JUŻ W KIOSKU

"Decyzja zezwalająca na budowę spalarni zawierała uchybienia, które należało naprawić, zanim ZEC przystąpił do realizacji inwestycji" - podkreśla Inicjatywa dla Starachowic

2023-02-17 11:07:49

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas środowej (15 lutego br.) konferencji prasowej odniosło się do decyzji wojewody świętokrzyskiego wstrzymującej budowę Instalacji Odzysku Energii przy ulicy Ostrowieckiej. 

fot. Gazeta Starachowicka

Stowarzyszenie widząc uchybienia na etapie starań o uzyskanie decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę wnosiło odwołania. Adwokat Piotr Capała poinformował o wynikach postępowań administracyjnych i administracyjno-sądowych, jakie toczą się w sprawie budowy "spalarni odpadów". Jego zdaniem decyzja zezwalająca na budowę spalarni zawierała uchybienia, które należało naprawić, zanim ZEC przystąpił do realizacji inwestycji.

- Apelowaliśmy o wstrzymanie inwestycji. Pytaliśmy prezydenta, czy i jaki jest plan B na wypadek, gdyby Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową. Obecnie, prezydent ma za złe oponentom, że próbują torpedować prace związane z budową Instalacji Odzysku Energii, co może wpłynąć na wzrost kosztów przedsięwzięcia i zarzuca członkom stowarzyszenia rzucanie kłód pod nogi inwestorom na etapie realizacji inwestycji. Te kłody pod nogi, o których mówi prezydent, to potykanie się o własne nogi - mówi Piotr Capała. - Informowaliśmy o toczących się postępowaniach. Jako organizacja zachowujemy się maksymalnie lojalnie wobec inwestora i prezydenta informując o kolejnych krokach. Począwszy od lutego 2021 roku, informowałem o tym, jakie mogą być skutki wadliwego postępowania w przypadku takiej inwestycji, która powinna być dopięta na tip-top. I z tym mamy dziś do czynienia - dodał adwokat.

Poinformował, że w październiku 2022 roku WSA w Kielcach uchylił decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

- Była ona obarczona wadliwością na tyle, że sąd administracyjny uznał, że należy uchylić decyzję drugiej instancji, w tym decyzję prezydenta Starachowic. Jako pełnomocnik proponowałem rozwiązania, które nie skutkowałyby uchyleniem tej decyzji, co opóźniłoby jej wydanie, ale nie byłaby to wadliwa decyzja powielona w kolejnych działaniach. Tymczasem inwestor, kierując się niezrozumiałym pośpiechem przy inwestycji, która oddziałuje na środowisko i ludzi a powinna gwarantować o odpowiednie warunki sąsiedztwu i środowisku, nie zapewnia tego - powiedział. - Prezydent, informując o pozwoleniu na budowę, wprowadził opinię publiczną w błąd, twierdząc, że jest to decyzja ostateczna. A tak nie jest, bo decyzja ostateczna to taka, od której nie przysługuje odwołanie, a ja takie odwołanie w imieniu organizacji społecznej złożyłem 22 sierpnia.

W lutym br. wojewoda świętokrzyski wydał decyzję o uchyleniu pozwolenia na budowę Instalacji (więcej: https://bit.ly/3YU5Ftk). 

- Prezydent  zarzuca nam złośliwość a projekt budowlany, jak również treść decyzji starosty starachowickiego w ogóle nie korelowały z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. Pozostawiając taką wadliwą decyzję w obrocie prawnym, dla inwestora pozostawałaby furtka dla niedopełnienia tych wszystkich uwarunkowań, które powinien spełnić. Chodzi o ochronę sąsiedztwa i środowiska w zakresie magazynowania odpadów emisji hałasu i emisji zanieczyszczeń. Inwestor ograniczył obszar oddziaływania inwestycji do tej działki, która jest własnością ZEC a tu w sąsiedztwie 100 metrów są działki i zabudowania mieszkalne - mówi Piotr Capała. - Zakład Energetyki Cieplnej konsekwentnie twierdzi, że oddział zamyka się w działce, a ta inwestycja nie zamknie się w ramach tej działki. Cieszę się, że wojewoda te kwestie dostrzegł i zobowiązał ZEC, by wypowiedział się w tej kwestii a starostę do tego, by ten teren ustalił - dodał. - ZEC nie mając decyzji ostatecznej, zdecydował się rozpocząć budowę. - Takie działania w całości obarczają finansowo inwestora. Prezes Pocheć zdecydował się podjąć ryzyko budowy inwestycji na ponad 100 mln zł.   

Piotr Capała, wskazując mieszkańców posiadających nieruchomości znajdujące się w okolicy ciepłownią przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach, podkreślił, że chcą oni tylko tego, by chroniony był ich interes prawny.

- Nie można ich pominąć, bo prezydent ma idee realizacji inwestycji. W toku wszystkich postępowań i podejmowania decyzji nie wzięto też pod uwagę wyniku referendum. Co prawda, nie było ono ważne,  gdyż nie było frekwencji, ale ponad 3000 osób wypowiedziało się przeciwko tej inwestycji - mówił. - ZEC budował kotłownię gazowo-olejową za 5 mln zł i ona gwarantuje 17 proc. zapotrzebowania energetycznego w mieście, a spalarnia daje 12 proc. tego zabezpieczenia za 100 mln zł. Dlaczego ta inwestycja jest przepychana kolanem za wszelką cenę?

Na pytanie dziennikarzy, czy ZEC wobec wydanych decyzji może kontynuować budowę, Piotr Capała odpowiedział, że nie może. Podziękował również wszystkim, którzy angażowali się w działania sprzeciwiające się budowie Instalacji Odzysku Energii: Annie Kramek, Agnieszce Kuś, Małgorzacie Derleckiej, Andrzejowi Pasternakowi, Pawłowi Lewkowiczowi i Stowarzyszeniu Wrażliwi Społecznie, Józefowi Kowalskiego i jego żonie, Marianowi Gęborkowi, Sylwestrowi Kwietniowi, Edwardowi Płusie, Adamowi Gaikowi, Zbigniewowi Kroczkowi, Jarosławowi Łyczkowskiemu, Krzysztofowi Janickiemu oraz Sławomirowi Celebańskiemu. 

- Ta walka będzie trwać - podkreślił przedsiębiorca Edward Płusa, dziękując Piotrowi Capale za działania prawnicze w tej sprawie.

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.