JUŻ W KIOSKU

Dębów już nie ma, mają być buki

2023-09-14 14:35:48

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W leśnym kompleksie w rejonie ulicy Turystycznej w Starachowicach Czytelnik " Gazety Starachowickiej" w miejscu, w którym wcześniej widział młode dęby, zastał tylko ich pozostałości - leżące na ziemi gałęzie.  Kto i dlaczego wyciął te drzewa? Zapytaliśmy o to odpowiednie nadleśnictwo.    

fot. Gazeta Starachowicka

W czasie, gdy na  własnej skórze odczuwamy efekty niszczenia przyrody przez człowieka temat wycinania drzew w Lasach Państwowych wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Interweniujący w naszej redakcji starachowiczanin też chciał poznać okoliczności usunięcia dębów z lasu przy ulicy Turystycznej. W jego imieniu zapytaliśmy administratora tego terenu, czyli Nadleśnictwo Skarżysko przede wszystkim o legalność tego czynu: kto dokonał wycinki i wywózki drzew i jaki był cel takiego działania?   

Z odpowiedzi, której nam udzielono wynika, że drzewa usunęło skarżyskie nadleśnictwo, bo tak założono w Planie Urządzenia Lasu na lata 2018-2027, a w tym miejscu zostaną posadzone buki w ramach odmładzania drzewostanu. 

- W okolicach ulicy Turystycznej w Starachowicach na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwo Skarżysko rozpoczęło w roku bieżącym prace związane z przebudową drzewostanu – w oddziale 49-a oraz 49-d wykonano cięcia i pozyskano drewno w ramach rębni IIIB (rębnia gniazdowa częściowa) zgodnie ze wskazówkami zapisanymi w zatwierdzonym i obowiązującym na lata 2018-2027 Planie Urządzenia Lasu. Jest to działania planowe - celem wycinki było stworzenie dogodnych warunków do posadzenia nowego pokolenia lasu. Jesienią 2024 roku miejsce, gdzie przerzedzono drzewostan będzie oczyszczone oraz po odpowiednim przygotowaniu gleby zostanie obsadzone młodymi bukami. Gałęzie w miejscu przyszłych nasadzeń zostaną rozdrobnione w przyszłym roku, przed jesiennym sadzeniem - informuje Michał Farys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.