JUŻ W KIOSKU

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.

fot. pixabay.com

- Niedługo kończy się druga kadencja pana prezydenta i takiego żłobka w mieście nie ma. Program „Maluch+” w pierwszej kolejności skierowany jest do gmin. Uważam, że pan prezydent powinien skorzystać z tego programu, choćby dlatego, że gmina nie musi mieć żadnego wkładu własnego. Ten projekt ma na celu wsparcie zwłaszcza mam, które chcą pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową - mówiła radna Agnieszka Kuś. - Pan prezydent często powtarza, że w mieście działają żłobki niepubliczne, ale opłaty za nie są znacznie wyższe. 

Dodała, że skontaktowała się z trzema żłobkami, by uzyskać informację dotyczące kosztów.

- Opłata stała za żłobek wynosi od 700 do 900 złotych. Plus wyżywienie - dzienna stawka wynosi od 14 do 16 zł. W każdym z tych przypadków, jak się to zsumuje w pełnym miesiącu, to jest powyżej 1000 złotych. Dla porównania, w Skarżysku-Kamiennej istnieje żłobek publiczny, gdzie dzienna stawka za pobyt wynosi 10 zł plus wyżywienie 8 zł. Przy 20-dniowym pobycie dziecka w ciągu miesiąca opłata wyniesie 360 zł. Skala 1000 zł, a 360 zł jest to duża różnica - podkreśliła Agnieszka Kuś i zaapelowała o złożenie wniosku w naborze programu „Maluch+”, który trwa do 19 lutego br. 

Podczas środowej (25 stycznia br.) relacji przeprowadzonej na żywo w mediach społecznościowych, prezydent Starachowic Marek Materek odniósł się do tematu.

- W tej chwili na terenie naszego miasta działa siedem żłobków prywatnych. W tych żłobkach mamy 341 miejsc, natomiast średnio w ciągu roku do tych żłobków uczęszcza 260 dzieci. Gmina już lata temu wprowadziła dodatek dla mieszkańców naszego miasta, tj. 500 zł miesięcznie do każdego dziecka w żłobku prywatnym, po to, żeby nie tworzyć żłobka publicznego, i żeby rozwijały się na terenie naszego miasta, w jak najlepszy sposób, żłobki prywatne. Często gmina pomagała w aplikowaniu o środki z programu „Maluch+” dla prywatnych jednostek, właśnie po to, żeby tych miejsc żłobkowych na terenie naszego miasta było jak najwięcej - mówił prezydent. - Oprócz tych 500 zł dotacji ze strony gminy, jest dotacja z budżetu państwa, który wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko. Takie wsparcie rodzice otrzymują, co zmniejsza kwotę, jaką z własnego budżetu rodzice musieliby wydać na dziecko w danym żłobku. Gdybyśmy uruchomili żłobek publiczny, to zaburzylibyśmy tę strategię, którą realizujemy od 8-9 lat na terenie naszego miasta, czyli wsparcia żłobków prywatnych i 100% zabezpieczenia ilości miejsc, które są niezbędne dla dzieciaków na terenie miasta. Mieszkańcy nie byliby równo traktowani, bo część (dzieci - przyp. red.) dostałaby się do żłobka publicznego, a część byłaby w żłobkach prywatnych. Celowo przez ostatnie lata w taki sposób konstruowaliśmy politykę żłobkową, żeby było jak najwięcej miejsc na terenie miasta, żeby one były jak najlepszej jakości i to się nam udało.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029. 
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.