JUŻ W KIOSKU

Dlaczego rzeka Kamienna znowu zmieniła kolor?

2023-05-17 16:22:43

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy Starachowic zaniepokojeni kolorem rzeki Kamienna, jaki można było w środę (17 maja) zaobserwować w naszym mieście. Co spowodowało taki stan, czy nie zaszkodzi to środowisku naturalnemu? 

Tak w środę (17 maja) wygląda rzeka Kamienna / fot. Gazeta Starachowicka

Skierowaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pytania: czy mieszkańcy mogą mieć powody do niepokoju, że do wody spuszczane są substancje toksyczne; co może być powodem tego, że rzeka ma czerwonawą barwę; czy mają na to wpływ działalności okolicznych zakładów produkcyjnych oraz, czy wpływa to negatywnie na środowisko.

- Informujemy, że zaistniałe zjawisko zmiany zabarwienia wody w rzece Kamiennej jest wynikiem obfitych opadów deszczu, jakie utrzymują się od dnia wczorajszego (wtorek, 16 maja br.). Powyższe spowodowane jest intensywnym spływem powierzchniowym wód opadowych m.in. z rejonów budów obwodnic Wąchocka i Starachowic i wymywania gruntów przez wodę. Sytuacja taka powtarza się cyklicznie przy każdych większych opadach atmosferycznych. Zjawisko takiego spływu powierzchniowego w dniu dzisiejszym zostało również zaobserwowane przez PGW Wody Polskie Nadzór Wodny z Starachowicach - wyjaśnia Waldemar Wach, Z-ca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach.

O działaniach o podjętych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje również Anna Truszczyńska, p.o. Kierownik Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- W związku ze zgłoszeniem, Nadzór Wodny w Starachowicach dokonał wizji w terenie odcinka rzeki Kamiennej i jej dopływów w rejonie miasta Wąchock i Starachowice. W trakcie wizji stwierdzono zamulenie spowodowane spływem powierzchniowym z terenu budowy obwodnicy Wąchocka i Starachowic oraz z terenu zakładów Cerrad. Stwierdzono, że woda w ciekach zanieczyszczona jest materiałem powodującym jej zabarwienie na kolor brunatny. Wpływ na to może mieć rodzaj stosowanych i wykorzystywanych substancji mineralnych przy produkcji w zakładzie Cerrad oraz przy budowie obwodnicy. O powyższym zdarzeniu pracownicy NW Starachowice poinformowali WIOŚ w Kielcach, WINB w Kielcach oraz UM Starachowice. Zarówno odpowiedzialny za budowę obwodnicy oraz właściciel firmy Cerrad zostali zobowiązani do wykonania zabezpieczeń ograniczających spływ wód opadowych z terenu inwestycji. Należy nadmienić, iż do czynienia mamy ze spływem zanieczyszczonych wód opadowych z poszczególnych miejsc, zazwyczaj są to substancje mineralne typu piaski, glinki i inne. W takcie wizji pracownicy NW w Starachowicach mogli jedynie organoleptycznie stwierdzić rodzaj zanieczyszczenia. Szczegóły zostaną sprawdzone po pobraniu próbek wody przez przedstawicieli WIOŚ. Podczas wizji nie zaobserwowano bezpośrednich objawów zagrożenia dla środowiska. Nie można jednakże wykluczyć, że zamulenie może zablokować naturalne przepływy rzek. Dlatego po uzyskaniu wyników badań oraz analizie uzyskanych pozwoleń podmioty odpowiedzialne za powstające sytuacje zostaną zobowiązane do przywrócenia właściwego stanu rzek - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.