JUŻ W KIOSKU

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26 08:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.

fot. pixabay.com

- Niedługo kończy się druga kadencja pana prezydenta i takiego żłobka w mieście nie ma. Program „Maluch+” w pierwszej kolejności skierowany jest do gmin. Uważam, że pan prezydent powinien skorzystać z tego programu, choćby dlatego, że gmina nie musi mieć żadnego wkładu własnego. Ten projekt ma na celu wsparcie zwłaszcza mam, które chcą pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową - mówiła radna Agnieszka Kuś. - Pan prezydent często powtarza, że w mieście działają żłobki niepubliczne, ale opłaty za nie są znacznie wyższe. 

Dodała, że skontaktowała się z trzema żłobkami, by uzyskać informację dotyczące kosztów.

- Opłata stała za żłobek wynosi od 700 do 900 złotych. Plus wyżywienie - dzienna stawka wynosi od 14 do 16 zł. W każdym z tych przypadków, jak się to zsumuje w pełnym miesiącu, to jest powyżej 1000 złotych. Dla porównania, w Skarżysku-Kamiennej istnieje żłobek publiczny, gdzie dzienna stawka za pobyt wynosi 10 zł plus wyżywienie 8 zł. Przy 20-dniowym pobycie dziecka w ciągu miesiąca opłata wyniesie 360 zł. Skala 1000 zł, a 360 zł jest to duża różnica - podkreśliła Agnieszka Kuś i zaapelowała o złożenie wniosku w naborze programu „Maluch+”, który trwa do 19 lutego br. 

Podczas środowej (25 stycznia br.) relacji przeprowadzonej na żywo w mediach społecznościowych, prezydent Starachowic Marek Materek odniósł się do tematu.

- W tej chwili na terenie naszego miasta działa siedem żłobków prywatnych. W tych żłobkach mamy 341 miejsc, natomiast średnio w ciągu roku do tych żłobków uczęszcza 260 dzieci. Gmina już lata temu wprowadziła dodatek dla mieszkańców naszego miasta, tj. 500 zł miesięcznie do każdego dziecka w żłobku prywatnym, po to, żeby nie tworzyć żłobka publicznego, i żeby rozwijały się na terenie naszego miasta, w jak najlepszy sposób, żłobki prywatne. Często gmina pomagała w aplikowaniu o środki z programu „Maluch+” dla prywatnych jednostek, właśnie po to, żeby tych miejsc żłobkowych na terenie naszego miasta było jak najwięcej - mówił prezydent. - Oprócz tych 500 zł dotacji ze strony gminy, jest dotacja z budżetu państwa, który wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko. Takie wsparcie rodzice otrzymują, co zmniejsza kwotę, jaką z własnego budżetu rodzice musieliby wydać na dziecko w danym żłobku. Gdybyśmy uruchomili żłobek publiczny, to zaburzylibyśmy tę strategię, którą realizujemy od 8-9 lat na terenie naszego miasta, czyli wsparcia żłobków prywatnych i 100% zabezpieczenia ilości miejsc, które są niezbędne dla dzieciaków na terenie miasta. Mieszkańcy nie byliby równo traktowani, bo część (dzieci - przyp. red.) dostałaby się do żłobka publicznego, a część byłaby w żłobkach prywatnych. Celowo przez ostatnie lata w taki sposób konstruowaliśmy politykę żłobkową, żeby było jak najwięcej miejsc na terenie miasta, żeby one były jak najlepszej jakości i to się nam udało.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]