JUŻ W KIOSKU

Dębów już nie ma, mają być buki

2023-09-14 14:35:48

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W leśnym kompleksie w rejonie ulicy Turystycznej w Starachowicach Czytelnik " Gazety Starachowickiej" w miejscu, w którym wcześniej widział młode dęby, zastał tylko ich pozostałości - leżące na ziemi gałęzie.  Kto i dlaczego wyciął te drzewa? Zapytaliśmy o to odpowiednie nadleśnictwo.    

fot. Gazeta Starachowicka

W czasie, gdy na  własnej skórze odczuwamy efekty niszczenia przyrody przez człowieka temat wycinania drzew w Lasach Państwowych wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Interweniujący w naszej redakcji starachowiczanin też chciał poznać okoliczności usunięcia dębów z lasu przy ulicy Turystycznej. W jego imieniu zapytaliśmy administratora tego terenu, czyli Nadleśnictwo Skarżysko przede wszystkim o legalność tego czynu: kto dokonał wycinki i wywózki drzew i jaki był cel takiego działania?   

Z odpowiedzi, której nam udzielono wynika, że drzewa usunęło skarżyskie nadleśnictwo, bo tak założono w Planie Urządzenia Lasu na lata 2018-2027, a w tym miejscu zostaną posadzone buki w ramach odmładzania drzewostanu. 

- W okolicach ulicy Turystycznej w Starachowicach na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwo Skarżysko rozpoczęło w roku bieżącym prace związane z przebudową drzewostanu – w oddziale 49-a oraz 49-d wykonano cięcia i pozyskano drewno w ramach rębni IIIB (rębnia gniazdowa częściowa) zgodnie ze wskazówkami zapisanymi w zatwierdzonym i obowiązującym na lata 2018-2027 Planie Urządzenia Lasu. Jest to działania planowe - celem wycinki było stworzenie dogodnych warunków do posadzenia nowego pokolenia lasu. Jesienią 2024 roku miejsce, gdzie przerzedzono drzewostan będzie oczyszczone oraz po odpowiednim przygotowaniu gleby zostanie obsadzone młodymi bukami. Gałęzie w miejscu przyszłych nasadzeń zostaną rozdrobnione w przyszłym roku, przed jesiennym sadzeniem - informuje Michał Farys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029. 
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.