JUŻ W KIOSKU

„Czy prezydent Marek Materek nie lubi mieszkańców wspólnot mieszkaniowych?” - pyta stowarzyszenie

2024-02-15 08:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

To pytanie, podczas środowej (14 lutego br.) konferencji prasowej, zadało Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto". Jego działacze skrytykowali prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Grunt i Piotr Maciąg / fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Dariusz Grunt oraz Piotr Maciąg zaprezentowali fotografie osiedlowych ulic, gdzie nadal nierozwiązane są problemy z kanalizacją, samochody jeżdżą dziurawymi ulicami, ludzie chodzą po krzywo położonych płytkach chodnikowych i wszędzie brakuje miejsc parkingowych.

- Mieszkańcy na zebraniach wspólnot zadają pytania: dlaczego pan prezydent nie lubi mieszkańców wspólnot mieszkaniowych i każe im dopłacać, by realizowane były inwestycje na osiedlach? - mówił radny Dariusz Grunt. - Przestrzeń zabudowy osiedlowej, to jest przestrzeń życia mieszkańców. Nie chcemy dzielić mieszkańców, jednak przy remontach ulic, gdzie jest kilka czy kilkanaście domów, prezydencka administracja nie występuje do mieszkańców o współfinansowanie. Dlaczego im się nie mówi: chcecie mieć remont, to dołóżcie 25 procent? Dlaczego zatem mieszkańcy bloków mają być obciążani? Harcerska, Konstytucji 3 Maja, osiedle Staszica, osiedle Żeromskiego – to uliczki gminne, gdzie jest błoto, dziury, czy porozjeżdżane trawniki.

- Osiedla zaprojektowano i budowano od lat 50. XX wieku. Stare uliczki z polnego kamienia pokryto warstwą asfaltu i na tym koniec - wskazał Piotr Maciąg i dodał, że na wspomnianych osiedlach pod kątem inwestycyjnym niewiele się dzieje. - To, co udało się zrobić, było wynikiem aktywności mieszkańców w ramach m.in. Budżetu Obywatelskiego, Programu Inicjatyw Lokalnych czy Starachowickich Podwórek. 

Dariusz Grunt skrytykował urzędników za brak odpowiedniego nadzoru nad dużymi inwestycjami. 

- Od kilku lat powtarzane są te same błędy. Błędy projektowe, błędy w nadzorze wykonania, gdzie dokładamy grube miliony. Coś źle funkcjonuje. Albo jest tego za dużo i pracownicy urzędu nie są w stanie tego dobrze skontrolować i dosypujemy kolejne miliony złotych. Przykład ostatni, to prawie 3 miliony złotych dołożone do modernizacji Parku Kultury. Te pieniądze można by właśnie przeznaczyć na inwestycje osiedlowe - podkreślił radny. - Jesteśmy za zrównoważonym rozwojem i szanowaniem równości mieszkańców.  Jednak, jeśli my również płacimy podatki, a uliczki, chodniki, parkingi są gminne, to dlaczego od nas bez przerwy żąda się, byśmy „wyskakiwali z forsy” i dokładali do remontów, a innym mieszkańcom wykonuje się inwestycje za środki gminne? 

- Są projekty następnych stref rekreacji. Rynek i parasolki oraz leżaki, Piachy i taras widokowy. Ja nie mówię, że te miejsca nie są potrzebne. Tylko, czy my na co dzień korzystamy z tych miejsc? Zastanówmy się, jak wychodzimy na ulice, idziemy chodnikiem, jak się potykamy o dziury na chodnikach, na ulicach, czy nie zwrócić na to bardziej uwagi. Na to, co doskwiera nam dzisiaj, kadego dnia - dodał Dariusz Grunt. - My, jako stowarzyszenie cały czas będziemy optowali, żeby przemiany w osiedlach mieszkaniowych nastąpiły i żeby gmina uwzględniała remonty osiedlowych ulic. Uważamy, że inwestycje w mieście powinny być zrównoważone i dobrze planowane finansowo. 

***

Do słów i zarzutów przedstawicieli stowarzyszenia odniósł się prezydent Starachowic Marek Materek. W treści stanowiska przesłanego do mediów czytamy:

"W ostatnich latach gmina Starachowice nie miała możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kompleksowe zagospodarowanie osiedli, na których zlokalizowane są Wspólnoty Mieszkaniowe. Na pozyskanie środków liczymy w nowej perspektywie unijnej, która właśnie rusza. I o takie środki będziemy się starać. 

W ostatnich latach wprowadziliśmy w życie programy, które umożliwiają Wspólnotom Mieszkaniowym realizacje wspólnie z miastem mikroinwestycji.  Program Inicjatyw Lokalnych i Program Starachowickie Podwórka cieszą się sporym zainteresowaniem, co potwierdza liczba zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji. 

Serdecznie dziękuję mieszkańcom Wspólnot Mieszkaniowych za to, że w ostatnich latach dzięki naszej współpracy powstało wiele nowych miejsc postojowych, wyremontowaliśmy  chodniki i drogi dojazdowe do budynków części Wspólnot Mieszkaniowych.  Wcześniej Wspólnoty Mieszkaniowe takich szans nie miały. Zmieniliśmy to. 

Czy można było zrobić coś więcej i szybciej? Tak. Rezygnując z realizacji inwestycji, na które mieszkańcy Starachowic czekali często po kilkadziesiąt lat. 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację inwestycji takich jak Zagospodarowanie Zalewu Lubianka czy Pasternik? Zagospodarowanie Parku Miejskiego czy otoczenia dawnych dworców kolejowych Starachowice Wschodnie, czy Zachodnie?  Dlatego, że udało nam pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, często sięgające 85 - 95% wartości zadania.  Gdyby taka możliwość istniała w przypadku zagospodarowania osiedli Wspólnot Mieszkaniowych, już byśmy te inwestycje zrealizowali.  Musząc wybierać kolejność inwestycji, zdecydowałem o realizacji w pierwszej kolejności inwestycji, na które mamy szansę pozyskać duże dofinansowania a odkładać w czasie realizację inwestycji, na które w danym momencie nie są dostępne zewnętrzne środki finansowe.  Dzięki takiej metodologii działania nasze miasto jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i ilości realizowanych inwestycji. Mogę obiecać, że to się nie zmieni, a w nowej kadencji samorządu zadbamy o osiedla, starając się o zewnętrzne środki finansowe na ten cel".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.