JUŻ W KIOSKU

„Czytamy z Sercem” w Szkole Podstawowej nr 9

2021-10-06 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niezwykła akcja o ogólnopolskim zasięgu zyskała w Szkole Podstawowej nr 9 w Starachowicach piękną oprawę. Inicjatywa połączenia w jednym dniu – 29 września - Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca wydawała się dość karkołomna, ale okazało się, że łatwo znaleźć wspólny mianownik obu działań. Miłość do książek i serce- symbol tego uczucia- stały się motywem działań, które zgromadziły młodych czytelników przejętych wagą tematu.

SP 9

Z inicjatywy pracujących w bibliotece szkolnej p. Magdaleny Dulewicz i p. Joanny Kumon cała społeczność „Dziewiątki” dołączyła do tej szczytnej akcji. Oprócz promocji czytelnictwa propagowano wiedzę o budowie, funkcjonowaniu i chorobach serca, rozwijano wrażliwość na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz nakłaniano do prowadzenia zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Koło Przyjaciół Biblioteki działające w tej szkole przedstawiło scenki związane tematycznie z budową i funkcjonowaniem serca wg scenariusza pani Małgorzaty Ficoń – pomysłodawczyni ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Poza tym we wszystkich klasach czytano teksty, które, poruszając czułe struny serc słuchaczy, pokazały jak ważna jest wrażliwość na cierpienie innych. Najmłodsi uczniowie z klas 0-III wysłuchali fragmentów książki A. Chmielewskiej pt.” Ktoś”, opowiadającej o początkach przyjaźni dwóch dziewczynek, z których jedna ma poważną wadę serca. Do dzieci przybyły również dwie fantastyczne postacie- kotek i miś- które opowieściami o tym jak ważne jest dla każdego człowieka zdrowe serce mobilizowały do podejmowania aktywności fizycznej sprzyjającej profilaktyce chorób kardiologicznych. W klasach starszych zaprezentowano przedstawienie „Fantastyczna pompa” oraz głośno odczytano fragment książki K. Grajkowskiego pt. „Krew”, która w oparciu o przygody dziewięcioletniego chłopca w przystępny sposób tłumaczy zasady działania układu krwionośnego. Dla klas VIII niezwykle inspirujące okazało się spotkanie z tekstem „Oskar i pani Róża”, które było impulsem do dyskusji na temat chorób, metod leczenia, umiejętności okazywania wsparcia tym, którzy zmagają się z najtrudniejszymi problemami zdrowotnymi. Organizujące tę akcję bibliotekarki z wielkim zainteresowaniem słuchały relacji uczniów, którzy poruszeni zaprezentowanymi tekstami wypowiadali się na temat cierpienia, pomocy innym i odpowiedzialności za własne zdrowie. Kolejna akcja głośnego czytania połączona ze Światowym Dniem Serca okazała się doskonałym pomysłem.

Małgorzata Grudniewska
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczniowie i nauczyciele ZSZ 3 krok po kroku sięgają po europejskie kwalifikacje

2023-02-08

Uczniowie i nauczyciele ZSZ 3 krok po kroku sięgają po europejskie kwalifikacje

W Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach  17 stycznia 2023 r odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch projektów, realizowanych w ramach programu Erasmus +, dla uczniów i nauczycieli. Projekty realizowane były przez 15 miesięcy. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności były otrzymane przez uczestników dokumenty Europass Mobilność i Certyfikaty.
Zimowe pejzaże

2023-01-31

Zimowe pejzaże

Całunem śniegu przysypany, biały Park w szarą ciszę pogrążył się cały I z jakichś głuchych tęsknot się spowiada Drzew nagich długa ciemna kolumnada. ... Tak pięknie o zimie pisał Leopold Staff, a czar tej pory roku postanowili utrwalić podopieczni starachowickiej Bursy. 

2023-01-30

"Baczyński" świętuje Dzień Patrona

Zgodnie z tradycją III LO, w styczniu obchodzony jest Dzień Patrona - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego . Ze względu na pandemię, w poprzednich latach nie było możliwości przygotowania uroczystego apelu, jednak w tym roku się to udało. Uczniowie, wspierani przez nauczycieli - Małgorzatę Bonio i Aleksandrę Koźbiel - chętnie zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej.
Najlepsze świętokrzyskie przedszkole jest w Starachowicach

2023-01-28

Najlepsze świętokrzyskie przedszkole jest w Starachowicach

Ogłoszono wyniki Plebiscytu Edukacyjnego na Przedszkole Roku. Ogłoszenie wyników odbyło się na uroczystej Gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. 
Na Maja znowu zagrali

2023-01-28

Na Maja znowu zagrali

Radosne, finałowe granie rozpoczęło się od uniesienia batuty przez Jurka Owsiaka - głównego dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przesłał On pocztówkę dźwiękową, w której pozdrowił Technikum na Maja w Starachowicach. Ten wspaniały symboliczny gest solidarności i nadziei połączył wszystkich grających z największą orkiestrą świata.
Stanęły na podium

2023-01-22

Stanęły na podium

Uczennice z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Krynkach wzięły udział w konkursie Reagujesz - ratujesz i wykazały znakomitą znajomość przepisów drogowych. 

2023-01-19

"Bibliuś i Woluminka" w Adamowie

Czytające dziecko, to marzenie każdego rodzica, w Adamowie to norma. Kasia Wlazłowska i Patrycja Walkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej dbają  o ty, by najmłodsi byli zaprzyjaźnieniu z książeczkami. I świetnie im to wychodzi. 
Salonik literacki w szkolnej bibliotece

2023-01-16

Salonik literacki w szkolnej bibliotece

Tak, to jest możliwe. Udowadnia to Renata Cieślik, bibliotekarka z wieloletnim stażem, pasją i miłością do książek i młodzieży, która w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 stworzyła prawdziwe cudeńko.
Młodzież pamięta o partyzantach

2023-01-15

Młodzież pamięta o partyzantach

Są takie dni, kiedy pamięć o tych, których już nie ma jest szczególnie wyraźna. Do takich należą chociażby święta. Młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy postanowiła uczcić Boże Narodzenie właśnie na partyzanckich grobach. 
Bezpieczeństwo dzieci to priorytet

2023-01-15

Bezpieczeństwo dzieci to priorytet

Szczególnie w kontekście zbliżających się ferii, dlatego też Szkoła Podstawowa w Adamowie zadbała o to, by jej uczniowie spotkali się ze starachowickimi policjantami i uzyskali wiedze, o tym jak zapewnić sobie bezpieczny odpoczynek.