JUŻ W KIOSKU

„Czy prezydent Marek Materek nie lubi mieszkańców wspólnot mieszkaniowych?” - pyta stowarzyszenie

2024-02-15 08:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

To pytanie, podczas środowej (14 lutego br.) konferencji prasowej, zadało Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto". Jego działacze skrytykowali prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Grunt i Piotr Maciąg / fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Dariusz Grunt oraz Piotr Maciąg zaprezentowali fotografie osiedlowych ulic, gdzie nadal nierozwiązane są problemy z kanalizacją, samochody jeżdżą dziurawymi ulicami, ludzie chodzą po krzywo położonych płytkach chodnikowych i wszędzie brakuje miejsc parkingowych.

- Mieszkańcy na zebraniach wspólnot zadają pytania: dlaczego pan prezydent nie lubi mieszkańców wspólnot mieszkaniowych i każe im dopłacać, by realizowane były inwestycje na osiedlach? - mówił radny Dariusz Grunt. - Przestrzeń zabudowy osiedlowej, to jest przestrzeń życia mieszkańców. Nie chcemy dzielić mieszkańców, jednak przy remontach ulic, gdzie jest kilka czy kilkanaście domów, prezydencka administracja nie występuje do mieszkańców o współfinansowanie. Dlaczego im się nie mówi: chcecie mieć remont, to dołóżcie 25 procent? Dlaczego zatem mieszkańcy bloków mają być obciążani? Harcerska, Konstytucji 3 Maja, osiedle Staszica, osiedle Żeromskiego – to uliczki gminne, gdzie jest błoto, dziury, czy porozjeżdżane trawniki.

- Osiedla zaprojektowano i budowano od lat 50. XX wieku. Stare uliczki z polnego kamienia pokryto warstwą asfaltu i na tym koniec - wskazał Piotr Maciąg i dodał, że na wspomnianych osiedlach pod kątem inwestycyjnym niewiele się dzieje. - To, co udało się zrobić, było wynikiem aktywności mieszkańców w ramach m.in. Budżetu Obywatelskiego, Programu Inicjatyw Lokalnych czy Starachowickich Podwórek. 

Dariusz Grunt skrytykował urzędników za brak odpowiedniego nadzoru nad dużymi inwestycjami. 

- Od kilku lat powtarzane są te same błędy. Błędy projektowe, błędy w nadzorze wykonania, gdzie dokładamy grube miliony. Coś źle funkcjonuje. Albo jest tego za dużo i pracownicy urzędu nie są w stanie tego dobrze skontrolować i dosypujemy kolejne miliony złotych. Przykład ostatni, to prawie 3 miliony złotych dołożone do modernizacji Parku Kultury. Te pieniądze można by właśnie przeznaczyć na inwestycje osiedlowe - podkreślił radny. - Jesteśmy za zrównoważonym rozwojem i szanowaniem równości mieszkańców.  Jednak, jeśli my również płacimy podatki, a uliczki, chodniki, parkingi są gminne, to dlaczego od nas bez przerwy żąda się, byśmy „wyskakiwali z forsy” i dokładali do remontów, a innym mieszkańcom wykonuje się inwestycje za środki gminne? 

- Są projekty następnych stref rekreacji. Rynek i parasolki oraz leżaki, Piachy i taras widokowy. Ja nie mówię, że te miejsca nie są potrzebne. Tylko, czy my na co dzień korzystamy z tych miejsc? Zastanówmy się, jak wychodzimy na ulice, idziemy chodnikiem, jak się potykamy o dziury na chodnikach, na ulicach, czy nie zwrócić na to bardziej uwagi. Na to, co doskwiera nam dzisiaj, kadego dnia - dodał Dariusz Grunt. - My, jako stowarzyszenie cały czas będziemy optowali, żeby przemiany w osiedlach mieszkaniowych nastąpiły i żeby gmina uwzględniała remonty osiedlowych ulic. Uważamy, że inwestycje w mieście powinny być zrównoważone i dobrze planowane finansowo. 

***

Do słów i zarzutów przedstawicieli stowarzyszenia odniósł się prezydent Starachowic Marek Materek. W treści stanowiska przesłanego do mediów czytamy:

"W ostatnich latach gmina Starachowice nie miała możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kompleksowe zagospodarowanie osiedli, na których zlokalizowane są Wspólnoty Mieszkaniowe. Na pozyskanie środków liczymy w nowej perspektywie unijnej, która właśnie rusza. I o takie środki będziemy się starać. 

W ostatnich latach wprowadziliśmy w życie programy, które umożliwiają Wspólnotom Mieszkaniowym realizacje wspólnie z miastem mikroinwestycji.  Program Inicjatyw Lokalnych i Program Starachowickie Podwórka cieszą się sporym zainteresowaniem, co potwierdza liczba zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji. 

Serdecznie dziękuję mieszkańcom Wspólnot Mieszkaniowych za to, że w ostatnich latach dzięki naszej współpracy powstało wiele nowych miejsc postojowych, wyremontowaliśmy  chodniki i drogi dojazdowe do budynków części Wspólnot Mieszkaniowych.  Wcześniej Wspólnoty Mieszkaniowe takich szans nie miały. Zmieniliśmy to. 

Czy można było zrobić coś więcej i szybciej? Tak. Rezygnując z realizacji inwestycji, na które mieszkańcy Starachowic czekali często po kilkadziesiąt lat. 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację inwestycji takich jak Zagospodarowanie Zalewu Lubianka czy Pasternik? Zagospodarowanie Parku Miejskiego czy otoczenia dawnych dworców kolejowych Starachowice Wschodnie, czy Zachodnie?  Dlatego, że udało nam pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, często sięgające 85 - 95% wartości zadania.  Gdyby taka możliwość istniała w przypadku zagospodarowania osiedli Wspólnot Mieszkaniowych, już byśmy te inwestycje zrealizowali.  Musząc wybierać kolejność inwestycji, zdecydowałem o realizacji w pierwszej kolejności inwestycji, na które mamy szansę pozyskać duże dofinansowania a odkładać w czasie realizację inwestycji, na które w danym momencie nie są dostępne zewnętrzne środki finansowe.  Dzięki takiej metodologii działania nasze miasto jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i ilości realizowanych inwestycji. Mogę obiecać, że to się nie zmieni, a w nowej kadencji samorządu zadbamy o osiedla, starając się o zewnętrzne środki finansowe na ten cel".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-02

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.