystąpieniem autyzmu miał miejsce w przypadku jego brata obecnie 4 - letniego Jasia.   

- Jaś dostał 10 punktów w skali Apgar. Do 1 roku życia rozwój był prawidłowy. Ze względu na niepełnosprawność starszego brata był pod kontrolą lekarzy specjalistów. Rozwój był prawidłowy. Po ukończeniu roku zaczęliśmy obserwować objawy, które wcześniej niepokoiły nas u starszego Synka. Konsultacje u lekarzy i terapeutów niestety potwierdziły nasze obawy: autyzm - wspominają rodzice.  

Kuba i Jaś wymagają stałej terapii i rehabilitacji, które generują duże, a teraz już podwójne, koszty.  Aby móc gromadzić środki finansowe na ten cel rodzice zwrócili się do Fundacji Dorośli Dzieciom o udostępnienie konta. Pieniądze dla obu chłopców można wpłacać na rachunek o numerze: 64 1050 1432 1000 0023 2758 5606 z dopiskiem Jakub i Jan Rachtan. Cenną pomocą będzie też podarowanie 1,5% podatku w czasie czekających nas już niebawem rozliczeń z urzędem skarbowym. W odpowiednie rubryki formularza PIT należy wpisać Nr KRS: 0000243743 i podać cel szczegółowy: Jakub i Jan Rachtan. 

Marlena Markowska mama 5 - letniej Natalii szybko wychwyciła niepokojące sygnały.   

- Od początku zauważyłam, że rozwija się wolniej. Późno zaczęła raczkować, późno zaczęła chodzić. Zaniepokojeni postanowiliśmy z mężem skonsultować to z lekarzem. Gdy Natalka miała 1,5 roku udaliśmy się na wizytę do neurologa. To tam po raz pierwszy padły podejrzenia, że to może być autyzm. Po dokładnej diagnostyce nasze przypuszczenia zostały potwierdzone - dzieli się swoją historią na stronie Fundacji Siepomaga.       

- Natalka ma trudności w komunikacji, nie mówi, ma problemy z napięciem mięśniowym, co wiąże się z ograniczeniami fizycznymi, nie jest tak sprawna jak przeciętny rówieśnik. Bez względu na diagnozy i przeciwności, z którymi walczymy, chcemy pokazać naszej córeczce, że życie może być naprawdę piękne. Robimy wszystko co w naszej mocy, by otoczyć ją troską i opieką, której tak bardzo dziś potrzebuje. Nasza Natalka to wspaniała, wesoła i ciekawa świata dziewczynka. Na chwilę obecną córka jest pod stałą opieką terapeutów, chodzi na takie zajęcia m.in. jak logopedia, SI, hipoterapia, fizjoterapia. Potrzebujemy jednak pomocy, by móc podjąć walkę z możliwymi chorobami współistniejącymi. By tę walkę podjąć, musimy wykonać szereg badań, które niestety nie są refundowane lub kolejki na NFZ są drastycznie długie. Pieniądze ze zbiórki chcemy przeznaczyć pomoce dydaktyczne do ćwiczeń w domu i  wizyty u specjalistów chorób współistniejących. Z całego serca prosimy Was o wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli zapewnić Natalce niezbędne leczenie - zwracają się rodzice do ludzi dobrej woli.

 Natalce można okazać serce wpłacając darowizny na konto o numerze: 272490 1028 3587 1000 0027 9042 lub wysyłając SMS- y o treści 027 9042 na nr 75365. Aby przekazać 1,5% podatku trzeba podać nr KRS: 0000396361, a jako cel szczegółowy wpisać: 0279042 Natalia. Historia córeczki państwa Markowskich jest dostępna pod linkiem: www.siepomaga.pl/natalia-markowska        

iwo

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

fot. nadesłana

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rowerami na lekcje

2024-02-28

Rowerami na lekcje

Ścieżek rowerowych w mieście przybywa, samorząd chce, by korzystała z nich jak największa ilość mieszkańców. Specjalną zachętę kieruje w stronę przedszkolaków i uczniów oraz nauczycieli. W ramach akcji "Rowerowy Maj" mieliby docierać na lekcje i do pracy ekologicznymi środkami transportu. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.    
Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

2024-02-28

Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

W pomoc dla 41-letniego Pawła Plewniaka ze Starachowic zaangażowali się wszyscy. Rodzina, przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi oraz wielu dobrych ludzi poruszonych prośbą mężczyzny. Diagnoza, którą usłyszał 41-latek, jest przerażająca. To czerniak skóry okolicy nadłopatkowej po stronie prawej z przerzutami do wątroby, płuc, śledziony, węzłów chłonnych, wnęki wątroby, kręgosłupa. Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc starachowiczaninowi. Cel to: leczenie, wizyty, leki, zabiegi, sprzęt rehabilitacyjny, turnusy, za zakup schodołazu.
Jakie okulary dla kierowców?

2024-02-27

Jakie okulary dla kierowców?

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.
Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

2024-02-27

Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

Słynna wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, Wielki Piec, szkoły, kolej, czy oczywiście świętokrzyska czarownica to elementy graficzne, które znalazły się na starachowickim muralu, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie przy ulicy Kolejowej. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika na co dzień będzie cieszyć oczy mieszkańców i witać podróżnych.
Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

2024-02-27

Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej w Starachowicach już odebrany, a pierwsi lokatorzy już oglądają lokale. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaplanowano zasiedlenia 103 nowych mieszkań. To kolejna inwestycja mieszkaniowa zrealizowana w naszym mieście, co oznacza poprawę standardu zamieszkania najemców gminnych lokali komunalnych.
Ośmiorniczki dla wcześniaków

2024-02-27

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach włączył się w przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie rozwoju dzieci zbyt wcześnie urodzonych. Opiekę medyczną nad takimi maluszkami uzupełnia rękodzieło - urocze ośmiorniczki dziergane na szydełku. Kilkadziesiąt sztuk takich zabawek ofiarowała szpitalowi Fundacja Małych Serc z Wielenia w województwie wielkopolskim.
Wielomilionowy interes

2024-02-26

Wielomilionowy interes

Odlewnie Polskie S. A. zawarły umowę, która może o około 20% w skali roku zwiększyć ich zdolności wytwórcze. Starachowicka spółka podpisała umowy z trzema niemieckimi firmami na zainstalowanie u siebie nowej linii produkcyjnej o wartości 8 mln 860 tys. EURO. 
Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

2024-02-26

Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

Starachowice odwiedziła Beata Szydło, deputowana Parlamentu Europejskiego, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, była premier polskiego rządu. Jej wizyta miała związek z zaplanowanymi na 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, ale w czasie spotkania w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej była też mowa o sprawach ogólnopolskich w kontekście przejęcia władzy przez rywali z PiS oraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej.       
Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

2024-02-25

Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto" podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 lutego br., skrytykowało prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.